Festiwal In Memorian. Natalia Nykiel, Natalia Przybysz i...

Festiwal In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego (fot. mat. prasowe)
Festiwal In Memorian. Natalia Nykiel, Natalia Przybysz i...

zobacz galerię zdjęć: 6
Organizatorzy po raz kolejny zapraszają do uczestnictwa w In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego, który odbędzie się 23-24 sierpnia (czwartek, piątek). To już po raz XVII możemy spotkać się z najróżniejszymi interpretacjami twórczości frontmana Republiki w jego rodzinnym mieście. Tczew wypełnią dźwięki i słowa napisane przez Grzegorza Ciechowskiego.

W czwartek, 23 VIII o godz. 18:00, rozpocznie się biało-czarna parada. Mieszkańcy Tczewa i przyjezdni przejdą ulicami miasta z dziedzińca Fabryki Sztuk na pl. Hallera. Parada ma charakter otwarty. Może w niej wziąć udział każda osoba, grupa osób, organizacja, instytucja, firma. Mile widziany jest udział dzieci z rodzicami lub opiekunami itd. Uczestnicy parady w swej kreacji wykorzystają kolory czarny i biały. W ten sposób nawiążą do wizerunku scenicznego "Republiki" i Grzegorza Ciechowskiego. Emblematem, logotypem w/w artystów były ukośne biało-czarne pasy. Osoby biorące udział w paradzie mogą przygotować różne animacje, grupowe przebrania, scenki rodzajowe, tańce, śpiewy, które będą prezentować podczas przejścia ulicami Tczewa. Dla uczestników parady przewidziano konkurs na najlepszy, najciekawszy indywidualny i zbiorowy biało-czarny pomysł. Wykorzystać można najróżniejsze gadżety czy elementy garderoby (okulary, chusty, krawaty, skarpetki, kapelusze, buty, szale, koszulki itp.) w kolorach białym i czarnym lub w biało-czarne paski.

W czwartek, 23 VIII o godz. 19:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie rozpocznie się koncert finałowy XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Weźmie w nim udział 15 zespołów z całego kraju zakwalifikowanych do imprezy finałowej przez profesjonalne jury. Wszyscy wykonawcy będą ubiegać się o 9 nagród. Artyści wykonają utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego, we własnym opracowaniu. Podczas obrad jury wystąpi Wojtek Szczepanik. Ten młody kompozytor spędził wiele weekendów w najlepszych berlińskich klubach techno i wiele nocy eksperymentując z syntezatorami, kontrolerami i innymi instrumentami elektronicznymi. Ci z Was, którzy uwielbiają autentyczne i dobrze przemyślane dźwięki, na pewno zachwycą się Wojtkiem Szczepanikiem. W Centrum Kultury i Sztuki będzie można obejrzeć wystawę "Grzegorz Ciechowski. Flagowy muzyk z Tczewa" przygotowaną przez Fabrykę Sztuk w Tczewie. Ekspozycja prezentuje drogę Grzegorza Ciechowskiego z Tczewa na szczyt kariery artystycznej oraz jego pogrzeb i informację o działaniach upamiętniających artystę w Tczewie. Czynna także będzie ekspozycja prac członków sekcji plastycznej w Centrum Kultury i Sztuki pt. "Wielki hipnotyzer". Prace były inspirowane twórczością Grzegorza Ciechowskiego.

W piątek, 24 sierpnia o godz. 19:30 w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego rozpocznie się koncert specjalny "Wielki hipnotyzer". W przedsięwzięciu wystąpią Natalia Przybysz, Natalia Nykiel, Igor Herbut i laureaci poprzednich edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Artyści z towarzyszeniem zespołu festiwalowego zaprezentują wybrane utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego. Koncert otworzy chór dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej z Tczewa piosenką "Nie pokonasz miłości", a zakończy wspólne odśpiewanie przez wszystkich uczestników utworu "Nie pytaj o Polskę".


