Apelacja ws. pogryzionej przez psy Marysi. Sąd zmniejszył karę pieniężną

Rozprawa w Sądzie Okręgowym (fot. Tcz.pl)
Tczew - Apelacja ws. pogryzionej przez psy Marysi. Sąd zmniejszył karę pieniężną

zobacz galerię zdjęć: 3
We wtorek, 11 września, gdański Sąd Okręgowy zebrał się, by rozpatrzyć apelację od wyroku skazującego dla właścicielki psów, które pogryzły 9-letnią wówczas Marysię z Rokitek. Apelacja okazała się skuteczna tylko w części - sąd półmilionowe zadośćuczynienie zamienił na nawiązkę w kwocie 200 tys. zł, czyli maksymalną przewidzianą w kodeksie karnym. W pozostałym zakresie nie uchylono treści wyroku.

17. maja w tczewskim sądzie sędzia Rafał Gorgolewski przedstawił wyrok. Oskarżoną uznał winną na postawie artykuł 160 KK i 156 KK p. 1, p. 2. Sędzia zasądził karę roku ograniczenia wolności w wymiarze 30 godzin prac społecznych miesięcznie, zakaz prowadzenia hodowli psów przez 3 lata oraz zadośćuczynienie w kwocie pół mln zł na rzecz rodziny dziewczyny dziewczynki i 15 tys. zł na rzecz sąsiada, który rzucił się na pomoc. Oskarżona musiała także pokryć koszta procesu oraz zapłacić 7 tys. zł tytułem kosztów ustanowienia pełnomocnictwa. W sumie mogło kobiecie grozić do 3 lat więzienia, ale sędzia uznał, że prace społeczne będą adekwatną karą. Sąd podkreślał, że oskarżona działała nieumyślnie i nie była wcześniej karana.

Jeszcze w maju obrona zapowiadała apelację. Na 11 września br. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył termin rozprawy, podczas której została rozpatrzona apelacja od wyroku skazującego dla właścicielki mastifów tybetańskich. Oskarżona zaskarżyła wyrok w całości, wnosząc o uniewinnienie. W uzasadnieniu Danuta Sz. argumentowała, że nie sposób było przewidzieć tego dramatu - bo bramka była cały czas zatrzaśnięta. Podkreślała, że uświadamiali sąsiadów, że na ich posesję nie można wejść bez obecności właścicieli. Zwracała też uwagę na to, że jest osobą niezamożną, a całe zdarzenie należy zakwalifikować jako nieszczęśliwy wypadek.


- Oskarżona do końca życia będzie to przeżywać, bo sama jest matką. - czytała uzasadnienie apelacji sędzia sprawozdawca. - Została okrzyknięta zwyrodnialcem bez uczuć, co jest krzywdzące. Psy oddała do adopcji.


Kobieta wyjaśniała też nie uchylała się od pomocy, ale kwota pół miliona złotych jest kwotą dla niej niewyobrażalną. Podkreślała również, że stała się ofiarą ataku mediów, które zrobiły z niej przestępcę:

- Tylko Bóg wie, jak doszło do tej tragedii - napisała do organu odwoławczego.

Obrońca Danuty Sz. Czesław Pastwa wyjaśniał, że obrona ubiega się o uniewinnienie bądź ponowne przekazanie sprawy sądowi pierwszej instancji. Argumentował, że tczewski sędzia działał pod naciskiem mediów:


- Jeśli media nagłaśniają pewne rzeczy, to pojawia się pewne oczekiwanie. Sędzia stoi przed dylematem. - mówił - W tym przypadku nie można mówić nawet o winie nieumyślnej - jak zostawienie dziecka przy studni. To bardzo smutna sprawa - ale to kwestia cywilnego odszkodowania.

Obrońca zwracał też uwagę, że jego zdaniem sąd w Tczewie pominął całe partie materiału dowodowego świadczące dobrze o oskarżonej. Z kolei prokurator wnosił o utrzymanie wyroku w mocy.

