Kwiecień - Miesiącem Pamięci Narodowej

Kwiecień w Fabryce Sztuk (fot. Tcz.pl)
Kwiecień - Miesiącem Pamięci Narodowej

zobacz galerię zdjęć: 3
W kwietniu - Miesiącu Pamięci Narodowej - Fabryka Sztuk we współpracy z innymi instytucjami przygotowała kilka propozycji edukacyjnych.

Dzięki uprzejmości Muzeum w Tykocinie - Oddziałowi Muzeum Podlaskiego w Białymstoku można było zwiedzać wystawę „Kamienne świadectwo”, na której przy pomocy zdjęć i archiwalnych dokumentów oraz komentarza historycznego zobrazowano tragedię mieszkańców Tykocina wywiezionych w 1944 roku do niemieckich obozów koncentracyjnych.

W ramach obchodów 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbył się przegląd filmowy „Echa Katynia”. Mieszkańcy Tczewa i zaproszona młodzież szkolna mogli obejrzeć dwa filmy: „Epitafia Katyńskie”, w którym zarysowano sylwetki dziewięciu ofiar tego tragicznego mordu, oraz „Zapora” o Żołnierzu Wyklętym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Spoiwem łączącym obie produkcje jest fakt, że ich główni bohaterowie - to ofiary represji komunistycznych. Głównym organizatorem przeglądu był Instytut Pamięci Narodowej.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych skorzystali ponadto z najnowszych zajęć edukacyjnych gdańskiego IPN. W siedzibie Fabryki Sztuk Barbara Męczykowska przeprowadziła warsztaty „Uliczka - obraz świata żydowskiego w okresie II Rzeczpospolitej”. Ich uczestnicy zapoznali się z historią Żydów w Polsce oraz ich kulturą, obejrzeli fragment filmu w języku jidysz, dowiedzieli się o zasobach archiwalnych dostępnych w internecie. W programie zajęć znalazła się analiza tekstu źródłowego oraz opis archiwalnych zdjęć. Barbara Męczykowska podkreśliła, że opracowując koncepcję warsztatów, kierowała się myślą, by o społeczności żydowskiej nie mówić wyłącznie w charakterze ofiar Holocaustu.

Celem organizowanych wydarzeń było przypomnienie znaczących momentów w najnowszej historii Polski.


Drukuj
Prześlij dalej