Więcej informacji o In Memoriam XVII Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego na www.festiwalciechowskiego.pl , facebooku / festiwalciechowskiego

Festiwal od 2002 roku organizuje w Tczewie Józef Golicki - kolega artysty z czasów szkolnych. Serdecznie zapraszamy do Tczewa, udział we wszystkich przedsięwzięciach festiwalowych jest bezpłatny!

IN MEMORIAM XVII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie
23-24 sierpnia 2018r. (czwartek, piątek)

Nagrody w XIII Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

1. Grand Prix (8000 zł) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
2. I Miejsce (5000 zł) - Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
3. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł)
4. Nagroda Starosty Tczewskiego (1500 zł)
5. Nagroda Stowarzyszenia "Porozumienie na Plus" (1500 zł)
6. Nagroda Stowarzyszenia "Gospodarcze Kociewie" (1500 zł)
7. Nagroda Fanklubu "Republika Marzeń" występ podczas Dnia Białej Flagi 2019 w Toruniu, płatny do 1000 zł  oraz umieszczenie nagrania na składance CD " Dzień Białej Flagi 2019" wydanej przez Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF
8. Nagroda Radia Gdańsk - 10 godzinna sesja nagraniowa w studio rozgłośni
9. Nagroda Tczewskiej Grupy Motocykli Ciężkich "Tornado"

Uczestnicy koncertu finałowego XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego 23 VIII (czwartek), godz. 19:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
23 sierpnia o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert finałowy XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Jego uczestnicy to w większości artyści z już niemałym doświadczeniem muzycznym i znaczącymi sukcesami artystycznymi. Prezentują odmienne gatunki i style od muzyki klasycznej po różne odmiany rocka. Wykonawcy zaaranżowali na własny sposób utwory Grzegorza Ciechowskiego. Publiczność festiwalowa, słuchacze będą mieli okazję usłyszeć te nowe opracowania i przekonać się, że twórczość naszego artysty jest ciągle "żywa".

ABSYNTIA

Zespół w 2009 roku wydał płytę "Nocne historie" promowaną przez wiele rozgłośni radiowych. W 2011 roku powstał krążek "Korytarze EP". Zespół ma na swoim koncie ponad 150 koncertów. Styl muzyczny "Absyntii" oscyluje pomiędzy psychodelicznymi brzmieniami gitarowymi, rock'n'rolową energią oraz akustyczną przestrzenią. Obecnie zespół pracuje nad nowym studyjnym albumem.

DANIEL RAPACKI

Przygodę ze śpiewaniem rozpoczął kilka lat temu. Swoje pasje realizuje z różnymi osobami, które tak jak on swój czas poświęcają na podróże muzyczne. Od 2 lat jest wokalistą w warszawskim zespole Center Positive. 

HURROCKAINE

Istnieje od 2013 roku, ale w obecnym składzie od 2 lat. Zagrali wiele koncertów, które sprawiły, że na scenie czują się swobodniej niż we własnych łazienkach. Grają muzykę, którą trudno jednoznacznie sklasyfikować. Najbliżej jej do melodyjnego art-rocka, ze sporą domieszką brudu i przede wszystkim niczym nieograniczonej, rock'n'rolowej swobody. Po więcej informacji i bardziej szczegółowe info zapraszają na swój fanpage: facebook.com/hurrockaine. Do zapoznania się z częścią swojej muzyki zapraszają na: youtube.com/hurrockaine. 

HYDR

Grupę założył lider Maciej Hydr, który komponuje i pisze teksty do wszystkich utworów zespołu. HYDR łączy w sobie skrajności New Romantic oraz Soul i Jazz a przy tym zachowuje lekkość formy piosenki. Czego możemy się spodziewać po HYDR?- pełnej szczerości w tekstach i ciekawych rozwiązań harmonicznych. Piosenki zespołu są grane w lokalnych stacjach. Poprzedni singiel był nawet wizytówką radiową ogólnopolskiej kampanii społecznej "FAJERWERKI nie widzę tego". HYDR ma już skomponowany cały materiał na płytę, który powstał w czasie rocznej wyprawy lidera dookoła Europy. Piosenki powstawały zarówno na 24 piętrze hotelu w Kijowie, jak i nad brzegiem jeziora Garda we Włoszech . Artysta zdecydował się na umieszczenie w serwisie YouTube czterech utworów a jego ,,Zapominam Powoli" " ma już ponad 200 tys. odsłon.

