Zima vs. Miasto Tczew. "Chciałem poruszyć pewien bardzo drażliwy temat..."

zima (fot. tcz.pl)
Tczew - Zima vs. Miasto Tczew. "Chciałem poruszyć pewien bardzo drażliwy temat..."
Chciałem poruszyć pewien bardzo drażliwy temat. Jak co roku zima nas zaskoczyła. Na początek pytanie do naszych samorządowców. Jak to jest, że co rok nasze miasto jest całe zasypane, a ulice i chodniki nie są odśnieżane, a piaskarki i pługi są jak Yetti (ktoś kiedyś o nich słyszał ale nikt nie widział)? Czy Wam droga władzo wydaję się, że Polska położona jest w strefie klimatu tropikalnego, że co rok jesteście zaskoczeni i nie przygotowani na to, że spadnie śnieg? A jak już pług przejedzie to ten cały śnieg zalega na poboczach, że samochody z wielkim trudem mogą się minąć.

Jak to jest, że na obchody 750lecia miasta są pieniążki na imprezy, stroje z epoki dla pracowników magistratu, a co roku brakuje na porządne odśnieżanie? Przykład osiedla Kozen. Drogi w ogóle nie są odśnieżone, doszło tam już do kilku stłuczek, żeby bezpiecznie przejechać trzeba mieć auto terenowe z napędem 4x4. Czy to Tczew czy Syberia? Drogi pokryte lodem tak, że trudno w ogóle ruszyć z miejsca. Śnieg jest nieodłącznym elementem zimy więc jak można się do tego nie przygotować? Ostatnio bardzo ładnie nasze miasto podsumowała pewna pani. Wysiadając z samochodu (na gdańskiej rejestracji), oczywiście wpadła w śnieg prawie po kolana, który zepchnęły pługi i nikt go nie wywiózł. Pani była dość elegancko ubrana więc zdenerwowana wypowiedziała jedno zdanie, które podsumowało to co się tu dzieję: co za miasto, za co ci ludzie tu płacą podatki? Dzięki tej pani sam zaczynam się zastanawiać za co my, mieszkańcy Tczewa płacimy podatki? Za tą niekompetencję? Za ten brak jakiegokolwiek przygotowania? Żałuję, że Urząd Miasta i Starostwo nie funkcjonuje na takich samych zasadach jak prywatne firmy. Może wtedy za brak kompetencji ktoś po prostu by poleciał ze stołka. Mam nadzieję, że redakcja tcz.pl opublikuje to 'zdarzenie'. To co się tu dzieje zaczęło już przekraczać wszelkie granice. Rok temu też było źle ale tak jak jest teraz to nie było już dawno. Do mnie nie przemawia tłumaczenie, że jest koniec roku i budżet się kończy. Cały rok był czas na planowanie tego. Już we wrześniu w mediach było głośno, że zima będzie obfita i rekordowo mroźna. Płacę podatki, finansuję pensje pracowników urzędów tak jak zresztą pozostali mieszkańcy więc mamy prawo wymagać, by był chociaż minimalny porządek, który nie będzie paraliżował naszego życia.
Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (30)
dodaj komentarz

 • +14

  ))))))))_gość

  28.12.2010, 09:42

  po co

  szwagier pracuje w urzędzie miasta ; brat lub kolega w zarządzie dróg więc po co się kłócić, zaoszczędzony piach i sól przesunie się na przyszłoroczną zimę i kasa do podziału lub wysokie premie jest a ludzi ma się w d....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx7 
 • -21

  hejaho

  28.12.2010, 09:51

  kolejny malkotent

  Matko - następny narzekający. Spójrzcie, co dzieje się w innych miejscach - na bornholmie ogłoszono dziś stan wyjątkowy z powodu olbrzymich zasp, w większości europejskich metropolii nie funkcjonuje transport, nie działają lotnisko. sparaliżowany nawet new york - a wy dziwicie się, że nie wygarnięto śniegu z ulic małego miasta w postkomunistycznym kraju?!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +10

