Wystawa prac Marii i Ryszarda Wojnickich

Wernisaż (fot. KH/MM)
Tczew - Wystawa prac Marii i Ryszarda Wojnickich

zobacz galerię zdjęć: 5
Panoramy Miast i Malarstwo Olejne Marii Wojnickiej oraz Malarstwo Olejne Ryszarda Wojnickiego. Taki tytuł nosi wystawa, której wernisaż odbył się 6 lipca 2017r. w siedzibie Fabryki Sztuk.

Maria i Ryszard Wojniccy, absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, po raz kolejny zaprezentowali swą twórczość w Fabryce Sztuk. Ryszard Wojnicki zaproponował tym razem zaskakujące i zmuszające do refleksji "Malarstwo Teatralne", natomiast Maria Wojnicka przedstawiła "Panoramy miast", czyli kompozycje opracowane w grafice komputerowej. "Wybrane miasta to miejscowości, w których przebywałam, mieszkałam, tworzyłam, zwiedzałam. Panoramy stanowią widoki miejscowości wraz z wybranymi obiektami architektury i zabytkami. Ważną częścią panoram jest narracja ludzi, zwierząt, ruchomości. Stanowi to swoisty charakter miast, który aktualnie zanika, wnosząc efekt bylejakości, mimo powszechnie obowiązującego standardu" - artystka komentuje swą twórczość.
Maria Wojnicka - artysta plastyk, absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1982 r. zajmuje się wzornictwem przemysłowym, architekturą wnętrz, malarstwem olejnym, grafiką artystyczną w technice komputerowej.

Ryszard Wojnicki - artysta plastyk, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1982 r. zajmuje się wzornictwem przemysłowym, architekturą wnętrz, malarstwem olejnym, rysunkiem artystycznym.
Wystawy można zwiedzać w Fabryce Sztuk do 6 sierpnia br.
Foto: Marcin ChełstowskiDrukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • -2

  Polak_gość

  11.07.2017, 14:34

  A może byście coś napisali o tym: "Czy pamiętasz Panie Boże nad Wołyniem łunę krwawą" O świcie (godzina 3:00 nad ranem) 11 lipca 1943 oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach horochowskim i włodzimierskim[51] pod hasłem Śmierć Lachom[52]. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, dochodziło do rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił, noży, młotków i innych narzędzi zbrodni. Polskie wsie po wymordowaniu ludności były palone, by uniemożliwić ponowne osiedlenie. Była to akcja dobrze przygotowana i zaplanowana. Na przykład akcję w pow. włodzimierskim poprzedziła koncentracja oddziałów UPA w lasach zawidowskich (na zachód od Porycka), w rejonie Marysin Dolinka, Lachów oraz w rejonie Zdżary, Litowież, Grzybowica. Na cztery dni przed rozpoczęciem akcji we wsiach ukraińskich odbyły się spotkania, na których uświadamiano miejscową ludność o konieczności wymordowania wszystkich Polaków. Rzeź rozpoczęła się około godz. 3 rano 11 lipca 1943 od polskiej wsi Gurów, obejmując swoim zasięgiem: Gurów Wielki, Gurów Mały, Wygrankę, Zdżary, Zabłoćce - Sądową, Nowiny, Zagaję, Poryck, Oleń, Orzeszyn, Romanówkę, Lachów, Swojczów, Gucin i inne. We wsi Gurów na 480 Polaków ocalało tylko 70 osób; w kolonii Orzeszyn na ogólną liczbę 340 mieszkańców zginęło 270 Polaków; we wsi Sądowa spośród 600 Polaków tylko 20 udało się ujść z życiem, w kolonii Zagaje na 350 Polaków uratowało się tylko kilkunastu. Również tego dnia rano 20-osobowa grupa napastników weszła w czasie mszy św. do kościoła w Porycku, gdzie w ciągu trzydziestu minut zabito ok. 100 ludzi, wśród których były dzieci, kobiety i starcy. Bandyci wymordowali wówczas wszystkich (ok. 200) Polaków mieszkających w Porycku. Podobne ataki na kościoły przeprowadzano w innych miejscowościach.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx2.xx5 
 • +1

  xxxx_gość

  11.07.2017, 20:21

  ZNOWU

  CIESZĘ SIĘ ŻE JESTEŚ JASIU A MÓWILI ŻE JESTEŚ CHORY N A COŚ TAM

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.