IKARYZMA

Liderem zespołu IKARYZMA jest gitarzysta, wokalista, autor tekstów - Maciek Majewski. Artysta jest również frontmanem grupy "Złodzieje oklasków". Utwór grupy "Czuj się jak u siebie w domu" od 2016 roku jest na playliście programu czwartego Polskiego Radia.

JULIA BIŁEK

Najmłodsza, bo 14. letnia, uczestniczka koncertu finałowego XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brała udział w programie muzycznym Hit, hit hurra! Szkoliła swój głos, między innymi, pod kierunkiem Grażyny Łobaszewskiej.

MEXYK
Mexyk w środku Polski

Odkrycie 2017r. na miarę San Escobar! Zdobył już m.in. I miejsce na XXI Mayday Rock Festival Głogów 2017, II miejsce w Finał V Festiwalu Rockowanie, III miejsce na New York Festival 2017/2018. Znany z akcji T.Cover i nietuzinkowej interpretacji numeru "To Wychowanie". Pisały już o nim m.in. Antyradio, Eska Rock, Teraz Rock, czy KVLT. Mexykańskie "Wychowanie" przez wiele tygodni utrzymało się na liście Turbo Top w Antyradiu. Supportował m.in. Hunter'a. Nasz styl muzyczny - piszą muzycy Mexyku - jest wypadkową różnych inspiracji, a całości dopełnia charyzmatyczny i charakterystyczny wokal, który w swoim przekazie bezpardonowo i celnie rozprawia się z otaczającą nas codzienną rzeczywistością. Można pewnie powiedzieć, że to rapcore, ale nazywajcie to jak chcecie, to po prostu Mexyk!

MILL JARD

Mill Jard to pozostałość, po składzie towarzyszącym jednemu z uczestników programu X Factor. W trakcie przygotowań do konkursu poznaliśmy się i zgraliśmy się jednocześnie. Obecnie, niezależnie kontynuujemy naszą muzyczną przygodę jako Mill Jard.

M3TROPOLIS

Trójmiejski zespół z granic rocka alternatywnego i elektroniki. Złożony z członków uznanych pomorskich składów (Gentleman!; Red Ford; Cisza Nocna; Paweł Przyborowski) w 2017 roku. W muzyce M3tropolis można usłyszeć echo kapel gitarowej sceny niezależnej lat '90, wymieszanej ze współczesnymi brzmieniami instrumentów klawiszowych i dopracowanymi melodiami. Zespół jest w trakcie nagrywania debiutanckiej płyty.

NOŻE

"NOŻE to wrzask ulicy wtłoczony w post-punkowe gitary. Piętrowe pogłosy pulsujące światłem niespełnionych utopii. Melodie zszyte chaosem, wybuchy i szepty polszczyzny."
Po kilku lokalnych koncertach na warszawskiej scenie niezależnej i pierwszych nagraniach opublikowanych we własnym zakresie zespół Noże został laureatem zeszłorocznego jesiennego Festiwalu Młodych Talentów (w jury zasiedli m.in Kasia Nosowska i Piotr Metz). Rok 2018 przyniósł wiele wyróżnień: dzięki nagrodzie w ramach konkursu Rytmy Młodych, oraz koncertowi, który odbył się w studio radiowej Trójki, zespół zagrał na tegorocznym festiwalu Jarocin. Z kolei w ramach Spring Break w Poznaniu Noże zagrały przed pełną klubową salą, a zimnofalowa energia zestawiona z poetyckimi tekstami i nieoczywisty użytek klasycznego instrumentarium spotkały się z bardzo życzliwym odbiorem zarówno fanów muzyki, jak i gości związanych z branżą, dzięki czemu Noże, szykując debiut, mogą koncertować coraz intensywniej.

