Czy Tczew będzie jeszcze kiedyś taki jak dawniej?

Tczew - Czy Tczew będzie jeszcze kiedyś taki jak dawniej?

zobacz galerię zdjęć: 2
Byłeś świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
W latach trzydziestych ubiegłego wieku Tczew był pięknym, spokojnym i cieszącym się miłą "powierzchownością" miastem. Czyste uliczki, piękny park, wspaniały,okazały most-były dobrymi cechami naszego miasta-wręcz wizytówkami a teraz... Oczywiście świat idzie do przodu, mentalność ludzi też się zmienia ale czy nie warto by nawiązać do starych dobrych czasów? Kiedyś mieliśmy w Tczewie np piękny, okazały park będący centrum niedzielnego wypoczynku dla rodzin a teraz? Park jest co najwyżej centrum wypoczynku dla degustatorów tanich win, a na tych ławeczkach nawet minuty się nie chce usiedzieć widząc co niektóre osikane i zabrudzone nie wiadomo czym. O czystych uliczkach jak kiedyś możemy tylko pomarzyć więc pozostawię to bez specjalnego komentarza, bo co tu z resztą komentować-śmieci walające się po chodniku czy psie odchody raczej tematem do dyskusji pozytywnej nie są. No i na koniec most. Długo by mówić o "dumie" naszego miasta ale może lepiej nie, bo patrząc jak teraz marnieje nasunęły by się ostre słowa o co niektórych tczewskich "parlamentarzystach" (i mam nadzieje, że moderator tego nie wytnie). Powiem o moście tylko tak - czy wizytówka naszego miasta, most który przetrwał wojnę (który nawet w latach PRLu został odbudowany- druga odbudowa 1958 rok) powinien zostać w takim stanie jak teraz wygląda, czy młode pokolenie ma oglądać jak się rozpada?

Podsumowując może nasze władze wrócą trochę myślami w dawne lata Tczewa i nasze miasto odzyska dawny blask, bo na pewno by się to przydało patrząc na np. masarnię, mleczarnię czy ruinę dawnej przychodni i zdewastowane budynki?

Przy okazji polecam wszystkim album Tczew w starej fotografii, z którego zasięgnąłem zdjęć do artykułu.
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ - SPRAWDŹ OFERTĘ


Pozdrawiam!

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (16)
dodaj komentarz

 • +4

  _gość

  04.02.2011, 16:27

  też mam taki album ;PPP

  ;O

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xxx.xx4 
 • +5

  tcz45

  04.02.2011, 17:25

  Już nie będzie

  Gdyż za dużo jest potrzeb ,a za mało pieniędzy. I myślenie już nie to...brak wizji dla miasta. Chociaż następują zmiany , ale za wolno , za wolno.....kiedy często chodzę po starówce to smutek mnie ogarnia ,że ubożeje miasto....

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +8

  Basia11

  04.02.2011, 17:34

  no tak tcz45

  Tylko np po co wyrzucać było pieniądze w błoto na zegar słoneczny zamiast odnowić ławeczki w parku i zrobić tam np coś podobnego jak na bulwarze tzn makiety informacyjne o tym jak to kiedyś wszystko wyglądało. Wszystko by się dało gdyby się władzom chciało.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +1

  Basiu_gość

  04.02.2011, 20:44

  droga

  kolega miał trochę złomu,pomalował, wkopał w ziemię i pieniądze wzion , ławek i tablic informacyjnych nie miał , a w przetargu to różnie bywa ?a propos zegar pokazuje niewłaściwy czas !!! Czas zrobić dobry interes.

  Cytuj
  IP: 83.25.xx4.xx8 
  +1

  mieczyslaw

  05.02.2011, 21:00

  tcz45,

  nie siej defetyzmu mój drogi :) nie będzie jak dawniej, ale może pewnego dnia będzie dobrze - inaczej? Potrzeb wiele, pieniędzy mało - racja. Ale nie wszystko można kupić, nie o same pieniądze się tu rozchodzi. Kiedyś ludzie zwyczajnie zakasywali rękawy i szli do pracy, bo to było ich. A teraz wszystko się przelicza na $$$. Nie twierdzę, że nagle kosztem choćby własnego czasu wolnego mamy zebrać się i w czynie społecznym coś robić, bo miasto ma pieniądze z naszych podatków na ten cel, ale jeśli każdy zadba o swoje najbliższe otoczenie, to może się wiele zmienić.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +3

  towarzysz

  07.02.2011, 00:00

  inny,lepszy świat

  Widzę Mietku,że wyobraźnia Cię ponosi,bo nie wierzysz chyba w realne zrealizowanie tego co "zaproponowałeś"?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  aga_piet

  04.02.2011, 19:38

  Nie ma to jak operować schematami, a nuż się uda. Napisałeś : "Kiedyś mieliśmy w Tczewie np piękny, okazały park będący centrum niedzielnego wypoczynku dla rodzin a teraz? Park jest co najwyżej centrum wypoczynku dla degustatorów tanich win, a na tych ławeczkach nawet minuty się nie chce usiedzieć widząc co niektóre osikane i zabrudzone nie wiadomo czym." - a kiedy byłeś w parku ostatnio? Bo ja w sezonie jestem tam prawie codziennie i żurostwa jakoś nie widzę. Towarzystwo siedzi sobie w "Betlejemce" :) W parku spotykam panie z wózkami i ludzi z pieskami, zimą górki są oblegane przez saneczkarzy.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  TCZEWIAK5

  04.02.2011, 20:42

  Schematami?

  Jeśli chcesz mi powiedzieć,że nie jest to prawdą to proszę bardzo-ale pierw udowodnij. A ostatni raz w parku byłem we wtorek i akurat tak się dziwnie złożyło,że trzech żurków się przy 'szlapmie' grzało. Zaś ostatni raz kiedy widziałem tam matkę z dzieckiem to latem kiedy z buta na czyżykowo musiałem chodzić-poza tym nigdy więcej rodzinnego spacerku tam nie widziałem. Jedynie jak ktoś przechodził z ul Zielonej-tyle.Hehe a zimą to zawsze na górki przychodzą więc się nie podniecaj.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  +3

  Tcz18_gość

  04.02.2011, 21:03

  tcz45

  Ciebie nigdy nie zaczepią bo cię już każdy zna i wie że jak coś to zaraz fotkę pstrykniesz i będzie szlus ;))))). A w parku menelstwo siedziało,siedzi i siedzieć będzie jak z resztą w całym mieście-przy każdym monopolowym hehehe

  Cytuj
  IP: 109.207.xx3.xx9 
 • -6

  tcz45

  04.02.2011, 20:52

  nie bój się smakoszy win

  Nawet jak siedzą i nie rozrabiają i butelek nie rzucają to nie problem. Ja często chodzę po parku i to w nocy i nikt dotąd mnie nie zaczepił. Problem są rozpadające się budynki, nieodmalowane i takie to miasto bez radości..wyludnione coraz bardziej....A park mógłby być bardziej wykorzystany, ale ....cóż....

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +5

  towarzysz

  05.02.2011, 14:25

  pisz tak by można to było zrozumieć

  "Nawet jak siedzą i nie rozrabiają i butelek nie rzucają to nie problem"-gdzie w tym jest sens?

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Casper

  05.02.2011, 10:41

  Jedyne rozwiązanie by miastu przywrócić dawny blask to wynalezienie wehikułu czasu. Bo obecnie nie ma ani pieniędzy, ani chęci. A nawet jeśli jakimś cudem udało by się sporą część miasta odnowić to zaraz będzie zdewastowana. Zdjęcia w artykule są z lat 30. i nie można zapominać, że od tamtego czasu sporo się wydarzyło. II wojna światowa, wiele lat komuny z której do końca jeszcze nie wyszliśmy. Według mnie jeden problem to pieniądze i chęci władz, a drugi to mentalność ludzi. Bo tak szczerze mówiąc to właściwie polską inteligencje i elitę w latach wojny zniszczono prawie całkowicie. Nie chce tu nikogo obrażać, że ktoś jest gorszego pochodzenia, no ale może akurat zabrakło autorytetu tych elit które likwidowano w czasach wojny i komuny. A jak już ktoś załapie się na jakieś poważniejsze stanowisko to myśli, że jest panem, władcą i może wszystko. Jak to mówią (nie obrażając mieszkańców wsi) chłop ze wsi wyjdzie, ale wieś z chłopa nigdy i dlatego mamy to co mamy.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  czesiu_gość

  05.02.2011, 14:26

  sory

  ale to obraża ludzi ze wsi, okreslenie wieśniak jest bezsensownie nadużywane , bo winni całego syfu w naszym mieście sa tylko i wyłącznie jego nieucywilizowani źle wychowani i bezmyślni mieszkańcy, ze wsią mają oni mało wspólnego i na wsi takie beznadziejne przypadki często trudno znaleźć. Wandalizmu na wsi raczej nie ma w mieście jest go pełno i nie zajmują sie nim wieśniacy a wielcy mieszczuchowie- kiedyś uzywano takiego określenia jak filister (w słowniku j.polskiego jest to ładnie określone, bo sa dwa znaczenia) jest lepsze od nazywania złych cech i prostactwa wieśniactwem skoro jesteśmy ludźmi mieszkającymi w mieście ;) i tu sie wychowujemy a nie na wsi, więc czym zawiniła ta biedna wieś :P ?

  Cytuj
  IP: 83.25.xx0.xx7 
 • +8

  towarzysz

  05.02.2011, 14:20

  most

  Most to sprawdzian dla tczewskich władz od '89 roku,który wciąż pozostaje niestety niezaliczony...

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  st_gość

  05.02.2011, 22:58

  A pomyśleć, że kiedyś po lisewskim jeździły autobusy normalne, ciężarówki..., do Lisewa nawet komunikacja miejska docierała (teraz niemożliwe by miasto 1 grosza dołożyło do komunikacji wyjeżdżającej choć kawałek za Tczew - nie licząc Rokitek, które są uprzywilejowane]. Co prawda starówka tczewska zmienia się na plus, ale jednak takie kwiatki, jak "Laleczka" dalej straszą. No i mentalność ludzi, która się nie zmieni chyba. Co wspólne to trzeba zniszczyć.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx3.xx4 
 • Pipi_gość

  08.02.2011, 00:04

  Stare miasto!!!

  A ja wolałabym posiedzieć z maluchami w pięknym parku,niż na rynku ,gdzie ławki zajmują menele.Dzisiaj jechałam ulicą Chopina ok godz.14-ej i gość sikał na chodniku!!------zaniemówiłam!Czegoś takiego jeszcze nie widziałam--szok!

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.