Echo i Harmonia na deskach CKiS

Chór Echo i Harmonia (fot. KH/MM)
Echo i Harmonia na deskach CKiS

zobacz galerię zdjęć: 19
W minioną niedzielę w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie wystąpiły dwa chóry męskie - „Echo” z Tczewa, pod dyrekcją Leszka Gołąba, oraz „Harmonia” z Wejherowa, którym dyryguje Marcin Grzywacz. Oba zespoły zaprezentowały w ramach Koncertu Wiosennego bardzo bogaty repertuar. Artyści podczas niedzielnego koncertu w specjalny sposób oddali hołd pożegnanemu dzień wcześniej Jerzemu Kubickiemu, tczewianinowi, który swoje życie poświęcił muzyce, dedykując mu jeden z utworów.

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  Tczewie, jako wyraz wewnętrznej potrzeby mieszkańców miasta, po odzyskaniu niepodległości, kiedy już oficjalnie można było śpiewać tradycyjne, polskie pieśni. 

W 1927 roku Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach i zakładach pracy. Po wojennej przerwie chór ponownie zaczął pojawić się na estradach regionu tczewskiego, uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 
Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego, Leona Galińskiego, Elżbiety Grzenkowskiej -Hawryluk, aż do obecnego, Leszka Gołąba, chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.) W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór nieustannie dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi, oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 

Tczewskie „Echo” wielokrotnie koncertowało poza granicami kraju między innymi w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, ówczesnej Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, Węgrzech, Litwie, czy w Niemczech. 

Z inicjatywy chórzystów powołano Tczewski Festiwal Pieśni Chóralnej, który w latach 1974 - 2006 roku odbywał się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej.W roku 1998 oraz 2008 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich. Aktualnie Chór Męski Echo działa przy tczewskim Centrum Kultury i Sztuki.

Chór Męski "Harmonia" powstał w 1920 roku w Wejherowie. Jest ważnym ogniwem życia kulturalnego miasta i Ziemi Wejherowskiej. Od 1966 roku bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, którego jest jednym ze współorganizatorów. W 1987 r. i 2001 r. "Harmonia" śpiewała podczas mszy świętych odprawianych przez Jana Pawła II w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Od 2002 r. tworzy, wraz z innymi chórami, Radę Chórów Kaszubskich, oraz Zjednoczony Chór, który koncertuje głównie na Kaszubach. Współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. Pięciokrotnie absolwenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej dyrygowali chórem podczas swoich końcowych egzaminów.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zespół wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca na festiwalach i przeglądach m. in.: Wędrowną Kaszubską Lirę, nagrodę Złocistego Żagla i Złoty Laur. Za swe dokonania artystyczne został wyróżniony m. in. odznaką "1000 - lecia Państwa Polskiego", Nagrodą Remusa (najwyższe lokalne wyróżnienie w dziedzinie kultury), otrzymał medal "Zasłużonym dla miasta Wejherowa" i medal Jakuba Wejhera oraz Statuetkę Jakuba Wejhera. Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przyznał zespołowi medal "Za zasługi dla społecznego ruchu muzycznego" oraz "Złotą Odznakę z Laurem" (najwyższe odznaczenie w amatorskim ruchu śpiewaczym). W listopadzie 2005 r. chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem "Za zasługi dla kultury - Gloria Artis". Chór posiada sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Wejherowskiej w dowód uznania dla wkładu w życie kulturalne miasta i regionu.

Chór męski "Harmonia" liczy obecnie 40 śpiewaków. Zespoliła ich wspólna pasja i umiłowanie pieśni. Śpiewają nie dla zaszczytów i korzyści, ale z wewnętrznej potrzeby. Wśród chórzystów są ludzie o różnym wykształceniu i zawodach. Nie szczędzą swojego wolnego czasu i dwa razy w tygodniu spotykają się na próbach śpiewu w Wejherowskim Centrum Kultury, pod którego auspicjami zespół działa.

Zespół miał szczęście do dyrygentów. Pierwszym kierownikiem artystycznym był ks. Nikodem Partyka a obecnie zespołem dyryguje utalentowany muzyk - absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku Marcin Grzywacz. Prezesem Chóru Męskiego "Harmonia" jest Ryszard Nalepka, vice prezesem Alfred Barzowski, a prezesem honorowym Brunon Gajewski.
Rok 2010 był rokiem Jubileuszowym, w którym Chór Harmonia koncertował i wydał płytę DVD pod wspólnym tytułem "BOŻY ŚWIAT PEŁEN HARMONII - MOJE STRONY”. W 90-tą rocznicę powstania chóru męskiego ”Harmonia”.



Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • gość_gość_gość

    28.04.2017, 18:52

    film z koncertu

    http://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=eLIBl6on2E0

    Odpowiedz
    IP: 95.160.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.