PAMELA & PAULA

Dwie dwudziestolatki, które połączyła wspólna pasja do muzyki. Pamela to absolwentka szkoły muzycznej pierwszego i drugiego stopnia w klasie fortepianu, która od najmłodszych lat występuje na scenie. Paula natomiast jest finalistką programu "Must Be The Music", od dziecka pasjonuje się śpiewem i realizuje swoje marzenia poprzezudział w różnego typu wydarzeniach muzycznych. Razem tworzą zgrany duet, dopełniając się wokalnie i instrumentalnie. Twórczość Ciechowskiego jest bliska ich sercom, ponieważ wychowały się w miastach, w których artysta spędził większość swojego życia. Pamela pochodzi z Torunia, gdzie zespół Republika zaczął swoją karierę, a Paula to podobnie jak Obywatel G. C. rodowita tczewianka. Dziewczyny wykonując utwór "Tu jestem w niebie" postawiły na subtelną aranżację, w której mogą zaprezentować swoją wrażliwość muzyczną zaczerpniętą z niezwykle sentymentalnych i lirycznych dzieł Grzegorza Ciechowskiego.

SHIMA

Shima to skład z Bielska-Białej i Chybia na śląsku cieszyńskim. Mocna perkusja, ciężkie gitary, klasyczne rockowe granie z mniej klasycznymi aranżacjami. W tekstach codzienność po polsku, prosto i bez słodzenia. Na scenie pulsująca muzyka, przekaz z serca i konkretna dawka energii. Zespół jest laureatem wielu przeglądów m.in. Rockosza w Bielsku-Białej, Rockmaster w Pabianicach, Ikony rocka w Karpaczu. Shime można zobaczyć i posłuchać praktycznie wszędzie, gdzie da się zagrać na festiwalach, juwenaliach, klubach, ulicach i chodnikach. Kapela dzieliła scenę z takimi zespołami jak Lao Che, Proletaryat, Cree, czy Oddział Zamknięty. W 2016 roku pojawiła się pierwsza ep'ka, kolejna w 2018. Końcówka 2017 to również pierwszy teledysk zespołu do utworu "Drzewiec".

SPRING ROLLS

Spring Rolls powstał w 2011 roku w Kraśniku k. Lublina. W 2014 zespół nagrał pierwsze demo "New Born" z którego utwór Breaking the silence znalazł się w jednym z odcinków vloga Niekrytego Krytyka. W roku 2015 wydał singiel "Lunatics". We wrześniu 2016 zespół nagrał singiel "RGB" promujący debiutancką płytę UNIVERSUM. Cały materiał na płytę został zarejestrowany w Warszawie w Studiu Kamienica. Produkcją muzyczną zajął się Lech Pukos, natomiast miksem i masteringiem Jacek Miłaszewski. Niedługo po premierze zespół pojawił się w radiowej Czwórce oraz w programie Halo Polonia. Na początku 2017 roku singiel RGB został doceniony przez Marka Sierockiego i pojawił się w Teleekspresie w cyklu "Młodzi Polscy Artyści". W styczniu 2018 zespół wystąpił w audycji Tomasza Żądy "Trójka żąda debiutów" w Programie Trzecim Polskiego Radia.

THE STRANDS

Gdański zespół z pogranicza folku, popu i bluesa z domieszką elektroniki.
Od początku swojej działalności (2016) stawia na czytelność i wyrazistość przekazu, jednostajne rytmy i niewymuszone melodie.

ZOLC

Zolc to nieobliczalny duet, który stylistyką łączy retronostalgiczne wpływy muzyki lat 80-tych ze współczesną, taneczną muzyką elektroniczną. Ulotna, substancjalna energia kosmosu wyłapywana jest podczas improwizowanych sesji, daje muzykę obfitującą w obejmujący słuchacza wokal Martyny i elektroniczne pasaże syntezatorów analogowych Arka. W efekcie otrzymujemy świeże brzmienie, które spontanicznie porusza stopy i biodra.