  mieczyslaw

  28.12.2010, 10:31

  hejaho

  tak, czyli zgodnie z Twoją "filozofią życiową" - nie mówmy nic, nie róbmy nic, bo czego można oczekiwać po nas samych? Przecież jesteśmy tylko postkomunistycznym krajem, przecież to Tczew, przecież... - jesteś najgorszym typem malkontenta na jakiego można trafić - gość bardzo konstruktywnie opisał to co dzieje się aktualnie w mieście, a ludzie Twojego pokroju zrozumieją to najwyraźniej dopiero wtedy, jak połamią sobie nogi na chodnikach lub rozbiją auta na pokrytych lodem drogach. I do tego ten korek spowodowany przez "budowę" wiaduktu - z ironią, jakby ktoś nie zauważył - na placu "budowy" wiszą tylko reklamy "wykonawcy" - ma na to pozwolenie? By reklamować własne nieróbstwo, brak organizacji?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +3

  niunia

  30.12.2010, 16:21

  New York i inne

  W Islandii mają ogrzewanie za darmo i ciepłą wodę, wybuchające wulkany i pyły, a w NY żółte taksówki, Central Park i FBI, za to w Afryce nie mają bieżącej wody, kanalizacji, marketów i szkół, ale kałasznikowy mają. Po co porównywać Tczew do Warszawy, Gdańska czy Bornholmu??? To Tczew jest zasypany, bo ktoś się właśnie wzbogaca i to my tu właśnie mieszkamy, więc inne miasta obchodzą mnie tyle ile mogę tam ewentualnie zwiedzić! I właśnie to tutaj przez czyjeś wzbogacanie się skręciłam nogę, więc co mnie obchodzi walka ze śniegiem w NY. Oni się uporają z tym w trzy dni, a my jak zawsze, aż do roztopów (wtedy to będzie już jak zwykle inny zaskakujący problem)

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  MM_gość

  28.12.2010, 11:16

  dziwne jest to że niespełna dwa tyg temu wracając ze szkoły w gdańsku doznałam szoku gdańsk odśnieżony, pruszcz, pszczółki również a przed Cariną na wysokości Baru Kasia zaczęło się... przy Carinie trzeba bylo uważać żeby nie wpaść w poślizg. Na drodze krajowej nr 1 była kilku cm warstwa śniegu, jechałam z koleżanką i wprawiło nas to w osłupienie. Mam samochód z napędem 4x4 ale na drodze była szklanka. Piasku ani soli ta droga na pewno nie widziała. Dlaczego pruszcz, pszczólki sobie radzą a Tczew nie? Jak może zima zaskoczyć pod koniec listopada?Dlaczego Tczew nie wydaje wiecej pieniedzy na bezpieczenstwo mieszkancow, odsniezanie, sprzet? A wydaje na jakies bezsensowne dla mieszkańców imprezy czy inwestycje? Dlaczego snieg nie jest wywozony? Dlaczego miasta nie stać na zakup mniejszego sprzętu żeby odśnieżał osiedla? Np quady?

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx0.xx6 
 • +2

  ProxX

  28.12.2010, 11:59

  To jest droga krajowa i za jej utrzymanie odpowiadają inne służby. Nie wiem czy żeś kiedyś widział jak 2-3 pługosolarki idą po krajowych drogach jeden za drugim odśnieżając całość.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  JjJ_gość

  28.12.2010, 11:32

  Dlaczego - nic? Miasto robi ile się da, więcej nie da rady. Tak to wyglada na całym świecie. Na Bornholmie ludzie ledwo żyją w 6 metrowych zaspach, NY tonie w sniegu, w innych miejscach to samo. Nie ma co jęczeć, z zimą nie zawsze się da wygrać. A swoją droga mieszkańcy też mogliby wziąc się za łopaty, rączek by nie pourywało. Pod domami, blokami jest najgorzej.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +3

  ProxX

  28.12.2010, 11:58

  Warto dodać, że na Gdańskiej był lód, że z 30km/h wielki problem wyhamować było, co chwilę w "dupę" wjeżdżał jeden drugiemu, kończyło sie na kiwnięciu ręką, bo szkoda znikoma. W ciągu 30 min 2 zdarzenia widziałem . a Przez pół dnia żadnego pługu.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  obserwator_gość

  28.12.2010, 16:33

  NIe tylko gdańska

  Skrzyżowanie pomiędzy Biedronką a Piotrem i Pawłem podobny klimat. Co chwilę cmokają się w dupkę. Od dwóch tygodni nie widać tam żadnego pługu itp Przed świętami widziałem raz ciągniczek, który próbował odśnieżyć ale kulturka naszych kierowców nie pozwoliła mu odśnieżyć nawet dobrze jednego pasa ruchu!!

