Na pomorskich peronach lepszy dostęp do kolei i komfort obsługi podróżnych

Nowa infrastrutura (fot. P. Zieliński)
Tczew - Na pomorskich peronach lepszy dostęp do kolei i komfort obsługi podróżnych

zobacz galerię zdjęć: 1
Nowe windy w Pruszczu Gdańskim i Gdańsku Oliwie umożliwiają wygodny dostęp do kolei podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się. Nowe wiaty są m. in. w Wejherowie i Mikołajkach Pomorskich, a czytelne oznakowanie zapewnia dobrą informację w m. in. w Czersku i Pelplinie. W 2022 r. na poprawę komfortu obsługi podróżnych w woj. pomorskim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ponad 2 mln zł ze środków budżetowych.

Lepszy i sprawniejszy dostęp do kolei dzięki wymianie wind jest na stacji Pruszcz Gdański i przystanku Gdańsk Oliwa. Łącznie z 6 nowych urządzeń korzystają wszyscy podróżni, w tym osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wymienione windy są szybsze i mniej awaryjne. Wyposażone są m. in. w system komunikatów głosowych oraz oznaczenia dotykowe w języku Braille'a. W kabinach zamontowano system umożliwiający kontakt ze służbami ratowniczymi i kamery. Estetykę szybów poprawiły przezroczyste drzwi. Urządzenia są wyposażone w wentylację, ogrzewanie oraz energooszczędne oświetlenie typu LED.

- PLK S.A. systematycznie poprawiają estetykę na peronach w woj. pomorskim. 7 nowych wiat, które chronią podróżnych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zamontowano w Białym Borze, Godętowie, Wejherowie i Mikołajkach Pomorskich. Wymieniono i uzupełniono oznakowanie, co zapewnia właściwą orientację na stacjach i przystankach, m. in. w Czarnej Wodzie, Czersku i Kaliskach (linia kolejowa nr 203 Tczew - Kostrzyn), Starym Polu i Królewie Malborskim (linia kolejowa nr 204 Malbork - Braniewo) oraz Pelplinie i Subkowach (linia kolejowa nr 131 Chorzów Batory - Tczew). To tablice z nazwą stacji lub przystanku, numerami peronów oraz torów - łącznie ponad 60 sztuk. Zamontowano 60 gablot na rozkłady jazdy i istotne informacje dla podróżujących koleją, m. in. w Gdyni Głównej, Słupsku, Sopocie, Wejherowie Śmiechowie, Zblewie, Smętowie, Prabutach i Malborku Kałdowie. Wygodniej można wsiadać do pociągów dzięki poprawie nawierzchni peronów na 8 stacjach i przystankach m. in. w Gdyni Orłowie, Wejherowie, Rumi i Starogardzie Gdańskim. - wylicza Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Na prace zwiększające standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach na Pomorzu PLK S.A. przeznaczyły w ubiegłym roku ponad 2 mln zł netto ze środków budżetowych.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +7

  Admas_gość

  14.03.2023, 08:51

  Perony w Tczewie nadal bez dachu...

  Perony w Tczewie nadal bez dachu... PKP PLK...

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx3.xx7 
 • +5

  tablice informacyjne, _gość

  14.03.2023, 10:30

  jak zwykle...czasem czynne, czasem nie....

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +4

  gdzie jest dworzec ??!!!!_gość

  14.03.2023, 09:04

  No i fajnie, że są windy- szczególnie ta w Pruszczu Gdańskim. Oczekujący na pociąg mają bynajmniej rozrywkę - OCZEKUJĄC NA POCIĄG MOGĄ SOBIE POJEŹDZIĆ WINDĄ . W końcu 2021 roku rozwalono całkiem jeszcze dobry dworzec PKP , w zamian obiecując nowy - miał być (wg.tablic informacyjnych) wybudowany do 09.02. 2023 roku. JAK ZWYKLE, W TAKICH PRZYPADKACH DEWASTACJĘ CZYNNEGO OBIEKTU PRZEPROWADZONO SZYBKO I SPRAWNIE, TYLKO BUDOWA NOWEGO JAKOŚ NIE WYCHODZI - jest daleko w polu !!! Nie widać końca budowy, choć banner firmowy zapewnia , że zmieniają i budują dworzec dla podróżnych. Metalowy kontener pełniący rolę kasy i poczekalni jest czynny tylko 18 -tej ..jakby pociągi kursowały tylko do tej godziny. W każdym razie, budowa rozgrzebana, jej końca nie widać , a windę niech szanowny inwestor wsadzi sobie w...no, wiecie gdzie ... kiedy będzie czynny dworzec pkp w Pruszczu ? ...dlaczego powierzono budowę niesolidnemu wykonawcy ? (tablica o terminie zakończenia budowy oczywiście zniknęła :))

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +2

  qq_gość

  14.03.2023, 09:21

  jak zwykle pseudoredaktorki wklejają cos bez pomyślunku. Cięzko coś dać od siebie i zrodagować /ale podpisane że to tyczy pisało/...np. na ch..uj mi wiedzieć o windzie w mikołajkach....no i najważniejsze żę są gablotki w Prabutach czy tam w Zblewie....

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +4

  Gość_gość

  14.03.2023, 10:32

  A w Tczewie nadal tablica nie działa. Może redakcja tcz.pl zajmie się lokalnym problemem i informacjami a nie tym, że w Gdańsku Oliwie jest coś zmodernizowane. Proszę nie zapominać o temacie wadliwego tczewskiego dworca.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx4 
 • a_gość

  14.03.2023, 18:23

  Albo tym że są same puste lokale nie ma co zjeść czekając na pociąg to redaktorki zajmują się Mikołajkami zamiast miastem dla którego jest ten portal. Jedyny plus tego kopiowania tekstów to to że da się to czytać bo jak nasz redaktorek coś napisze to nie wiadomo czy śmiać się czy płakać ,poziom 6 klasy podstawówki .

  Cytuj
  IP: 46.5.xxx.xx2 
 • szkoda, _gość

  14.03.2023, 10:32

  ...że fotograf nie dokonał obrotu o 180 stopni, i nie zaprezentował tego bajzlu , który jest za jego plecami .. :)))

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +1

  tczewianin_gość

  14.03.2023, 12:33

  dworzec pkp

  A kiedy wróci zegar, który był umieszczony na zewnątrz budynku stacji ?

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx1.xx0 
 • +1

  qq_gość

  14.03.2023, 14:04

  jest na środku przejścia...bynajmniej gołębie wiedzą która godzina

  Cytuj
  IP: 46.175.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.