Utwory wykonywane w koncercie finałowym XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

1. Absyntia - Moja Angelika
2. Daniel Rapacki- Hibernatus
3. Hurrockaine - Odchodząc
4. Hydr - Halucynacje
5. Ikaryzma - Nie pytaj o Polskę
6. Julia Biłek - Dziewczyna szamana
7. Mexyk - Fanatycy ognia
8. Mill Jard - Jestem poławiaczem pereł
9. M3tropolis - Obcy astronom
10. Noże - Psy Pawłowa
11. Pamela & Paula - Tu jestem w niebie
12. Shima - Moja krew
13. Spring Rolls - Oko za oko
14. The Strands - Reinkarnacje
15. Zolc - Zielone usta

Jurorzy XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego

Barbara Jackiewicz - dziennikarka, redaktorka naczelna Radia Tczew. Wielbicielka żywej muzyki - na koncertach spędza większość swojego czasu wolnego. Śpiewała w chórze młodzieżowym Juventus, grupie wokalnej Quattro Voci, okazjonalnie solo. Członkini składów jurorskich konkursów artystycznych (In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, ENmusic Festival, Super Głos, UnderGramy), aktywna promotorka lokalnych zespołów.
Kamil Wicik - dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu "Młoda polska muzyka", organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim "Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego", producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
Adam Wendt - czołowy polski saksofonista, współtwórca sukcesów i repertuaru grupy "Walk Away", nagrywał i koncertował z sławami muzyki jazzowej, takimi jak: Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gamble, David Fiuczynski, Dean Brown, Nippy Noya, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i znakomitościami czarnego bluesa, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu solowej płyty pt.: "Tak, tak to ja".
Sławomir Ciesielski - perkusista, kompozytor, członek Republiki i autor niektórych jej przebojów.
Daniel Fabrykiewicz - urodzony w 1986 roku. Od dziecka fan Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Na co dzień dziennikarz i inżynier, od święta wydawca muzyczny. Związany z fanklubem Republika Marzeń od 2012 roku. Od 2014 pełniący obowiązki szefa Fanklubu. Współorganizator Dnia Białej Flagi - Ogólnopolskiego Zlotu Fanów zespołu Republika.

Uczestnicy koncertu specjalnego "Wielki hipnotyzer" 24 VIII (piątek) o godz. 19:30 w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie


NATALIA PRZYBYSZA
YAHKAYAH


NATALIA PRZYBYSZ powszechnie znana jako wokalistka polskiego zespołu soulowego i R&B Sistars (zwycięski zespół MTV Music Awards rozpadł się, by w 2012 roku ponownie zagrać razem przed Jamiroquai & Prince). W sierpniu 2011 roku Natalia zagrała przed Erykah Badu na koncercie w Warszawie. Latem 2012 roku nagrała płytę z okazji 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Projekt został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez publiczność jak i krytyków. Według redaktorów internetowego portalu Jazzsoul Tour premiera "Kozmic Blues" była jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych roku. Uznanie krytyków i duża frekwencja publiczności na jej koncertach przyczyniły się do wydania albumu "Kozmic Blues; Tribute to Janis Joplin" w czerwcu następnego roku. Album okazał się inspiracją do płyty Natalii Przybysz "Prąd", który osiągnął status platynowej płyty (30 000 sprzedanych egzemplarzy). W 2015 roku Natalia otrzymała nagrodę Fryderyka w dwóch kategoriach - Album Roku za "Prąd" oraz Singiel Roku dla "Miód". 9 maja odbyła się premiera singla "Światło nocne" zapowiadającego kolejny album Natalii Przybysz o tym samym tytule - premiera płyty odbyła się 1 września 2017 roku. W 2018 roku Natalia otrzymała za tę płytę nagrodę Fryderyka w kategorii "Album Roku Pop".


NATALIA NYKIEL

 - wokalistka, autorka tekstów, muzyk.

