Zapomniane przez miasto os. Kolejarz. Plac zabaw zamykany na klucz to nie wszystko

Nowy plac zabaw (fot. tcz.pl)
Tczew - Zapomniane przez miasto os. Kolejarz. Plac zabaw zamykany na klucz to nie wszystko
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Chciałabym zainteresować tematem jedynego chyba osiedla w Tczewie, na którym nie ma praktycznie żadnej infrastruktury rekreacyjnej dla dzieci ani dorosłych. Na Suchostrzygach, Czyżykowie, Górkach czy Nowym Mieście na każdym kroku wyrastają piękne place zabaw i siłownie, a na osiedlu Kolejarz - totalne zero. Osiedle się rozrasta - od kilku lat systematycznie przybywa domów szeregowych przy ul. Grunwaldzkiej, a wraz z nimi rodzin z dziećmi, którym miasto nie oferuje żadnej możliwości aktywnego spędzenia czasu lub po prostu relaksu na świeżym powietrzu. Dzieci mają wybór między grą w piłkę na błotnistym skrawku ziemi lub na ulicy - pierwsze średnio przyjemne, drugie mało bezpieczne.

Niby formalnie istnieje muzyczny plac zabaw - głęboko ukryty za Szkołą Podstawową nr 9 (sfinansowany z budżetu obywatelskiego, więc z założenia ogólnie dostępny). Ale niestety niewielu mieszkańców o nim wie, a jeszcze mniej korzysta, ponieważ plac zabaw oraz boisko są ogrodzone i zamknięte - za każdym razem trzeba prosić o udostępnienie klucza w recepcji (klucz jest w jednym egzemplarzu i pilnie strzeżony przez pracowników CAON). Czyli dostępność infrastruktury miejskiej, na którą spora część mieszkańców osiedla głosowała w ramach budżetu obywatelskiego, jest czysto teoretyczna. Z drugiej strony nawet jeśli plac byłby ogólnodostępny, jego możliwości zostają wyczerpane po 10 minutach zabawy, ponieważ wyposażenie jest skromne, wręcz symboliczne i dedykowane raczej dla dzieci niepełnosprawnych, uczniów Szkoły i Ośrodka.

W innej części osiedla mieszkańcy prywatnymi środkami postawili bramki do gry w piłkę i zjeżdżalnię dla dzieci na trawiastym terenie przeznaczonym pod budowę drogi - więc za chwilę miejsce to zostanie zapewne zlikwidowane.


Pojawiła się idealna okazja do stworzenia rekreacyjnej przestrzeni miejskiej w miejscu likwidowanych blaszanych garaży przy ul. Grunwaldzkiej. Działka miejska, o wymiarach wystarczających na umieszczenie tam i placu zabaw, i nawet małego boiska do koszykówki czy siłowni pod chmurką. Niestety władze miasta postanowiły zabetonować każdy skrawek ziemi i planują przeznaczyć ten teren pod budowę kolejnego budynku mieszkalnego. Perspektywa łatwego zysku ze sprzedaży terenu oczywiście znowu przeważyła nad potrzebami mieszkańców.

Proszę o zbadanie tematu i być może zadanie pytania władzom miasta - czy mieszkańcy osiedla Kolejarz długo jeszcze będą musieli czekać, aż ktoś weźmie pod uwagę ich komfort i zaplanuje przestrzeń miejską w rozsądny sposób.

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +1

  aa_gość_gość

  05.10.2017, 17:46

  Dobrze, że w końcu ktoś poruszył ten temat. Moje dzieci również nie mają gdzie spędzać czasu, trzeba z nimi iść na inne osiedle, żeby mogły sie pobawić. Na każdym osiedlu są skwery, place zabaw, siłownie często ulokowane blisko siebie - po kilka na małym obszarze, a na osiedlu Kolejarz nic..... dzieci muszą korzystać z innych możłiwości oferowanych chociażby na Bajkowym - a przejście z Kolejrza na Bajkowe przez drogę 91 nie do końca jest bezpieczne, gdyż samochody jeżdżą stanowczo za szybko a światło zielone pali się bardzo krótki czas na przejściach....

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx3.xx5 
 • +1

  Tczewianin_gość

  05.10.2017, 17:56

  Szkoda ze tematu budowy placu zabaw nikt nie poruszył z developerem budującym Grunwaldzka tak jak to wymuszano na innych developerach w pozostałych częściach miasta . Wtedy po likwidacji 1 zabudowy szeregowej działki i mieszkania byłyby jednak droższe - tak złe i tak niedobrze :)

  Odpowiedz
  IP: 46.169.xx3.xx8 
 • +6

  ja_gość

  05.10.2017, 19:50

  os. kolejarz - głównie domki jednorodzinne... trudno zorganizować sobie coś na własnej działce w ogródku?? pozdrawiam minusujących hejterów :)

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx8.xxx 
 • +4

  Lu_gość

  05.10.2017, 20:15

  Do ja_gość

  Górki też domki - 2 place zabaw i siłownia. Os. Staszica - plac zabaw, siłownia i tor dla rolkarzy chyba w planach. Kolejarz - nic. Miasto powinno dbać o mieszkańców po równo. W ogródku mogę sobie piaskownicę co najwyżej postawić.