- Obrona chyba nie rozumie tego, że przestępstwo nieumyślne może być popełnione przez zaniechanie. Gdyby furtka była zamknięta "na amen", psy po prostu nie wydostałyby się na zewnątrz - mówił pełnomocnik oskarżycieli - rodziców Marysi - Mariusz Liegmann.


Danuta Sz. ze łzami w oczach wnosiła o uniewinnienie, mówiąc:

- Jest mi bardzo przykro, że to się stało.

Ostatecznie apelacja okazała się skuteczna tylko w części. Sąd zdecydował się mianowicie uchylić zadośćuczynienie w kwocie pół miliona złotych, zamieniając je na nawiązkę w wysokości 200 tys. zł. Zmianę uzasadniono tym, że sąd nie dysponuje wystarczającymi materiałami mogącymi określić stopień krzywdy - co do zadośćuczynienia, jednocześnie zwracając uwagę na to, że nawiązkę przewidziano w maksymalnej wysokości, jaką przewiduje kodeks karny. Rodzina Marysi dalszych środków związanych ze zwrotem kosztów leczenia mogą dochodzić w postępowaniu cywilnym.

Sąd odwoławczy uznał również, że Sąd Rejonowy w Tczewie w sposób wnikliwy przeprowadził postępowanie i prawidłowo przypisał nieumyślne przestępstwo:

-
Istota sprawy tkwi w tym, że oskarżona tego czynu nie przewidziała, choć mogła i powinna. Jako opiekun psów była odpowiedzialna za to, żeby psy nie wydostały się na posesję. Tymczasem nawet nie zauważyła, że doszło do zdarzenia.


Wyrok sądu jest prawomocny. Rodzina Marysi przyjęła go z satysfakcją. Nie wiadomo jeszcze, czy ruszy proces cywilny.

- Najważniejsze było dla nas podtrzymanie części wyroku mówiącego o winie właścicielki psów. Nie pieniądze są istotą tej sprawy, ale odpowiedzialność za to, co robi się w życiu - skomentował wyrok sądu Grzegorz Piankowski, ojciec Marysi.


Przypomnijmy, całą Polską wstrząsnęła tragedia 9-letniej wówczas Marysi z Rokitek. 7. kwietnia 2016 roku dziecko zostało dotkliwie pogryzione przez psy. Wszystko wskazuje na to, że życie uratowały mu rowerowy kask, który dziewczynka miała na głowie - i szybka reakcja jednego z sąsiadów. Marysia trafiła na oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Tam lekarze opatrzyli jej liczne rany szarpane, były też złamania. Dziewczynka straciła też jeden z palców. Zarzuty usłyszała właścicielka trzech mastifów tybetańskich, które wydostały się z ogrodzonej posesji. Kobieta usłyszała zarzut związany z niewłaściwą opieką nad psami, przez co nieumyślenie mogła spowodować niebezpieczeństwo utraty życia i trwałego uszczerbku na zdrowiu u małej Marysi, a także uszkodzenia ciała u mężczyzny, który ratował dziecko.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (27)
dodaj komentarz

 • +14

  Zdzisław Ucho_gość_gość

  11.09.2018, 17:34

  Dalej drzyjcie ryje "wolne sądy"

  To jest kpina!

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx2.xx0 
 • -16

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  11.09.2018, 17:42

  KONSTYTUCJA !!

  KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA KONSTYTUCJA ,a w sądach jak KK !!?