Mocnym krokiem weszła na muzyczny rynek. Jej debiutancki album "Lupus Electro", który ukazał się w 2014 roku zrewolucjonizował polską scenę elektroniczną i popową. Albumem stworzonym we współpracy z takimi artystami jak Katarzyna Nosowska, Bunio z Dick4Dick, Paulina Przybysz, Karolina Kozak, Budyń z zespołu Pogodno i producent płyty Fox, Natalia zapełniła trwającą od wielu lat na rodzimym rynku muzycznym lukę - nie oglądając się na obowiązujące trendy, otworzyła nowy, od dawna wyczekiwany rozdział na gruncie polskiego electro popu. Album uzyskał status Złotej Płyty, a single z tej płyty sprzedały się w nakładzie ponad 250 tys. kopii (utwory "Bądź duży" i "Error" uzyskały statusy Diamentowych Płyt). Jednocześnie Natalia stała się niekwestionowaną muzyczną ikoną sieci, teledyski do jej utworów mają łącznie ponad 145 milionów wyświetleń (teledyski do piosenek "Bądź duży" i "Error" są jednymi z najczęściej odtwarzanych video w Polsce, w latach 2015 i 2016 były najczęściej odtwarzanymi teledyskami w kraju).
Natalia wypracowała sobie pozycję jednaj z najbardziej szanowanych i pożądanych wokalistek w kraju. Jej koncerty cieszą się ogromną popularnością. Jest jedną z niewielu artystek, której koncerty to koncepcyjne widowiska. Wystąpiła na najważniejszych festiwalach w kraju i zagranicą. Zagrała m.in. na Audioriver Festival, Electronic Beats Festival w Köln, Kraków Live Festival, czy Orange Warsaw Festival. Ma na koncie kilka tras klubowych, z czego wiele koncertów było wyprzedanych.
20 października 2017 roku premierę miała jej druga płyta zatytułowana "Discordia". Utwory na nowej płycie można czytać jako zapis przeżyć i doświadczeń związanych z podążaniem niezależną drogą nie tylko na gruncie artystycznym, ale i w życiu. Tytułowa "Discordia" to właśnie niezgoda na nowe i wątpliwe zasady, które próbuje narzucać dzisiejszy świat. Za produkcję drugiego albumu ponownie w całości odpowiedzialny był Michał Fox Król. Muzykę napisali Fox i Natalia. Artystka jest również w dużej części odpowiedzialna za warstwę tekstową płyty. Do współpracy zaprosiła także takich artystów jak Maria Peszek, Julia Marcell, Dawid Podsiadło, Bunio czy Kamil Durski. Na edycji specjalnej płyty znalazły się również dodatkowe utwory wyprodukowane przez Duita i zespół Kamp!.
Premierze płyty towarzyszyła spektakularna trasa koncertowa Total Tour, która była największą klubową produkcją koncertową w Polsce w ciągu ostatnich lat.
Teledyski do singli "Spokój" i "Total błękit" promujących album obejrzano już ponad 15 milionów razy! W większości najważniejszych muzycznych zestawień "Discordia" została uznana za najlepszą polską płytę 2017 roku, a Natalia otrzymała tytuł Kobiety Roku przyznany przez magazyn "Glamour" oraz tytuł najlepiej ubranej polskiej artystki przyznany przez międzynarodową stację FashionTV.
W marcu Natalia otrzymała za album najważniejszą polską nagrodę kulturalną O!Lśnienia 2017, na którą złożyła się nominacja kapituły utworzonej z dziennikarzy radiowej Trójki i Onetu oraz głosowanie publiczności. "Discordia" otrzymała także nominację do Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika. W kwietniu Natalia była gościem specjalnym zespołu Thirty Seconds To Mars na trasie "Monolith Tour" i tym samym jako jedyna w historii polska artystka wystąpiła w duecie z Jaredem Leto.