  Cytuj
  IP: 89.200.xx7.xx0 
  +1

  mieczyslaw

  31.12.2010, 00:33

  Gdańska i skrzyżowania,

  nie tylko w tych miejscach, ale w wielu innych również jest spore oblodzenie. Ale ono nie wzięło się z źle odśnieżonych ulic, a stąd iż kierowcy nasi nie potrafią poruszać się w warunkach zimowych po drogach i notorycznie do zmniejszania prędkości używają hamulców - czego efektem jest tak dużo lodu na dogach. Zauważcie, że wyślizgane są wszystkie te miejsca, gdzie auta zwalniają - a można tego uniknąć jeżdżąc umiejętniej i przewidując. Więc jeśli w ciągu dnia są korki i nie ma szans na to by pług przejechał, to jeśli nawet wieczorem przejedzie, to niczego to nie zmienia, bo lodu nie ruszy. Nie używajcie hamulca, hamujcie silnikiem, a jeśli już używacie hamulca, to nie ma sensu go wciskać w podłogę, bo zablokowane koła robią piękne, lodowe ścieżki.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  społeczna_gość

  28.12.2010, 12:45

  kontrola

  podatniku jeden z drugim SPRAWDŹ jaką cześć budżetu miasta przeznaczono na "zimę", który radny jak głosował w tej sprawie i odpowiedźi na kilka powyższych pytań będzie łatwiejsza.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx5 
 • +11

  ka_gość

  28.12.2010, 13:22

  odśnieżanie

  Jakoś i ci za i ci przeciw nie dostrzegają pewnego drobiazgu: żyjemy w Państwie prawa i to właśnie prawo powinno leżeć u podstaw działań zarówno jednostek, jak i aparatu państwowego, w tym samorządów lokalnych. Istnieje piękna ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Ona właśnie regulije cały problem, kto, co i dlaczego. Natomiast każdy z nas ma prawo oczekiwać, że każdy, zgodnie z ustawą, zrobi, co do niego należy. Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +1

  Gość_gość

  28.12.2010, 14:27

  Odśniezanie

  Na Abisyni nie lepiej jest unas wogole nie sa odsniezane drogi i jakos zyjemy Pozdrawiam drogowcow :(

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx2 
 • +4

  BUCA_gość

  28.12.2010, 14:30

  ŻENADA!!!

  NO, ALE W GDAŃSKU PREZYDENTEM JEST ADAMOWICZ, KLASA, KTÓREJ NASZYM CWANYM MIERNOTOM BRAKUJE...

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx9.xx2 
 • +3

  Gość_gość

  28.12.2010, 15:33

  Akcja zima

  Do końca roku 2010r.na odśnieżanie było przeznaczone 150 tysięcy złotych,więc jak mogą pługi jeździć jak ta kasa już pewnie się rozeszła,bo 150 tysięcy to śmiech na sali.Czyżykowo też nie odśnieżone-szczególnie drogi boczne.A spróbujcie się dodzwonić do koordynatora akcji zima,niby 24 h,ale mi się jakoś nie udało połączyć. Telefon do koordynatora:519 198 404

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx5.xx1 
 • -3

  Tczew w obiektywie

  28.12.2010, 16:02

  Panowie i Panie to zima przecież! Sanki, narty wyciągać i wiśta wio na górki. Z górki na pazurki - nasza zima zła!

