Debata napoleońska w Tczewie

Debata (fot. T. Jagielski)
Debata napoleońska w Tczewie

zobacz galerię zdjęć: 2
Fundacja Napoleońska w Gdańsku, Fabryka Sztuk w Tczewie oraz Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie przygotowały debatę napoleońską. Tczew stanowił dla Napoleona bardzo ważny punkt strategiczny na drodze do Gdańska, gdzie krzyżowały się szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Szturm na miasto wyznaczono 23 lutego 1807 roku. Bitwa o Tczew była pierwszą na ziemiach polskich, w której o mały włos życia nie stracili słynni dowódcy. Ciężko ranny został generał Jan Henryk Dąbrowski, a jego synowi pułkownikowi Janowi Michałowi Dąbrowskiemu w wyniku zranienia amputowano lewą rękę.

O wydarzeniach sprzed lata opowiedzieli cenieni tczewscy historycy oraz goście z Warszawy i Gdańska. Jan Kulas - poseł na sejm poprzednich kadencji, zreferował temat Napoleon a sprawa polska. Jakub Borkowicz - opowiedział o wrażeniach żołnierzy z pobytu na Kociewiu. Kazimierz Ickiewicz - radny Rady Miejskiej w Tczewie, współautor wielu książek i artykułów naukowych o tematyce regionalnej, omówił udział wojsk polskich w zdobywaniu grodu nad Wisłą. Działacze regionalni ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału Kociewskiego w Tczewie przypomnieli wielką bitwę w małym mieście z 1807 roku.

Adam Koperkiewicz - wieloletni dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, podkreślił znaczenie postaci Napoleona w historii Polski. Dr Krzysztof Ostrowski - twórca Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej w Pułtusku przedstawił szlak Napoleona w Polsce. Prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska, wspominał o relacjach cesarza Francuzów i Józefa Wybickiego. Lekarz Wojciech Bielicki, prezes Fundacji Napoleona przekazał informacje o zastosowaniu i możliwościach ówczesnej medycyny. W debacie wystąpi sam Napoleon - rekonstruktor Piotr Zawada.

Zebrana publiczność ta starsza i młodsza dzięki temu spotkaniu miała okazję odkryć dzieje Tczewa sprzed ponad 200 lat. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia stałej wystawy poświęconej Napoleonowi, bitwie o Tczew i jego miłości do Marii Walewskiej.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • wellington_gość

    25.02.2020, 08:21

    Na.Skarszewską w Starogardzie

    W Kocborowie jest ponoć kilku aktywnych Napoleonów

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xxx.xx9 
  • baje baje_gość

    25.02.2020, 08:56

    dla dzieci

    Nie ważne kim był Napoleon , ale ważne jak skończył. Ta wiadomość , te zżółkłe historyje mienią życie wielu Tczewian i opłacą im czynsze i podatki. Ludzie małej wiary i głupcy patrzą wstecz . Wizjonerzy widzą przyszłość. A w Tczewie tylko patrzą wstecz , dlatego wciąż tu jest wieś-taki gród Sambora, taka prowincja, taki las Rzaholecki i znany wszystkim rozbójnik Rumcajs. Tylko Hanka jest ok http://www.youtube.com/watch?v=3HK2x1PQ68Q

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx6.xx1 
  • JAC_gość_gość

    25.02.2020, 12:25

    szanowny pan poseł

    serdeczne pozdrowienia dla szanownego pana Kulasa zasłużonego Tczewianina, panie pośle czas żeby wystartował pan na prezydenta naszego miasta i zrobił porządek

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx9.xx2 
  • Guardia di Napoli_gość

    25.02.2020, 21:15

    Aż tak pięknie nie było..

    Ehh, wielka szkoda , że dowiaduje sie po fakcie o tak zacnym spotkaniu. Napewno miło było by posłuchać autorów na żywo. Napewno przemowa na temat pobytu wojsk napoleońskich na Kociewiu ujęta w samych superlatywach. Prawda jednak taka, że ze wspomnień ludności wsi i miasteczek płynie dość negatywny przekaz. W relacjach ludzi prostych ( nie piśmiennej arystokracji ) byli to w większości awanturnicy i pijacy, lubiący wystawnie zjeść i parzyć się na potęgę. Porownał bym ich po części do jednej armii która przelała się przez nasze tereny w następnym wieku.

    Odpowiedz
    IP: 188.147.xx6.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.