WIELKA WOJNA W MAŁYM MIEŚCIE - Bitwa o Tczew (2012)

Wielka wojna w małym mieście. Boje o Tczew w lutym 1807 roku
Tczew - WIELKA WOJNA W MAŁYM MIEŚCIE - Bitwa o Tczew (2012)
18 lutego, w Tczewie odbyła się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń sprzed 205 lat, kiedy to armia Napoleona zdobyła Tczew (Dirschau) broniony przez garnizon pruski. W inscenizacji wzięły udział grupy z całej Polski. Miejsce bitwy było jak najbardziej historyczne. Prusacy bronili wejścia do miasta przy fragmencie zachowanych dawnych murów miejskich.

Zimowa aura nie ułatwiała pochodu wojsk Napoleona, zwłaszcza podczas szturmu po zaśnieżonych i oblodzonych stokach. Pomimo zaciętego i twardego oporu Prusacy ulegli i wojska gen Dąbrowskiego rzuciły się do plądrowania i łupienia zdobytego miasta, co w barwny sposób opisuje w swojej książce dr Andrzej Nieuważny.

W tym czasie, na tczewskim rynku odbywały się pokazy dla publiczności. Wojsko prezentowało musztrę, sposoby szkolenia rekrutów oraz grzało się przy ogniskach.Zdjęcie dodane przez redakcję
Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  F..._gość

  21.03.2012, 00:12

  .

  Brawości Jac :)

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • +3

  _gość

  21.03.2012, 09:24

  fajnie było bardzo nam się podobała inscenizacja

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.