  Cytuj
  IP: 188.146.xx0.xx7 
  -2

  bolo_gość_gość

  11.09.2018, 19:57

  Wolny sąd

  coś więcej napiszesz czy w główce pustka i nakaz powtarzania jedno i to samo Wyrok " Najważniejsze było dla nas podtrzymanie części wyroku mówiącego o winie właścicielki psów" info tcz.pl co do odszkodowania z pozwu cywilnego to kwestia czy warto walczyć i po sądach latać latami ale wybór należy do rodziców pokrzywdzonej

  Cytuj
  IP: 78.88.xx5.xx3 
  +16

  kik_gość

  11.09.2018, 20:27

  do bolo

  A z czego opłaca wieloletnią rehabilitację i liczne operacje dziecka? Z własnej kieszeni? Właścicielka psów powinna pokryć wszelkie koszty. To właścicielka psów powinna pokrywac leczenie dziecka.

  Cytuj
  IP: 84.38.xx2.xx2 

  gosc_gość

  12.09.2018, 09:35

  @kik - z własnych składek, ze składek każdego obywatela tego kraju? Przecież to nie USA, u nas ochrona zdrowia jest publiczna, NFZ za wszystkie zabiegi plastyczne zapłaci, za rehabilitacje też

  Cytuj
  IP: 94.254.xx9.xx5 
  +1

  gosc_gość

  12.09.2018, 09:37

  Takie wysokie odszkodowania są w USA, bo tam ochrona zdrowia jest płatna, a u nas nie, dlatego nie ma sensu takich zasądzać w naszych warunkach. Europa i USA to dwie różne, kompletnie odmienne od siebie, rzeczywistości - więc nie na miejscu jest porównywanie tutaj "w Stanach takie wysokie odszkodowania to norma" itp.

  Cytuj
  IP: 94.254.xx9.xx5 
 • +12

  WTF_gość_gość

  11.09.2018, 18:23

  SKANDAL

  Na pohybel kundlarzom

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx9 
 • +5

  kik_gość

  11.09.2018, 20:24

  I tak jak pisałem, wyrok I instancji nic nie znaczył. Bardzo współczuję dziecku i jej rodzicom. Mam subiektywne poczucie, iż sprawiedliwości nie stało się zadość.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +8

  Wer_gość

  11.09.2018, 21:43

  Ser

  O takie wyroki walczy opozycja. Bu ha ha!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx5 
 • +8

  Wtajemniczony_gość

  11.09.2018, 21:51

  Przykro mi

  Ci pseudohodowcy dalej trzymają psy na osiedlu gdzie mieszkają ludzie, wyrok niestety nic nie zmienił, tylko czekać aż tragedia się powtórzy. Żale oskarżonej są fałszywe, razem z mężem swoim zachowaniem zaraz po tej tragedii wykazywali się brakiem poczucia winy i jakiejkolwiek chęci zadośćuczynienia dla poszkodowanej rodziny. Porażka wymiaru sprawiedliwości, oskarżeni powinni być oboje i powinno się im dożywotnio zabronić hodowli jakichkolwiek zwierząt, ludziom bez wyobraźni powinno się ograniczać prawa. Odszkodowanie dla sąsiada który uratował dziecku życie wręcz śmieszne, facet ciężko pogryziony ryzykował życie które sąd wycenił na parę złotych, bez komentarza. Można by zrobić film o bezradności systemu sprawiedliwości w tym kraju i bohaterach tej tragedii...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx5 
 • +3

  ._gość

  12.09.2018, 00:32

  rowniez przykro

  Orzeczona kwota ,kto wie czy bedzie zaplacona. Wyrok prawomocny z klauzula wykonalnosci pojdzie do komornika i co dalej ,jezeli prowadza dzialalnosc to po 20 zl komornik bedzie im zajmowal z wnagrodzenia ,a jak nie beda mieli przychodu to zero; Zasadzony jest wyrok ,a dalej robta co chceta z tym wyrokiem .Komornik w pierwszej kolejnosci za zajmie dlug to sobie koszty komornicze potraci. Wiec opozycja KODO-wcy niech przestana bronic takie sadowe rozwiazania i szkoda ich wysilku stania pod sadami i walki o to co zle dla obywatela;

  Cytuj
  IP: 82.253.xx6.xx5 
 • +6

  observeur_gość

  11.09.2018, 23:17

  Nie pieniądze są istotą tej sprawy, ale odpowiedzialność za to, co robi się w życiu - skomentował wyrok sądu Grzegorz Piankowski, ojciec Marysi. Swięte słowa.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx2.xx0 
 • +5

  Alex_gość

  11.09.2018, 23:49

  są i sędziowie

  Igor Tuleja, fajny gość - płaci sowite odszkodowania gangusom

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx7.xx2 
 • Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  12.09.2018, 10:24

  Mieszane uczucia !!

  To nie winna sądu, tylko ustawodawcy - posłów i senatorów !!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xxx.xx6 
 • +3

  arcanuss_gość

  12.09.2018, 00:06

  Jakie to smutne, że suweren nie potrafi już nawet czytać tekstu ze zrozumieniem. Kwestie odszkodowawcze co do zasady załatwia się w sądzie cywilnym. Sąd karny orzeka o zadośćuczynieniu tylko w oczywistym, nie budzącym wątpliwości zakresie. Stąd też Sąd Okręgowy zapewne słusznie uznał, że na obecnym etapie brak jest podstaw do stwierdzenia, że dziewczynka poniosła szkodę na pół miliona. Kwestia ta będzie wałkowana na gruncie procesu cywilnego, gdzie zostaną powołani biegli lekarze. Powyższe jest oczywistością i da się to wyczytać z treści artykułu. Ale nie... Suweren wie lepiej. Nie znam się, ale się wypowiem.

  Odpowiedz
  IP: 205.201.xx5.xx2 
 • +1

  ._gość_gość

  12.09.2018, 08:33

  .

  Czy to zdarzenie miało miejsce w bogatej villowej dzielnicy leśna polana? Gdyby ojciec dziewczynki nie był bogaty to bylaby równie wysoka grzywna?

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx3 
 • -1

  heh_gość

  12.09.2018, 10:32

  villowa

  Zgadza się to bogata villowa dzielnica dla tego oskarżona w sądzie pod przysięgą zeznawała że "jest osobą niezamożna"... Śmiech na sali...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx1 
 • +2

  sasad_gość

  12.09.2018, 09:34

  Jak nie ma kasy na odszkodowanie za zło które zrobiła to niech sprzeda domek jednorodzinny, kupi mieszkanie w bloku i będzie kasa na spłatę.

  Odpowiedz
  IP: 91.212.xx2.xx0 
 • -3

  gosc_gość

  12.09.2018, 09:39

  Dlaczego ma się pozbywać swojej ciężko zarobionej własności? Przecież dom jest jej - gdzie święte prawo własności?

  Cytuj
  IP: 94.254.xx9.xx5 
 • +1

  adi_gość

  12.09.2018, 09:47

  "Dlaczego ma się pozbywać swojej ciężko zarobionej własności? Przecież dom jest jej - gdzie święte prawo własności?"

  ODPOWIADAM - Tam gdzie zrujnowane całe życie dziecka. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie jej życie. Bedzie kaleką przez 50, 70, 90 lat. Czy byłbyś taki "mądry" gdybyś jako rodzić do końca swego życia musiał patrzeć na cierpienie swego dziecka ?. Ręce opadają jak takie komentarze czytam.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • hehe_gość

  12.09.2018, 10:20

  dobre

  "@kik - z własnych składek, ze składek każdego obywatela tego kraju? Przecież to nie USA, u nas ochrona zdrowia jest publiczna, NFZ za wszystkie zabiegi plastyczne zapłaci, za rehabilitacje też"