IGOR HEBRUT

Lider grupy LemON.  Kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent wszystkich czterech albumów zespołu. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. Pochodzi z Przemkowa w zachodniej Polsce, ale jego korzenie sięgają Beskidu Niskiego, skąd wywodzi się jego rodzina. Łemkowskie tradycje, w których został wychowany do tej pory silnie odciskają się w muzyce którą tworzy. Wschodnie harmonie, zaśpiewy, góralska charyzma i ciężka do ukrycia nostalgia - to elementy, wobec których nie sposób przejść obojętnie w twórczości dwudziestosześcioletniego artysty. Grupa LemON, którą stworzył w 2012 roku, jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju, koncertującym bezustannie od ponad pięciu lat. Dzięki swojej  niespożytej energii i wyjątkowej emocjonalności, którą potrafi przekuć na dźwięki i słowa. Warsztat wokalny Igora (będący wypadkową łemkowskich tradycji, studiów jazzowych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz własnych poszukiwań) i niespotykaną barwę głosu docenili nie tylko słuchacze, ale i największe muzyczne autorytety w kraju. Igor został zaproszony do występów w duecie z takimi artystami jak Hey i Kasia Nosowska, Kayah, Zakopower, Adam Sztaba, Agnieszka Chylińska, Jan Borysewicz. Najnowsza, czwarta płyta zespołu zatytułowana ,,TU" przypieczętowała wysoką pozycję LemON w branży i jest uznawana za jedno z najciekawszych wydawnictw ubiegłego roku.

MAŁGORZATA HEGELE (KORNAS)

Swoje pierwsze profesjonalne kroki muzyczne postawiła zaledwie kilkanaście miesięcy przed pierwszą edycją muzycznego spotkania poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego, w którym zresztą wzięłam udział ze swoim ówczesnym zespołem "Jazz'da". W tym czasie brała udział w licznych festiwalach i spotkaniach muzycznych młodych muzyków jazzowych w kraju i za granicą. W 2005 r. zdobyła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Wokalistów w Kozienicach. W 2006 r zdobyła Grand Prix w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Na kilka lat odłożyła muzykowanie poświęcając się nauce i pracy zawodowej. W 2010 roku z Bartkiem Krzywdą (Elbląg) założyła folkowy zespół "KaraKryna". Jesienią 2011 roku zespół nagrał płytę. Od 2011 roku jest instruktorem warsztatów wokalnych w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. W 2013 r. wzięła udział w telewizyjnym programie "The Voice Of Poland" - znalazła się w drużynie Edyty Górniak. Od 2016 r. współpracuje z orkiestrą Riverboat Ramblers Swing Orchestra z Trójmiasta. 

MICHAŁ SARNOWSKI

Laureat dwóch nagród w Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Wraz z zespołem Popsysze w 2012 roku zdobył Grand Prix w VII edycji konkursu. Na co dzień wokalista tczewskiego zespołu Czarne Kwiaty. Współpracuje z trójmiejskimi muzykami przy różnych wydarzeniach artystycznych. Żywiołowa postać pomorskiego świata muzycznego. 

CHÓR PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ

Chór dziecięcy PSM I stopnia im Janiny Garści w Tczewie prowadzony jest przez p. Ewę Juszczyk- Kowalkowską od 2017 roku. Dyrygentka obejmując opiekę dydaktyczną i artystyczną uczniów, wprowadza ich w świat muzykowania odpowiednio dobranym i zróżnicowanym repertuarem. Dzieci mają okazję aktywnie uczestniczyć w różnych wydarzeniach i koncertach.

ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA "FRANTÓWKA"

