80. rocznica śmierci Romana Dmowskiego w Tczewie


wydarzyło się
07
01.2019, 18:00
Poniedziałek
Tczew - 80. rocznica śmierci Romana Dmowskiego w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 2
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Wczoraj w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające Ojca Polskiej Niepodległości oraz ideologa polskiego nacjonalizmu - Romana Dmowskiego. Uroczystości związane były z 80. rocznicą śmierci i pogrzebu Romana Dmowskiego.

Wiec rozpoczął się od złożenia zniczy pod wizerunkiem Dmowskiego i odśpiewania hymnu narodowego do czego zaprosił prowadzący uroczystości - prezes tczewskiej Młodzieży Wszechpolskiej. Następnie przedstawicielka Klubów Gazety Polskiej - Maria Woźniak streściła obecnym życiorys Romana Dmowskiego i jego zasługi w odzyskiwaniu przez nasz kraj niepodległości.
Następny mówca, przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej - Aleksander Jankowski wygłosił przemówienie na temat aktualności myśli politycznej twórcy Narodowej Demokracji oraz jej oblicza dzisiaj.
W międzyczasie pojawiły się również okrzyki takie jak "Roman Dmowski - Wyzwoliciel Polski" oraz "Wielka Polska Katolicka". Naturalnie nie zabrakło także charakterystycznego dla narodowców "Czołem Wielkiej Polsce!".
Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem pieśni narodowców z XX-lecia międzywojennego pt. "Maszerują nasze bataliony" i krótką modlitwą o wstawiennictwo Matki Bożej.
Na uroczystościach zgromadzili się mieszkańcy Tczewa, którym bliska jest myśl narodowo-patriotyczna. Poza organizatorami (Młodzież Wszechpolska Tczew i tczewski Klub Gazety Polskiej) widoczni byli m.in. członkowie partii Ruch Narodowy oraz Stowarzyszenia "Zawsze Solidarni". W imieniu posła Kazimierza Smolińskiego na uroczystościach pojawił się jego brat, Radny Powiatu Tczewskiego - Stanisław Smoliński.


Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +1

  AMKA_gość

  08.01.2019, 21:14

  Rocznica śmierci Romana Dmowskiego

  Brawo Młodzież Wszechpolska ,głoście prawdę historyczną.Może następnym razem będzie więcej młodych i starych. Tak trzymać.

  Odpowiedz
  IP: 195.74.xx1.xx0 
 • +3

  R_gość

  08.01.2019, 21:33

  Czołem Wielkiej Polsce!

  Byłem i zdecydowanie nie żałuję! Wspaniała atmosfera, przedwojenne pieśni, patriotyczne okrzyki, młodzi i starzy narodowcy... Po prostu świetnie :) A co do Romana Dmowskiego to jest zdecydowanie najważniejszą postacią ze wszystkich twórców niepdległości ale też najmniej wygodną więc trzeba organizować się oddolnie aby go upamiętniać.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx2 
 • gość _gość_gość_gość_gość_gość_gość

  08.01.2019, 21:59

  Brawo mam nadzieję że tego typu wydarzenia będą odbywać się cyklicznie ;)

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx1.xx5 
 • Bani_gość

  08.01.2019, 22:05

  Świetna inicjatywa

  Roman Dmowski, to wielki człowiek! Cieszę się, że są ludzie, którzy o nim pamiętają!

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx7.xxx 
 • Dikembe Mutombo_gość_gość

  09.01.2019, 09:18

  Wyglądają jakby żądali wydania angielskich lotników i obrazu Upadłej Madonny van Klompa!!!

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx0 
 • -5

  Kp_gość_gość

  07.02.2019, 20:58

  Wszechpolacy to wrogowie Polski

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx0.xx2 
 • -1

  Bartosz_gość_gość

  06.07.2019, 23:16

  Ja rozumiem wielki człowiek etc.

  ...Ale czuję się skonfudowany i nieco rozśmieszony tym jak zablokowana jest ta bramka w tle. Rozumiem że to tylko kilka kroków etc. nikt nie ucierpiał ale po coś tam jest ta ścieżka i zasłanianie jej szmatami "bo trzeba uczcić wielkiego polaka!" jest dziadowskie...

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx5.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA