Wizyta Harcerskiej Orkiestry Dętej w Witten

HOD (fot. mat. prasowe)
Tczew - Wizyta Harcerskiej Orkiestry Dętej w Witten

zobacz galerię zdjęć: 3
W dniach 24-28 sierpnia 2018 Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki gościła w mieście partnerskim Tczewa, Witten. Do tego wyjazdu przygotowywali się od kilku miesięcy, ponieważ mieli świadomość, że swoją postawą i poziomem gry reprezentują nie tylko miasto, ale i Polskę.

Do Witten Harcerska Orkiestra Dęta dotarła w sobotę i została powitana przez wiceburmistrza Larsa Königa, głównego organizatora ich pobytu. Tego dnia harcerze-muzycy z opiekunami udali się na miejsce pamięci obozu koncentracyjnego KZ- Außenlager Witten-Annen, co miało charakter oficjalny ze względu na obecność przedstawicieli miasta Witten. Padło wiele ważnych słów kreślących historię tego miejsca. Podkreślano wagę dobrych relacji naszych miast partnerskich dla budowania lepszej przyszłości. Podtrzymując refleksyjny nastrój HOD odegrała Ave Verum W.A. Mozarta.
Kolejny dzień, niedziela, była punktem centralnym tego wyjazdu, ponieważ na sali teatru Saalbau odbył się koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej pod batutą Magdaleny Kubickiej-Netki. Występ poprzedziły słowa wstępu wiceburmistrza Witten i dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Joanny Grabowskiej (która towarzyszyła Orkiestrze przez cały wyjazd), tłumaczące jak do tego wszystkiego doszło. Frekwencja na koncercie była spora, a mimo to atmosfera pozostała kameralna, a wręcz rodzinna, co sprawiło, że muzykom grało się świetnie. Dodatkowym atutem była akustyka sali, która była na najwyższym poziomie. Już pierwszymi dźwiękami Orkiestra wypełniła salę polskością, gdyż koncert otworzono Polonezem z "Pana Tadeusza" Wojciecha Kilara. Dalej muzycy porwali publiczność hitami światowej muzyki filmowej i popularnej, przypominając co jakiś czas o swoim pochodzeniu, chociażby przy okazji "Prząśniczki" Stanisława Moniuszki w rozrywkowej aranżacji. W czasie koncertu miał miejsce również bardzo ważny z punktu widzenia współpracy partnerskich miast akt. Otóż dwa utwory wykonała przy akompaniamencie Harcerskiej Orkiestry Dętej flecistka Stella Vozdanszky, założycielka szkoły muzycznej w Witten. Odbiór koncertu był wspaniały, muzycy usłyszeli wiele motywujących słów. Można więc zapisać to wydarzenie, jako kolejny wielki sukces. Dzień zakończył się wspólnym ze skautami z Witten ogniskiem, podczas którego śpiewano harcerskie piosenki. Na koniec wszyscy harcerze stworzyli krąg i puścili iskierkę przyjaźni.
Ostatni dzień pobytu w Witten wypełniony był atrakcjami. Rano Orkiestra zwiedziła Kolonię. Potem w Witten czekał przewodnik, który oprowadzał po ruinach Zamku Hardenstein. Kolejnym punktem programu był rejs statkiem po rzece Ruhr.


Następnego dnia harcerze-muzycy pełni wrażeń wrócili do Tczewa, by opowiadać o niesamowitej gościnności oraz prawdziwej trosce o partnerstwo i przyjaźń naszych miast.

"To był ważny dla nas wyjazd, gdyż nie tylko pogłębiliśmy przyjaźń z mieszkańcami Witten, ale także zintegrowaliśmy się bardziej ze sobą, co jest bardzo potrzebne, z punktu widzenia podnoszenia poziomu wykonawczego. Czując, jak pozytywnie to na nas wpływa, snujemy już marzenia o kolejnych wizytach w naszych miastach partnerskich." - mówi Karol Pieczewski, saksofonista.


"Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych w przygotowania tego wyjazdu, ale na pewno ogromne podziękowania kierujemy do Pani dyrektor CKiS Joanny Grabowskiej oraz pana wiceburmistrza Witten Larsa Königa, na których spoczywała główna odpowiedzialność. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem organizacji, gościnności i serdeczności. O takie przyjaźnie warto dbać." - mówi Magdalena Kubicka-Netka, dyrygentka Harcerskiej Orkiestry Dętej.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  Asia_gość

  11.09.2018, 07:43

  Fajnie, ze dopiero po fakcie to opisujecie. Duzo Polakow tu mieszka w okolicy Witten, w tym sporo z Tczewa. Chetnie bym sie wybrala na koncert, ale d**a, po co wczesniej jakas informacje dac

  Odpowiedz
  IP: 213.148.xx8.xx8 
 • N_gość_gość

  11.09.2018, 22:47

  Fajna inicjatywa ! Na tym polega partnerstwo miast ????

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA