Pomorskie - Zatoka Sztucznej Inteligencji

Sztuczna inteligencja, AI
Pomorskie - Zatoka Sztucznej Inteligencji
Województwo pomorskie najczęściej kojarzy się z przemysłem stoczniowym i turystycznym. Jednak jego dynamiczny rozwój gospodarczy już od dawna wykracza poza ten stereotyp, czego przykładem jest coraz silniejsza w regionie branża nowoczesnych technologii. W raportach Digital Poland z 2019 oraz 2021 roku pt. "Map o Polish AI", Trójmiasto utrzymuje się w czołówce aglomeracji, w których najdynamiczniej w Polsce rozwijana jest sztuczna inteligencja (ang. artificial inteligence - AI).

Pomorskie dobre na sukces

Stosowanie rozwiązań AI to nie kwestia odległej przyszłości. Spotykamy się z nimi na co dzień w smartfonach, samochodach, mediach społecznościowych, wykorzystywane są w nawigacji, chronią w bankach bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Według raportu Digital Poland z 2021, Trójmiasto jest jedną z 4 aglomeracji w Polsce z największą liczbą przedsiębiorstw, których produkty i usługi wykorzystują rozwiązania AI. Potencjał branży jest ogromny. Ciekawym przykładem jest sukces gdyńskiego startupu Ivona Software zakupionego przez firmę Amazon w 2013 r. Na bazie technologii opracowanej przez startup ta globalna firma stworzyła znany na całym świecie, syntezator mowy o nazwie Aleksa. Dziś może z nim konkurować jedynie Google Assistant. O kreatywności lokalnych firm świadczy też różnorodność dziedzin w jakich wykorzystują rozwiązania sztucznej inteligencji. Spółka Toucan Systems z Gdańska zastosowała AI przy realizacji projektów ważnych dla przełamywania barier wykluczenia społecznego. Właśnie wprowadza na rynek urządzenie o nazwie Toucan Eye, które jest wsparciem dla osób niedowidzących. Prosty w obsłudze aparat zwiększa samodzielność funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Ten niewielki sprzęt dzięki kamerce widzi, dzięki słuchawce przekazuje użytkownikowi ważne informacje, takie jak numer autobusu, numer pokoju w urzędzie, produkty dostępne w sklepie. Produkt był konsultowany i został wysoko oceniony przez Polski Związek Niewidomych. Spółka pracuje też nad kolejnym urządzeniem - Toucan Assistant - tym razem wpierającym seniorów. Wykorzystanie rozwiązań AI w biznesie proponuje gdańska spółka Neoteric, która obecnie pracuje dla takich firm jak Bank Światowy, Boeing czy Nestle, pomagając im zwiększać sprzedaż, optymalizować marże i usprawniać procesy wewnętrzne. Przedsiębiorcy podkreślają, że jednym z czynników, mającym wpływ na ich sukcesy są warunki do rozwoju jakie branża znajduje w Pomorskiem, tworzone m.in. przez współpracę instytucji nauki, samorządu i biznesu. Działająca od 10 lat w regionie Invest In Pomerania (IiP) - inicjatywa powołana przez samorząd województwa zajmująca się pozyskiwaniem zagranicznych inwestorów i promocją gospodarczą , prezentując mocne strony regionu wskazuje m.in. na branżę AI. Dedykowana branży strona internetowa AIpomerania.pl skupia w jednym miejscu działające w Trójmieście firmy, ich produkty i usługi. W ten sposób m.in. pokazuje Pomorze jako atrakcyjne miejsce do rozwoju najnowocześniejszych technologii.

Dobry klimat dla talentów


Rozwój tak zaawansowanych technologicznie branż jak AI, wymaga stałego dostępu do specjalistów o wysokich kwalifikacjach. Polska jest na 7 miejscu w Europie jeśli chodzi o liczbę specjalistów AI (4%) co jest najlepszym rezultatem wśród krajów Europy Wschodniej. Pomorskie zajmuje pod tym względem 4 miejsce w Polsce i dobrze sobie radzi. Edukuje ich, pozyskuje i potrafi u siebie zatrzymać.