  Chyba śnisz albo masz problemy, które można leczyć w placówce NFZ na Skarszewskiej w Starogardzie.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx1 
 • +3

  gosc_gość

  12.09.2018, 11:19

  Gratuluję braku pojęcia o działaniu państwa, konkretnie systemu publicznej ochrony zdrowia w Polsce. Całe leczenie będzie sfinansowane ze środków publicznych, czyli de facto ze składek naszych obywateli - Twojej, mojej oraz wielu innych ludzi. Osobną kwestią są kolejki (o to pewnie chodziło w tym ataku i złośliwej uwadze odnośnie pewnego szpitala w Starogardzie Gdańskim), ale faktem jest, że leczenie będzie przeprowadzone, więc bez sensu jest niszczenie życie "sprawczyni" tego zdarzenia i wymaganie płacenia za coś, co i tak za darmo by było! Osobną kwestią jest, że leczenie takich przypadków powinno być priorytetowe, nawet przed wszystkimi krwiodawcami i kombatantami (którzy korzystając ze swoich przywilejów powodują jeszcze większe kolejki wchodząc od razu ) A wystarczy spojrzeć na pewną sprawę sprzed lat - 24.11.1994 - mówi coś ta data? Dla ofiar tamtego zdarzenia sprowadzano nawet sztuczną skórę z zagranicy na przeszczepy, i tamci ludzie nie musieli nic płacić za to leczenie, no i nikt nie sprzedawał swojej własności pod postacią domów...

  Cytuj
  IP: 94.254.xx9.xx5 
  -1

  adi_gość

  12.09.2018, 13:53

  " faktem jest, że leczenie będzie przeprowadzone, więc bez sensu jest niszczenie życie "sprawczyni" tego zdarzenia i wymaganie płacenia za coś, co i tak za darmo by było!" o ile się orientuję to ludziom jeszcze kończyny nie odrastają a przeszczepy są kontrowersyjne. Fakt jest taki że dziewczyna nigdy nie będzie taka jaką mogła by być. A winna powinna za to płacić i tyle w temacie, chociażby po to by reszta przemądrzałych psiarzy pilnowała swoich "pieseczków" i sr...a w gacie na samą myśl o takim wypadku.

  Cytuj
  IP: 88.199.xx2.xxx 
  -1

  hehe_gość

  14.09.2018, 10:49

  obeznany

  gościu_gościu a orientujesz się jakie dokładnie zabiegi medycyny estetycznej są refundowane przez NFZ? Te, które są nie dają niestety satysfakcjonujących dla pacjenta wyników. Większość trzeba będzie robić w DOBRYCH klinikach medycyny estetycznej za grubą kasę.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx1 
 • +5

  gośśćć_gość_gość

  12.09.2018, 14:50

  A co z odpow. Sędziego w Tczwie

  A co z odpowiwdzialnością Sędziego, skoro jako Sędzia Sądu Rejonowego w Tczewie wydał wyrok z naruszeniem prawa karnego. Zasądził 500 tyś. a zgodnie z prawrm mógł tylko 200 tyś., tak jak wskazał Sąd Odwoławczy. Sędzia z Tczewa powinien z mocy prawa stanąć przed Komisją Dyscyplinarną. Sąd Odwoławczy, z mocy . prawa, powinien sprawę Sędziego z Tczewa przekazać do Komisji Dyscyplinarnej. Widać jak dużo zła wypływa z obecnej niezawisłości Sądu.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx7 
 • +5

  Janek_gość

  12.09.2018, 17:14

  Wszyscy tutaj kłócą się o wysokość odszkodowania i nad tym debatują, a nikt oprócz Ciebie nie poruszył bardziej istotnej kwestii - brawa za spostrzegawczość i rozwagę!

  Cytuj
  IP: 94.254.xx9.xx5 
  -2

  ._gość

  12.09.2018, 23:16

  co z odpowiedzialnoscia

  Nie ma odpowiedzialnosci sedziego KOD walczy z takim zjawiskiem wiec wszystko jest dobrze niech tak zostanie.SR 500 .000 zl , a SO 200 000 zl.

  Cytuj
  IP: 79.163.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.