"Ost - West - Variete" - polska i niemiecka młodzież przygotowała wspólne widowisko

Tczew - "Ost - West - Variete" - polska i niemiecka młodzież przygotowała wspólne widowisko
Uczniowie II LO w Tczewie już wiedzą, że warto uczestniczyć w działaniach związanych z programem Comenius. Szkoła realizuje właśnie drugi projekt partnerski we współpracy z Vincenz - von - Paul - Schule w Dortmundzie. Pierwszy z nich miał miejsce w roku szkolnym 2006/2007.

Polscy licealiści gościli w Niemczech w marcu 2010. Razem z niemieckimi kolegami poznali wówczas region Nadrenii Północnej Westfalii oraz odbyli warsztaty cyrkowe, podczas których przygotowali występ dla szerokiej publiczności. Przedstawienie spotkało się z bardzo gorącym przyjęciem. W listopadzie nadszedł czas na rewizytę w Tczewie. Pierwszego dnia pobytu gospodarze spotkania pokazali kolegom z Niemiec najciekawsze zakątki swojego miasta. Młodzież obu szkół odwiedziła również zamek krzyżacki w Gniewie, spędziła czas wolny na kręgielni oraz imprezach integracyjnych. Niemieccy uczniowie mieli także okazję obejrzenia gdańskiej parady z okazji Dnia Niepodległości, a szczególnie spodobały im się lekcje języka polskiego przygotowane i przeprowadzone przez polskich rówieśników, na których próbowali zmierzyć się z zawiłościami polskiej mowy.

Głównym elementem tygodnia projektowego było jednak przygotowanie kolejnego widowiska o tytule: "Ost - West - Variete". Na przedstawienie złożyły się: pokaz chodzenia na szczudłach, pantomima, taniec Hip - Hop, popisy akrobatyczne, sztuczki iluzjonistyczne. Nie zabrakło również wygłupów clownów, które zabawiały najmłodszą część widowni - dzieci z przedszkola Czwóreczka i pierwszoklasistów z SP Nr 11. Podekscytowane maluchy okazały się najżywiej reagującą grupą publiczności, dlatego zostały hojnie obdarowane lizakami i kolorowymi balonikami. Zarówno udział w warsztatach jak i samym występie przyniósł wszystkim uczestnikom ogromną satysfakcję, zapewne tym większą, że to właśnie ich pomysły i zaangażowanie wpłynęły na kształt całego widowiska. W organizacji zajęć z zakresu pantomimy i chodzenia na szczudłach pomogło Tczewskie Towarzystwo Kulturalne "Brama Młodzieżowa".

Licealiści przekonali się, że Comenius daje świetną okazję do nawiązywania nowych znajomości, pokonywania barier językowych, poznawania innych kultur. Zapewne nie trzeba ich będzie namawiać do udziału w kolejnych przedsięwzięciach tego typu. Nauczyciele obu szkół mają już pomysł na kolejny wspólny projekt.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  ssij-moja-blada-szyje

  08.12.2010, 07:57

  Hehe, byłam na tym w 2006 roku, świetna sprawa, szkoda że juz nie chodze do liceum, może znów bym sie załapała :)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.