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx5.xx0 
 • +5

  marjam666_gość

  06.10.2017, 07:10

  zamiast iluminacji na święta mogliście wybrać huśtawkę dla dzieci

  Odpowiedz
  IP: 46.76.xx8.xx0 
 • +1

  tipi_gość

  06.10.2017, 08:20

  W zeszłym roku nie było miejskiego gruntu pod plac zabaw. A budżet obywatelski dotyczy tylko gruntów miejskich. W tym roku zwalnia się miejsce pod garażami. Ale włodarze postanowili przeznaczyć to miejsce na jeszcze więcej mieszkaniówki.

  Cytuj
  IP: 85.219.xx1.xx4 
 • +5

  ktoś_gość

  06.10.2017, 09:28

  niby masz racje, ale..

  uważam, że w pierwszej kolejności place powinny być budowane przy zabudowie bloków (i tak się dzieje), ponieważ dzieci z domów wychodzą sobie na dwór i maja swój mały teren do zabawy na powietrzu, często własne piaskownice, huśtawki i zjeżdżalnie.. natomiast dzieci z bloków takiej możliwości nie maja..

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • Lu_gość

  06.10.2017, 09:44

  Też niby masz rację, ale... plac zabaw czy skwer ma też inną funkcję. Bawiąc się wspólnie dzieci się socjalizują i rozwijają kompetencje społeczne, a rodzice mają okazję porozmawiać, zintegrować się. Przestrzeń miejska powinna takie zjawiska wspierać. Smutno bawić się samemu na własnej huśtawce w ogródku albo samemu grać w piłkę do jednej bramki. Dzieci na blokowiskach mają orliki, miejsce do wspólnego pojeżdżenia na rowerze i to super - powinny mieć. Dzieci mieszkające na osiedlu domków TEŻ powinny mieć przestrzeń wspólną.

  Cytuj
  IP: 85.219.xx1.xx4 
 • dziwne teorie_gość

  09.10.2017, 18:20

  no tak znowu matki z horom curkom

  Zabrały nam plac-taki sarkazm. Twierdzisz ,że plac zabaw jest dedykowany dla dzieci niepełnosprawnych ? Sugerujesz się faktem, że CAON jest usłużny społecznie, i można tam przechowywać klucz ? Polecam lekturę plac zabaw dedykowany dla dzieci niepełnosprawnych. Ten na pewno nie jest dedykowany dla dzieci "wózkowych " (chociażby ). Według Ciebie, symboliczne wyposażenie ,to maks dla dzieci chorych, i to z funduszu obywatelskiego . Jakbyś pogłówkowała, to może byś doszła do innej teorii niż tej wziętej z swoich wyobrażeń .

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx1 
 • tipi_gość

  10.10.2017, 11:39

  A huśtawka dla osób na wózkach za 20.000 zł to co? Dla kogo niby? Ja tam im nie żałuję, uważam, że powinno być więcej sprzętów dla dzieci niepełnosprawnych, ale i dla zdrowych również. Bo w tej chwili to ten plac jest dla nikogo. Ani razu nie widziałam tam bawiących się dzieci niepełnosprawnych. Ze dwa razy matkę z dziećmi z osiedla, szukającą klucza po całym ośrodku (czasem jest w CAONie a czasem w SP9). Co do CAON - nie robią żadnej łaski z tym kluczem. Zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego, realizowane w jego ramach projekty powinny być ogólnodostępne i OTWARTE. Żadne zamykanie nie wchodzi w grę.

  Cytuj
  IP: 85.219.xx1.xx4 
 • +2

  Piotr W._gość

  10.10.2017, 10:23

  Problem mieszkańców osiedla kolejarz jest taki że ŻADEN nie wnioskował z budżetu obywatelskiego na stworzenie placu zabaw! Teraz lament i płacz?

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx9 
 • tipi_gość

  10.10.2017, 11:33

  Wnioskował, wnioskował, już dwa lata temu. Tylko miasto nie było w stanie wskazać wtedy odpowiedniej działki, ponieważ stały jeszcze garaże przy ul. Grunwaldzkiej. A jak się likwidują garaże to się okazało, że co? Ziemia już sprzedana!

  Cytuj
  IP: 85.219.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.