Dziewiętnastoletni marynarz - online. Opowieść o Szkole Morskiej

(fot. mat .prasowe)
Dziewiętnastoletni marynarz - online. Opowieść o Szkole Morskiej
Projekt "Dziewiętnastoletni marynarz - online" to opowieść o Szkole Morskiej w Tczewie snuta w postaci listów w tejże szkoły pisanych w latach 1923-1924 przez jej ucznia Zbigniewa Piekarskiego.

Na stronie https://19.zmuszynski.eu/ obecnie znajduje się 30 filmów, docelowo będzie ich 62 plus 2. To ekranizacja pisanych przez marynarza listów (1 list= 1 film). Czas trwania uzależniony jest od długości listu. Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się aktor Zacharjasz Muszyński (znany głównie z ról w filmach "Wołyń" czy serialach typu: "Pierwsza miłość lub "Barwy szczęścia"). Ze względu na fakt, że aktor obdarzony jest głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatka, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk - Maciej Szymczak.

Fotografie bohatera i jego rodziny pochodzą z prywatnych zbiorów, podobnie jak dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie, a także niektóre pocztówki pochodzą ze zbiorów Polona.pl. W kilku filmach wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku pt. "Zew morza" w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w którym "zagrał" statek szkolny "Lwów", na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony, dzięki Filmotece Narodowej - Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Nagrań dokonywano m.in. na terenie budynku dawnej Szkoły Morskiej w Tczewie (dziś I LO im. M. Skłodowskiej-Curie), a także na miejscowym cmentarzu oraz w wielu miejscach w Polsce.


Projekt "Dziewiętnastoletni marynarz - online" wpisuje się w obchody 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie i powstał w ramach stypendium MKiDN "Kultura w sieci" w kategorii film.

Drukuj
Prześlij dalej