Sztuczna inteligencja wymaga kształcenia w wielu dyscyplinach - takich jak informatyka, fizyka czy matematyka ale także w dziedzinach pozatechnicznych jak np. nauki biologiczne. Region dysponujący jedną z najlepszych Politechnik w kraju oraz kilkoma Uniwersytetami, posiada dostęp do wszechstronnej myśli naukowej i kształci specjalistów odpowiadających na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy. Invest in Pomerania pozyskuje specjalistów i firmy ICT również spoza regionu, co dodatkowo zasila rynek pracy i zwiększa potencjał branży. Ostatnio, z sukcesem przyciąga biznes z Białorusi i Ukrainy poprzez współpracę z Państwową Agencją Inwestycji i Handlu w ramach programu rządowego oraz w efekcie realizowanych projektów lokalnych (come2pomerania.eu oraz www.jobs.livepomerania.com) Profesjonaliści i pasjonaci AI mają szereg możliwości rozwoju - wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązywania współpracy m.in. w trakcie licznych wydarzeń, spotkań, hackathonów, szkoleń, warsztatów i konferencji. Prężnie działa Hackerspace Trójmiasto - największa w Polsce Północnej, tego typu otwarta, technologiczna przestrzeń zrzeszającą wszystkich, którzy chcą się rozwijać m.in. w zakresie AI. W 2018 roku na Politechnice Gdańskiej został utworzony klub AI Bay - Zatoka Sztucznej Inteligencji - zrzeszający osoby zainteresowane AI. Od 2007 roku, corocznie w Trójmieście organizowana jest - także przy wsparciu Invest in Pomerania - największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej - "Infoshare". To tylko kilka przykładów inicjatyw, z których można skorzystać aby się rozwijać i być na bieżąco. Ponadto zwiększająca się liczba firm w regionie - takich jak Intel, Nordea, Lufthansa czy Being - które chętnie otwierają tutaj swoje działy R&D, pracujące nad rozwiązaniami z dziedziny AI, są szansą dla utalentowanych ludzi na zdobywanie nowych umiejętności oraz karierę. Dla odważnych, Pomorze to także dobre miejsce na realizację innowacyjnych pomysłów i otwarcie własnej firmy.

Spotkanie nauki i biznesu

Warunkiem niezbędnym dla rozwoju branży AI jest współpraca nauki i biznesu. Pomorze dysponuje silnym potencjałem naukowym. Takie uczelnie jak Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański, oferują nowe kierunki nauczania, realizują projekty, rozwijają zaplecze techniczne odpowiednie do rozwoju AI. Zainteresowanie przedsiębiorców rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji jest dużym wyzwaniem dla rozwoju polskiego sektora AI.

W Pomorskiem jest na to coraz lepszy klimat. Od 2019 roku w Gdańsku prężnie działa Centrum Innowacji Cyfrowych, finansowane z funduszy rządowych - Digital Innovation Hub (DIH4.AI) - mający na celu wsparcie przedsiębiorców w procesie wdrażania nowoczesnych rozwiązań. DIH obsługuje przedsiębiorców kompleksowo od procesu doradztwa, analizy potrzeb, budowy strategii cyfryzacji po niezbędne firmom szkolenia. DIH organizuje też wydarzenia i konferencje aby inspirować i zachęcać do wdrażania AI. Komercjalizacji rozwiązań AI w regionie służy także dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i naukowa, taka jak parki technologiczne, inkubatory i akceleratory oraz wysokiej klasy przestrzenie biurowe.

Kierunek.... AI

Innowacyjność jest miarą konkurencyjności współczesnych gospodarek - to oczywiste. Diagnozy dotyczące polskiej gospodarki wskazują, że musimy być twórcą AI a nie tylko konsumentem cudzych rozwiązań. Uchwała Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 2021 "Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020" potwierdza znaczenie branży dla przyszłości gospodarczej kraju. W Pomorskiem nie tylko jest świadomość tych wyzwań, branża AI dawno tu zawinęła, zarzuciła kotwicę i śmiało patrzy w przyszłość.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • EkO_gość

    28.04.2021, 08:19

    mam pomysła

    Zatem AI na prezydenta Tczewa :)

    Odpowiedz
    IP: 82.160.xx7.xx5 
  • mirek_gość

    28.04.2021, 09:00

    wówczas AI albo by się zbuntowała, widząc większość "ludzi" w Tczewie, albo podjęłaby akcję wymordowania niepotrzebnych jednostek :)

    Cytuj
    IP: 83.8.xx2.xx3 
  • observeur_gość

    28.04.2021, 22:42

    A że tak przewrotnie się zapytam: a co się stało z nie-sztuczną inteligencją? Wyjechała na saksy?

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx4.xx9 
  • Bobo_gość

    29.04.2021, 13:12

    Sztuczna inteligencja

    Sztuczna inteligencja czyli przefarbowana "blondynka" ;)

    Odpowiedz
    IP: 5.226.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.