Noc Muzeów w Fabryce Sztuk

Noc Muzeów 2015
Noc Muzeów w Fabryce Sztuk
To będzie NOC … 16 maja Fabryka Sztuk organizuje ósmą już . Tym razem poznamy fascynujący, duchowy świat polskiej kultury ludowej. Posłuchamy koncertów zespołów folkowych, kapel ludowych oraz… pieśni dziadowskich i opowieści dla dorosłych. Dziedziniec Fabryki Sztuk zmieni się w jarmark sztuki ludowej i rzemiosła, nie zabraknie swojskiego jadła. Będziemy mogli wziąć udział w warsztatach tańca czy rzemiosła ludowego a także posłuchać opowieści przybliżających ludowe tradycje. Zatopimy się w opowiadaniach, bajkach, mitach czy eposach, które przenikają się z muzyką i śpiewem. Jak zawsze - mnóstwo atrakcji dla dzieci! Na zakończenie odbędzie się potańcówka, na której będzie przygrywać znakomita Kapela Hałasów.

BAWIMY SIĘ OD 19.00 DO PÓŁNOCY!

WSTĘP WOLNY.

FABRYKA SZTUK EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2015


16 maja 2015 r. godz. 19:00 - 00:00

SCENA GŁÓWNA - DZIEDZINIEC FABRYKI SZTUK
19:00 - 19:05 - powitanie i rozpoczęcie Nocy Muzeów
19:05 - 19:35 - koncert zespołu Chajdabany
19:40 - 20:00 - Kapela Hałasów: pokaz gry na lirze korbowej (średniowieczny instrument strunowy, w którym drewniane koło poruszane korbą stanowi rodzaj smyczka) oraz nauka śpiewu białego.
20:10 - 20:40 - koncert zespołu Frantówka
20:45 - 20:55 - Kapela Hałasów: pokaz instrumentów: ludowe dęciaki (drumla, tilinko, kaval)
20:55 - 21:20 - koncert zespołu Chajdabany
21:30 - 21:50 - Kapela Hałasów: pokaz instrumentów: ludowe perkusjonalia (gordon, baraban, łyżki) wraz z nauką tańca korowodowego (najstarsze tańce świata)
21:55 - losowanie nagród konkursu „Co wiesz o świętych”
22:00 - 22:50 - koncert zespołu Laboratorium Pieśni
Laboratorium Pieśni to trójmiejski zespół pieśniarek, w obecnej konstelacji śpiewający od 2013 roku. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie i polskie, ale w repertuarze znajdują się także utwory gruzińskie, rosyjskie, skandynawskie, białoruskie, albańskie i wiele innych. Do występów nie potrzeba im nic, oprócz zdrowych gardeł - pieśni wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie skrzypiec, bębnów i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, przeszkadzajek, kalimby, dzwonków).
Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie - tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.
Głosy zespołu: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Majszyk, Magda Jurczyszyn, Klaudia Lewandowska, Alina Klebba, Karolina Stawiszyńska.
23:00 - 00:00 - potańcówka prowadzona przez Kapelę Hałasów
Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec), Alicja Choromańska - Hałas (bęben, tapan, gordon). Rodzinny duet wytrawnych artystów zajmujących się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła - u wiejskich mistrzów - poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.
Członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wielski), międzynarodowych projektów artystycznych ( Tikkun, Schola Wegajty, Dom Tańca-Poznan) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Wegajty).
W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 podróżują po Europie z tradycyjną Yurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata (projekt Nomadzi Kultury).

DZIEDZINIEC
19:00 - 00:00 Jarmark sztuki ludowej i rzemiosła
19:00 - 23:00 Ludowe zabawy dla najmłodszych

PONIATÓWKA
20:00 - 22:30 Czytanie polskich legend

MAŁY PAWILON
Parter (sala warsztatowa)
19:00 - 22:30 warsztaty plastyczne

II piętro (sala 104)
19:30 - 20:30 Opowieści dla dzieci
JAK POKONAĆ OLBRZYMA? Baśnie polskie
Słuchając baśni z innych krajów, dobrze także znać rodzime historie. Na tym spotkaniu dowiecie się jak pokonać Stolema, Bazyliszka, czy Smoka Wawelskiego. Wyruszymy także w podróż z ciekawskim ślimakiem, który zastanawiał się kim ma zostać w przyszłości? Oj miał on wiele przygód. Chcecie dowiedzieć się jakich? Zapraszamy na spotkanie po Polsce, z opowieściami.
Opowiada Karawana Opowieści.