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +7

  utrzymanie czystości_gość

  28.12.2010, 16:09

  USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Rozdział 2 Zadania gmin Art. 3. 1. Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. 2. Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności: ... 3) zapobiegają zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, w szczególności przez: zbieranie i pozbywanie się, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4, błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości oraz odpadów zgromadzonych w przeznaczonych do tego celu urządzeniach ustawionych na chodniku; Proszę zwrócić uwagę na słowa zbieranie i pozbywanie się :) Jak widać nie wystarczy tylko zepchnąć śnieg na pobocze drogi i go tam zostawić.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx6 
 • -2

  gosciowa_gość

  28.12.2010, 16:56

  hmmmm

  syberia

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx9.xx9 
 • +3

  Krystian_gość

  28.12.2010, 17:36

  Brawo

  Bardzo dobrze napisane, tylko pytanie : Czy to dotrze do tych na górze, tych którzy maja ciepłe stołki. ?

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx7.xx6 
 • +5

  _gość

  28.12.2010, 17:37

  Grabarczyk załatwi :D

  Heh ale teraz(zimą)wychodzi jak platformersi są skuteczni :D

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx1.xx2 
 • +1

  MARIUSZ_gość

  28.12.2010, 21:32

  ZIMA

  Za drogi miejskie odpowiada zaklad uslug komunalnych on podlega pod urzad miasta . pracownik wydzialu spraw komunalnych deklarowal ze do konca roku maja jeszcze 140000 zl po co wydac te pieniadze na odsniezanie jak morzna zaoszczedzic i bedzie na premie lub nagrody dla urzedasow .powinni ludzie sie zebrac i zlozyc zbiorowy pozew do sadu za polamane rece i nogi a takze rozbite samochody morze by mieli nauczkie

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx3 
 • -6

  anonim_gość

  29.12.2010, 01:01

  temat

  To łap chłopie szpadel , albo zatrudnij się w ZUK-u , rusz dupsko i zamiast narzekać pomóż "zacofanemu" miastu .

  Odpowiedz
  IP: 94.40.xx5.xx8 
 • Zed_gość

  31.12.2010, 01:59

  W ZUKu piszesz, a kto z Kamińskim chciałby pracować?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • +1

  2B_gość

  29.12.2010, 09:24

  zima

  Oj nie marudzcie... grunt ,że "Pan Prezydent" ma ładnie domek ustrojony. Reszta się nie liczy.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx7.xx0 
 • gość świąteczny z Europy_gość

  29.12.2010, 11:40

  Sprzątanie śniegu

  Nigdzie w Europie, a nawet w okolicy Tczewa nie widziałem tak zasypanego śniegiem miasta. Jest już po wyborach samorządowych, nowi włodarze wybrani , a miasto zasypane śniegiem. Pewno nowi gospodarze miasta zaspali palący problem odśnieżania i użytkownicy dróg: samochody , ludzie wpadają w zaspy śnieżne. Czyżby z Tczewa wszędzie blisko do lewnistwa i władze przedłużyły sobie święta. Kto odpowiada w tym mieście za akcje odśnieżania ? Niechaj zmobilizuje siły i ruszy do walki ze śniegiem !!! pozdrawiam gość z Europy

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx9.xx3 
 • zima_gość

  29.12.2010, 13:36

  wiosna

  I zapewne jak co roku wiosenna odwilż zaskoczy wszystkich bo kto możne wiedzieć że po zimie jest wiosna i śniegi topnieją i że może zdarzyć się Jeszce cofka od morza ?