Debiutancki koncert Kociewskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Frantówka" - "Kociewie po naszamu" - odbył się 16 czerwca 2013 w tczewskiej Fabryce Sztuk. Obecnie KZPiT "Frantówka" to 14 tancerzy-śpiewaków oraz 11 członków kapeli, którą tworzą muzycy Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej "Torpeda". Prowadzącymi są małżeństwo Karolina i Radosław Kornas. Repertuar "Frantówki" to tradycyjne tańce i pieśni kociewskie, często przedstawiane w nowej, oryginalnej odsłonie. Zespół sięga też do bardzo zbliżonego muzycznie repertuaru kaszubskiego.
Pięcioletnia działalność "Frantówki" zaowocowała już kilkoma sukcesami. Krótko po powstaniu, sierpniu 2013 roku zespół wygrał XX Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie, gdzie rok później, reprezentując Kociewie, zajął III miejsce na XVI Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej. Dużym sukcesem zakończył się również udział w XIII Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego w sierpniu 2014 roku, gdzie oryginalnym opracowaniem i wykonaniem "Piejo kury piejo" i "Mamony" "Frantówka" wraz z "Torpedą" zjednały sobie jury i publiczność, zdobywając 2 nagrody.
"Frantówka" to przede wszystkim jednak zgrana grupa pełnych młodzieńczej werwy i fantazji 20- i 30-latków, których połączyła przyjaźń i wspólna chęć odkrywania kultury regionu. Członkowie grup folklorystycznych to zwykle młodzież szkolna lub osoby w wieku emerytalnym, tymczasem w przypadku "Frantówki" mamy do czynienia ze świadomym wyborem łączenia życia rodzinnego i pracy zawodowej z twórczą pasją, wymagającą często wiele czasu i poświęcenia.
Wybór orkiestry dętej na kapelę zespołu pieśni i tańca nie jest przypadkiem, lecz powrotem do tradycji. Zarówno na Kociewiu, jak i na Kaszubach, w XIX i pierwszych dekadach XX wieku, skład kapel ludowych zdominowany był przez instrumenty dęte (do dziś natomiast królują one na Śląsku i uwielbianych nie tylko przez "Torpedę" Bałkanach).
Przez kilka lat swojej działalności "Frantówka" trwale wrosła w krajobraz kulturalny Tczewa. Zespół corocznie obecny jest na wydarzeniach organizowanych przez miasto i jego instytucje, takie jak Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk czy Miejska Biblioteka Publiczna. Ambicją "Frantówki" jest, oprócz stałego podnoszenia poziomu artystycznego, dalsza promocja muzyki i kultury kociewskiej zarówno w Tczewie, w regionie, w kraju i poza jego granicami, w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali folklorystycznych. Duże znaczenie ma również promocja samego miasta i umacnianie jego dobrego wizerunku.
W 2014 roku "Frantówka" wraz z "Torpedą" nagrała swoją debiutancką płytę, wydaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Na płycie znalazły się najpopularniejsze tańce i pieśni kociewskie oraz kilka wybranych kaszubskich w autorskim opracowaniu zespołu. Nie zabrakło również hymnów obu regionów. Najbliższym celem "Frantówki" jest opracowanie i nagranie "kociewskiej epopei" - "Wesela kociewskiego" ks. Bernarda Sychty w formie spektaklu muzycznego.
Zapraszamy do wspólnego, śpiewu, tańca i zabawy!

ZESPÓŁ FESTIWALOWY

Podczas tegorocznego festiwalu zaproszonym artystom będzie towarzyszył zespół festiwalowy składający się z doświadczonych, profesjonalnych muzyków występujących na co dzień w różnych formacjach ,koncertujących w całym kraju jak i za granicą. Członkowie zespołu to absolwenci wyższych uczelni muzycznych z Katowic, Krakowa czy Gdańska. 
Kierownictwo zespołu po raz kolejny powierzono muzykowi z Tczewa, saksofoniście Adamowi Wendtowi ( www.adam-wendt.pl ), który wielokrotnie i z wielkim powodzeniem występował jako leader , członek zespołów oraz gościnnie z różnymi formacjami przed wymagającą tczewską publicznością. Pozostali muzycy tegorocznego zespołu festiwalowego to: 
Ignacy Wendt - trąbka
Artur Jurek - piano, keyboard
Krzysztof Paul - gitara
Konrad Żołnierek - bass
Roman Ślefarski - pekusja.
Zespół festiwalowy to sprawdzona już kilkakrotnie forma zespołu, który bardzo dobrze sprawdził się w poprzednich edycjach festiwalu towarzysząc wielu różnym wykonawcom. 

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • kik_gość

    16.08.2018, 08:02

    O wczorajszym święcie narodowym ani słowa

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx2.xx2 
  • netto_gość

    16.08.2018, 08:14

    ale te nagrody to brutto , więc ta suma nie jest podana właściwie czyli uczciwie...kolejna ściema organizatorów ..mają gest- jaki koncert taka nagroda...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx9.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.