mObywatel na torach

(fot. mat. prasowe)
Tczew - mObywatel na torach
Przybywa miejsc, w których zamiast dowodu osobistego można skorzystać z naszej aplikacji mObywatel. Do m.in. hoteli, sklepów, wypożyczalni, lokali wyborczych i poczty dołączyły pociągi PKP Intercity.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej, w telefonie komórkowym mamy dostęp do wszystkich danych z dowodu osobistego (łącznie ze zdjęciem). To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze - odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość.

Na poczcie i w wagonie


Dzięki niej możesz wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w siłowniach, przychodniach, hotelach, czy przy odbieraniu karty wyborczej. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony. A od teraz nie musimy mieć go także w pociągach PKP Intercity.

- Pasażerowie, którzy są użytkownikami naszej aplikacji od dawna czekali na ten moment - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski podczas wtorkowej konferencji. - Mamy nadzieję, że za przykładem PKP Intercity pójdą inne firmy kolejowe i nie tylko. Polacy coraz chętniej korzystają z nowych technologii i oczekują, że będą mogli z nich korzystać wszędzie tam, gdzie to możliwe - dodał szef MC.


Jak to będzie wyglądało w pociągu? Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi w wyświetlonej na ekranie smartfona aplikacji. Takie same zasady będą obowiązywać przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

- Do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Pochwal się!

Z naszej aplikacji korzysta obecnie ponad 300 tysięcy osób. Jej popularność rośnie z dnia na dzień. Rosną też oczekiwania Polaków co do liczby miejsc, w których można z niej korzystać.

- Wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów to najlepsza reklama dla każdej firmy. Dlatego zachęcamy hotele, wypożyczalnie sprzętu, siłownie, baseny, ale i kina czy teatry do korzystania z naszej aplikacji i pochwalenia się tym - powiedział minister cyfryzacji. - Aby to ułatwić przygotowaliśmy specjalne naklejki - "Tu możesz użyć aplikacji mObywatel". W niemal każdym sklepie przy kasie podobne informują nas o tym, że możemy zapłacić kartą, a na siłowni - że możemy użyć karty lojalnościowej. Dołączmy do nich informację o honorowaniu mObywatela - dodał Marek Zagórski.

Naklejki najpierw trafią do pociągów, instytucji publicznych i na poczty.

- Zachęcamy właścicieli hoteli, sklepów, wypożyczalni, aby także z nich skorzystali. Na naszej stronie znajdą wersję gotową do druku - powiedział szef MC. - Wystarczy wydrukować i nakleić - dodał.

Ściągnij i zainstaluj

Z aplikacji mObywatel mogą korzystać właściciele telefonów z systemami Android i iOS. Pobierzecie ją ze sklepów Google Play i App Store. Aby ją uruchomić potrzebujecie Profilu Zaufanego. To on zapewnia bezpieczeństwo Waszym danym.

Poza mTożsamością, czyli odzwierciedleniem danych z dowodu osobistego, znajdziecie tam także m.in. mPojazd. Usługa jest obecnie dostępna dla właścicieli telefonów z systemem Android.

mPojazd to odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętasz o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu - aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

W mPojeździe znajdziesz także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziesz mieć je zawsze pod ręką.

Mamy też coś dla młodszych internautów - mLegitymację. To legitymacja szkolna w telefonie. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które - zapewniamy - spodoba się i uczniom, i rodzicom. Oczywiście jest też częścią aplikacji mObywatel.

Identycznie jak papierowa legitymacja, mLegitymacja poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  Bxb_gość

  12.08.2019, 08:16

  Czyli gubiąc telefon mamy same problemy

  Trochę to wszystko przeraża. Później bieganie po sądach i udowadnianie, że nie jest się wielbłądem i to nie ja wziąłem 10 kredytów i 15 telefonów.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
 • xyz_gość_gość

  12.08.2019, 08:47

  aż takich problemów nie ma gdy założysz porządne hasło do aplikacji - nie tak prosto się tam zalogować ;-)

  Cytuj
  IP: 195.117.xx5.xx7 
  +1

  hgvuyhlhrt4_gość

  12.08.2019, 11:30

  To nawet bardziej skomplikowane niż z normalnym dokumentem. Ten podnosisz i masz, a telefonie - musisz odblokować telefon (a powinieneś mieć jakieś hasło lub odcisk palca), potem zalogować się do aplikacji profilem zaufanym np przez bank, więc szansa że ktoś obcy będzie w stanie to zrobić jest niewielka. A i dane z aplikacji się weryfikuje poprzez odczytanie kodu innym urządzeniem, więc opcja że ktoś sam sobie zrobi zrzut ekranu i go pokaże nic nie da. A w apce przydałoby się jeszcze prawo jazdy. Teraz jest dowód osobisty, dowód rejestracyjny a policja i tak poprosi o normalne prawko, więc trzeba je nadal wozić przy sobie...

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx3 
 • Michał_gość

  12.08.2019, 12:54

  Ubezpieczenie przez telefon

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. tnij.tcz.pl/?u=43218f

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx0 
 • +1

  Dowód_gość

  12.08.2019, 19:06

  W większości krajów nie ma dowodów osobistych. To komunistyczny relikt.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.