Archelodzy odkryli zbiorowe mogiły przy gniewskim kościele

Jedna z masowych mogił przy kościele (fot. UG Gniew)
Tczew - Archelodzy odkryli zbiorowe mogiły przy gniewskim kościele
Drugi sezon wykopalisk przy kościele św. Mikołaja w Gniewie przyniósł kolejne niespodzianki. Tym razem studenci pod okiem dr Małgorzaty Grupy pracują aż na trzech stoiskach archeologicznych. Dziennie odnajdują około 30 szkieletów.

Praca na wykopaliskach rozpoczęła się 2 sierpnia, od tego czasu praktycznie codziennie wykopywane jest około 30 szkieletów.

- Gniew po raz kolejny nas zaskoczył. Nie spodziewałam się, że tutejszy kościół i jego okolice kryją aż tyle tajemnic - mówiła już po trzech dniach wykopalisk dr Małgorzata Grupa.

Na pierwszym stanowisku archeologicznym przy murach kościoła znaleziono do tej pory dwie mogiły zbiorowe pochodzące z czyszczenia cmentarza, który kiedyś znajdował się wokół kościoła. Szkielety pochodzą z XVII-XIX wieku. Pod ta warstwą jest ziemia, a pod nią badacze znaleźli szkielety w układzie anatomicznym, czyli w takim, jakim zostały pochowane. Pochodzą one z XVI-XVII wieku. Wśród nich była między innymi młoda kobieta z niemowlęciem, która zmarła najprawdopodobniej przy porodzie. Pod nimi powinny być jeszcze, co najmniej dwie, trzy kolejne warstwy pochówków. Na kolejnym stanowisku archeologicznym na ulicy Dolny Podmur, przy salce katechetycznej udało się dokopać do śladów późno średniowiecznego budownictwa, znaleziono ceramikę od
współczesnej po XV-wiecznej.

- Tutaj jest o tyle ciekawa sytuacja, że znajdujemy rzeczy związane z życiem codziennym mieszkańców dawnego Gniewu. W tym miejscu żyli zwykli ludzie i to, co znajdziemy będzie nam mogło pokazać jak mieszkali i czym ci ludzie się zajmowali - opowiada proboszcz gniewskiej parafii Zbigniew Rutkowski.

W samym kościele archeolodzy dokończyli badania w krypcie Radziwiłłów, łącznie znaleziono tam około 100 pochówków, oraz na przykład czepki, fragmenty strojów, żupan, stułę, fragment ornatu, czy też różańce. Badaniami archeologicznymi w kościele św. Mikołaja w Gniewie zajmują się studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod opieką dr hab. Anny Drążkowskiej, antropolog Magdaleny Krajewskiej i dr Małgorzaty Grupy.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -3

  TCZEWIAK5

  17.08.2010, 11:10

  Wiele jeszcze będzie takich odkryć.

  Archeolodzy jeszcze nie raz będą zaskoczeni bo ślady historii można znaleźć praktycznie wszędzie-sztuką jest je dobrze poszukać ale fascynacja ich do tego typu rzeczy z pewnością doda im zapału.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.