20:40 - 20:50 Pokaz filmu krótkometrażowego „Szeptunka z Podlasia”
Produkcja: https://www.koastudio.pl, https://www.goodwaystudio.pl
Szeptunki, czy też Szeptuchy pomagają lub też sprawiają wrażenie, że pomagają potrzebującym przy pomocy modlitwy. Szeptunka Paraskiewa Artemiuk prezentuje swoje umiejętności przed kamerą

21:00 - 21:45 Prelekcja „Ludowa Wizja świata” - Kamila Gillmeister

22:00 - 22:15 Pokaz filmu krótkometrażowego: „DZIEWCĘ Z CIORTEM”, reż. Piotr Szulkin, rok prod. 1975, czas trwania 14 min.
"A w niedzielę z porania..." tymi słowami zaczyna się ballada, jeden z najstarszych zabytków polskiej kultury ludowej, której filmowej transpozycji dokonał reżyser. Treścią ballady są losy dziewczyny wiejskiej Kasi, która zbyt często uczęszczała do karczmy, prowadziła rozwiązły tryb życia, zamordowała troje nieślubnych dzieci. Pewnej niedzieli z rana, po wyjściu z kościoła, spotyka młodzieńca, który okazuje się diabłem. Porywa Kasię do piekła, aby tam pokutowała za grzechy. Inscenizacja, scenografia i koncepcja obrazu są wierne folklorystycznej koncepcji teatru jasełek, zabarwionego atmosferą moralitetu. "Kanwę filmu stanowi jeden z najstarszych zabytków kultury ludowej - ballada ""A w niedzielę z porania"". Strofy ballady zostały zilustrowane scenkami aktorskimi"

22:30 - 23:30 Opowieści dla dorosłych
PIEŚNI DZIADOWSKIE I OPOWIEŚCI O ŚMIERCI oraz OPOWIEŚCI O DIABŁACH I WIEDŹMACH
Śmierć od zawsze towarzyszy ludziom i jest tematem wielu pieśni, a także opowieści. Jest zarówno końcem, jak i początkiem. Naturalnym biegiem świata. Podczas spotkania opowiemy Wam o jej różnych obliczach, wprawimy w zadumę nad tym, co przemija. Usłyszycie zarówno pieśni dziadowskie z repertuaru wędrownych śpiewaków, jak i baśnie zasłyszane w różnych zakamarkach świata. Będą to opowieści o ludzkich grzechach, wędrówkach świętych, diabłach i sądzie ostatecznym. Słowu zaś będzie towarzyszyć muzyka ludowych instrumentów - liry korbowej, akordeonu, bębenka, a przy całej powadze tematu znajdzie się również miejsce na śmiech.
Kiedy pada słowo - diabeł, mamy bardzo jednoznaczne skojarzenia. Pełni on też w baśniach często rolę groźnego demona, ale oszukiwanego przez prostych ludzi. Czy wszędzie tak jest? Podczas tego spotkania postaramy się przybliżyć Wam różne obrazy diabła w polskich baśniach, jak i w literaturze obcej. Pochylimy się też nad pojęciem wiedźmy często mylonej z czarownicą. A przecież wiedźma to ta, która WIE. Nie musi znać zaklęć, jest po prostu mądra i posiada wiedzę o świecie, roślinach, zwierzętach, ludziach. O tych różnicach między czarownicami, a wiedźmami chcieliśmy Wam opowiedzieć i wspólnie nauczymy rozpoznawać się je w opowieściach.
Opowiada Karawana Opowieści.

III piętro (sala plastyczna)
19:00 - 23:00 Warsztaty garncarskie
19:00 - 23:00 Warsztaty malowania na szkle

DUŻY BUDYNEK
Parter (sala wystawiennicza)
19:30 - 22:00 Warsztaty linorytu

I piętro (sala wystawiennicza)
19:00 - 00:00 - zwiedzanie wystawy „Krzyże i kapliczki przydrożne, czyli opowieść o świętych
i przestrzeni”
19:30 - 21:30 Co wiesz o świętych? - konkurs

II piętro (sala konferencyjna)
20:00 - 21:00 Warsztaty tańca - Mirosława Möller

KAMIENICA PRZY UL. PODMURNEJ 15
19:00 - 00:00 - zwiedzanie wystaw „Wielka wojna w małym mieście” oraz „Akordeon w Polsce i na świecie”

ZAPRASZAMY

Drukuj
Prześlij dalej