Razem z ZUS na rehabilitację

Wózek inwalidzki, niepełnosprawny
Razem z ZUS na rehabilitację
Pracujący zawodowo, których stan zdrowia grozi utratą zdolności do pracy mogą wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o skierowanie na rehabilitacje leczniczą. Ta forma prewencji rentowej ZUS przynosi wymierne efekty. Dzięki niej coraz więcej osób odzyskuje zdrowie i mimo przebytych urazów i ciężkich chorób może kontynuować karierę zawodową.

Program bezpłatnej rehabilitacji skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, którym w wyniku przebytej choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy, ale rokują jej odzyskanie po odbyciu rehabilitacji. Chodzi o to, by zawczasu przeciwdziałać pogarszającemu się zdrowiu.
O skierowanie mogą starać się pracujący zawodowo, a także Ci, którzy pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.

- Wniosek o rehabilitację wypełnia lekarz, u którego się leczymy. Osoba, której wniosek dotyczy, może go złożyć w dowolnej placówce ZUS lub wysłać pocztą. Wymogi formalne tj. posiadanie przez pacjenta aktualnego ubezpieczenia są sprawdzane przy rozpatrywaniu wniosku. Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej medycznej. ZUS kieruje na rehabilitację w systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. System stacjonarny obejmuje pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym w przypadku schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego oraz narządu głosu. Na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach, można otrzymać skierowanie w przypadku schorzeń narządu ruchu oraz układu krążenia. Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka może ją wydłużyć albo skrócić. Skierowany na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych kuracją, pobytem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, bowiem lekarz wystawi na ten czas zwolnienie. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Program rehabilitacji leczniczej obejmuje różne form rehabilitacji fizycznej, fizykoterapii, rehabilitacji psychologicznej oraz edukacji zdrowotnej.

ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, także w miejscowościach uzdrowiskowych.
Więcej informacji na stronie https://www.zus.pl/swiadczenia/prewencja-i-rehabilitacja/ .

Drukuj
Prześlij dalej