  Odpowiedz
  IP: 193.138.xx0.xx8 
 • +4

  utrzymanie czystości_gość

  29.12.2010, 17:08

  Czytając te komentarze widzę, że niektórzy mają jakieś problemy z rozumieniem pewnych rzeczy. Na poczatek jedna sprawa. Płacimy podatki. To nasz obowiązek. Nie zapłacisz to zostaniesz ukarany bardzo dotkliwie. Musimy odśnieżać swoje posesje i teren wokół nich, bo za to również grożą mandaty. Jeżdżąc po mieście musimy przestrzegać przepisów kodeksu drogowego. Za łamanie przepisów również zostaniesz ukarany. Musimy zakładać zimowe opony wszystko po to by było bezpieczniej. Jak widać ciążą na nas same obowiazki i wszystkie pod groźbą sankcji w razie nie dostosowania się. Teraz druga strona. Miasto i powiat dostaje nasze pieniądze na zarządzanie nim. Z naszych pieniędzy idą pensje urzędników i z naszych pieniędzy są finansowane inne inwestycje. Obowiązkiem miasta jest utrzymanie czystości (przepisy przytoczyłem w innym komentarzu). Dlaczego ja wywiązując się ze swoich obowiązków (podatki, kodeks drogowy itd.) muszę jeszcze wykonywać obowiązki miasta biorąc łopatę w rękę i odśnieżać ulicę? Tym wszystkim mądralom, którzy to tutaj proponują chyba coś się w główkach pomieszało. Obowiązkiem miasta jest odśnieżanie ulic, by można się było nimi bezpiecznie poruszać. Kompletnie nie rozumiem dlaczego obywatele mają się tym przejmować i sami się brać za odśnieżanie. Ludzie ciężko pracują na swoje utrzymanie. Jeśli ktoś coś schrzani w pracy to ponosi konsekwencje. Do tego każdy odprowadza podatki. Nie rozumiem też porównań do NY i innych miejsc gdzie zasypało całe miasta. Wybaczcie ale ja mieszkam w Tczewie. Tutaj pracuję i tutaj głosowałem na samorządowców, którzy dostają moje i Wasze pieniądze i to od nich wymagam, by czuwali na utrzymaniem porządku skoro się tego podjeli. Mam gdzieś co się dzieje na innym kontynencie. Chcę mieć tu porządek. W zeszłym roku było więcej śniegu i nie było, aż tak źle jak teraz. W ogóle u nas nie spadają kosmiczne ilości śniegu. Tymbardziej mnie dziwi nieudolność nie tylko magistratu ale też starostwa. Dużo jeżdżę i widzę, że inne miasta sobie z tym radzą. Jesteśmy 4 co do wielkości miastem w województwie. Z naszego Tczewa wszędzie blisko i sprzyjamy inwestycjom (to hasła UM), a nie potrafimy sobie poradzić ze śniegiem?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx6 
 • aniula1111!!!!!!!!!!!!!!!_gość

  29.12.2010, 21:05

  odśnieżanie

  Witam Piszecie bzdury bo wy nawet chyba e gdańsku nie byliście tej zimy. Narzekacie na Tczew a tam jest jeszcze gorzej niż u nas. Oglądacie TV, część polski przez śnieg była sparaliżowana (nawet warszawa) a u nas szło jezdzić. Kupcie sobie zimówki dobrej firmy bo jak widzę jak nasi mieszkańcy jeżdżą to się zle robi (moja ulica nie jest w cale odśnieżana i mam wyjazd pod górkę i jeżdżę nigdy nie się nie miałem problemu (a co dziennie ktoś nie może podjechać z rozpędu pod górkę)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx3 
 • pipi_gość

  29.12.2010, 22:50

  zima

  Jak żyję wiem,że mamy 4 pory roku i jest zima ze śniegiem i w czym problem--trzeba nauczyć się żyć z nim!!!

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx0.xx0 
 • iza_gość

  30.12.2010, 21:13

  dla mnie dziwne że tyle czasu minęło jak spadł ten największy śnieg a u nas dalej zalega na ulicach mało tego jak widzę że jeżdzą piaskarki i pługi mają podniesione to szlag mnie trafia nie mówiąc już o sypaniu solą bo niektóre główne ulice w Tczewie pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o lód na jezdni np. ulica Gdańska gdzie tylko łyżwy założyć i jazda i tu nie pomogą żadne zimówki bo na takowych jeżdzę a co do odśnieżania osiedli takich jak choćby kozen to nie ma co się wypowiadać bo tam zawsze był problem ale teraz to tragedia co tam się dzieje to u mnie na wsi ulice lepiej wyglądają bo bez problemu mogę z domu wyjechać i dojechać do tczewa a dalej to muszę się chamować żeby przy dziecku w aucie czegoś niecenzuralnego nie żucić

  Odpowiedz
  IP: 195.74.xx1.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.