W piątek (08.05) odbyła się prezentacja tablicy informacyjnej przy mogile żołnierzy radzieckich, przy ul. 30 Stycznia. Tablica została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i jest efektem społecznej petycji.
Radziecki cmentarz w Tczewie co jakiś czas budzi sporo emocji. Temat likwidacji pomnika Armii Czerwonej wraca jak bumerang. Rosyjska agresja na Ukrainę na nowo rozgrzała spór. Po wybuchu wojny na Ukrainie radni przyjęli specjalny apel do prezydenta w sprawie wszczęcia procedury dotyczącej przeniesienia mogiły żołnierzy radzieckich, zlokalizowanej na ulicy 30 Stycznia na wskazany cmentarz wojenny. Temat miał zostać konsultowany pod względem prawnym. Wcześniej nieznani sprawcy odcięli czerwoną gwiazdę, znajdującą się na szczycie obelisku. Po tym zdarzeniu do tczewskiego ratusza dotarło pismo z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Rosyjski konsul był "głęboko zaniepokojony" i "oburzony tym barbarzyńskim czynem"
W 2023 roku temat wrócił ponownie za sprawą petycji działacza - Wojciecha Stawickiego, której sygnatariusze domagali się ustawienia obok pomnika tablic, informujących o "masowych gwałtach, mordach i grabieżach, dokonywanych przez czerwonoarmistów". Tematem zajęła się komisja petycji, skarg i wniosków. Rada doszła do wniosku, że petycja jest uzasadniona. Komisja uznała, że tekst tablicy informacyjnej będzie uzgodniony z Instytutem Pamięci Narodowej. Ostatecznie uchwałę przyjęto 18 głosami za, przy dwóch przeciwnych i trzech wstrzymujących (o dyskusji na ten temat można przeczytać tutaj - Tablica przypomni o gwałtach i grabieżach)
Teraz tablica jest gotowa. Podczas piątkowej prezentacji obecni byli przedstawiciele IPN z Warszawy i Gdańska - Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyr. Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa oraz Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału w Gdańsku, a także przedstawiciele władz miasta - wiceprezydent Andrzej Gockowski oraz sekretarz Joanna Odya.
W rocznicę zakończenia II wojny światowej złożono też kwiaty na grobie na cmentarzu przy ulicy 30 Stycznia, w którym spoczywają szczątki ofiar tego światowego konfliktu.
Przypomnijmy, że pod płaską płytą pamiątkową spoczywają szczątki najprawdopodobniej 469 żołnierzy radzieckich zwiezionych tu z różnych zakątków okolic Tczewa. Dzięki działaniom m. in. Międzynarodowego Czerwonego Krzyża udało się ustalić nazwiska około 111 osób pochowanych w mogile. Część z nich to nazwiska polsko brzmiące. To sprawia, że teren jest elementem umowy polsko-rosyjskiej o wzajemnej ochronie miejsc pamięci.
Radziecki cmentarz w Tczewie co jakiś czas budzi sporo emocji. Temat likwidacji pomnika Armii Czerwonej wraca jak bumerang. Rosyjska agresja na Ukrainę na nowo rozgrzała spór. Po wybuchu wojny na Ukrainie radni przyjęli specjalny apel do prezydenta w sprawie wszczęcia procedury dotyczącej przeniesienia mogiły żołnierzy radzieckich, zlokalizowanej na ulicy 30 Stycznia na wskazany cmentarz wojenny. Temat miał zostać konsultowany pod względem prawnym. Wcześniej nieznani sprawcy odcięli czerwoną gwiazdę, znajdującą się na szczycie obelisku. Po tym zdarzeniu do tczewskiego ratusza dotarło pismo z Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Rosyjski konsul był "głęboko zaniepokojony" i "oburzony tym barbarzyńskim czynem"
W 2023 roku temat wrócił ponownie za sprawą petycji działacza - Wojciecha Stawickiego, której sygnatariusze domagali się ustawienia obok pomnika tablic, informujących o "masowych gwałtach, mordach i grabieżach, dokonywanych przez czerwonoarmistów". Tematem zajęła się komisja petycji, skarg i wniosków. Rada doszła do wniosku, że petycja jest uzasadniona. Komisja uznała, że tekst tablicy informacyjnej będzie uzgodniony z Instytutem Pamięci Narodowej. Ostatecznie uchwałę przyjęto 18 głosami za, przy dwóch przeciwnych i trzech wstrzymujących (o dyskusji na ten temat można przeczytać tutaj - Tablica przypomni o gwałtach i grabieżach)
Teraz tablica jest gotowa. Podczas piątkowej prezentacji obecni byli przedstawiciele IPN z Warszawy i Gdańska - Joanna Sulej-Piskorz, zastępca dyr. Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa oraz Marek Szymaniak, dyrektor Oddziału w Gdańsku, a także przedstawiciele władz miasta - wiceprezydent Andrzej Gockowski oraz sekretarz Joanna Odya.
W rocznicę zakończenia II wojny światowej złożono też kwiaty na grobie na cmentarzu przy ulicy 30 Stycznia, w którym spoczywają szczątki ofiar tego światowego konfliktu.
Przypomnijmy, że pod płaską płytą pamiątkową spoczywają szczątki najprawdopodobniej 469 żołnierzy radzieckich zwiezionych tu z różnych zakątków okolic Tczewa. Dzięki działaniom m. in. Międzynarodowego Czerwonego Krzyża udało się ustalić nazwiska około 111 osób pochowanych w mogile. Część z nich to nazwiska polsko brzmiące. To sprawia, że teren jest elementem umowy polsko-rosyjskiej o wzajemnej ochronie miejsc pamięci.
Jeśli zauważyłeś/aś błąd w artykule, prosimy o kontakt. Twoja pomoc jest dla nas bardzo cenna i pozwala nam utrzymywać wysoką jakość treści.
Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! Chcesz podzielić się ważną informacją, napisać o ciekawym wydarzeniu, które miało miejsce w Twojej okolicy, czy po prostu wyrazić swoją opinię na jakiś temat? Zapraszamy Cię do tworzenia treści razem z nami. Wyślij swój tekst, zdjęcia lub wideo poprzez formularz, a my opublikujemy je na naszej stronie. Pokaż, co jest ważne dla Ciebie i Twojej społeczności!
Pamiętaj, że każdy głos ma znaczenie.











![Tczew - Tragedia na "91". Dwie osoby nie żyją [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/81be33-640360.webp)

![Tczew - Wjechali samochodem na zamarznięte jezioro. Lód się załamał. Byli pijani [AKTUALIZACJA]](/_ramfs/foto-webp/a231aa-640360.webp)

















Komentarze (16)
dodaj komentarz
..._gość
08.05.2026, 15:44
...
...przed urzędem gminy proponuję postawić tablicę z rysem historycznym, jak ZOMO pałowało Polaków...
goościna_gość
09.05.2026, 08:24
Komentarz osoby wskazujący na niedojrzałość emocjonalną ..., politycznie
..._gość
09.05.2026, 10:53
,,,
a obok urzędu miejskiego listę największych społeczników nieudaczników
..._gość
09.05.2026, 11:54
nie zapomnieć o TW GAJEW
nazwiska wszystkich na tablicach wywiesić
tablice, tablice, tablice _gość
08.05.2026, 20:35
A ja proponuje zatablicować tablicami pamiątkowymi całe miasto, bo mamy za mało kamieni pamiątkowych i tablic, że o pomnikach nie wspomnę. Tak, żeby wszędzie można było kwiaty składać i upamiętniać. Zdecydowanie więcej tablic, zwłaszcza tych od IPN.
Andrzej _gość
08.05.2026, 22:44
Co ci przeszkadza? Obowiązkiem każdego Polaka i każdej Polki jest dbać o pamięć historyczną. Chyba, że ty z tych, co 9 maja będą składać kwiaty pod ruskim pomnikiem?
Wojtek _gość
08.05.2026, 23:08
Szanowny Panie, gdyby władze miasta doprowadziły do usunięcia tego pomnika, nie musiałbym wnioskować o tablicę. Poza tym nie rozumiem w czym problem? Ta tablica w niczym nie przeszkadza. Tylko i informuje o prawdzie historycznej. Pozdrawiam
Jan_gość_gość_gość_gość_gość_g_gość
09.05.2026, 08:42
x
W Tczewie jest już 9 tablic i ich liczba rośnie gdzie są składane kwiaty Mieszkańcy nawet o tym nie mają pojęcia
Jan_gość_gość_gość
08.05.2026, 21:19
x
Jak Rosjanie usuwają polski groby to się oburzacie Na każdej wojnie dochodzi do zbrodni proponuję poczytać o amerykańskich zbrodniach w Europie zachodniej wielu się zdziwi
Pomszczę cię._gość
08.05.2026, 22:19
Twe narodziny to zbrodnia.
Holokaust gryzoni w tczewskiej kanalizacji to też zbrodnia.
ZX_gość
09.05.2026, 10:53
Tylko Rosjanie?
W armii sowieckiej, która w 1945 r. "wyzwalała" te terytoria, byli oprócz Rosjan także Ukraińcy, Białorusini i inne nacje. Ten wątek też często jest pomijany.
Max_gość
08.05.2026, 22:54
Gratuluję
Słuszna inicjatywa. Szkoda, że społeczna, a nie wynikająca z zaangażowania radnych. Dobrze, że mamy społeczników. Naczelnego jednak nie było - pana prezydenta. Tymczasem pytam radnego Misiewicza, co zrobił w sprawie usunięcia tego betonowego kloca? Pamiętam, jak się puszył na jednej z sesji. Wszyscy mocni w gębie.
Amadeusz _gość
09.05.2026, 09:06
Brawo
Gratulacje Wojtek. Oby więcej takich inicjatyw z Twojej strony. Możesz się pochwalić większą skutecznością niż niejeden radny. Niektórzy to wręcz, jak ktoś napisał - niemi radni. Jeszce raz gratulacje. Twoja bezkompromisowość mi imponuje. Nie łam się i do przodu.
Gość _gość
10.05.2026, 15:10
Tczew wyzwoliła Polska Armia i czerwona historii nie da się ukryć