Za kilka dni hejnał Tczewa zabrzmi z wieży ratusza

Hejnał zabrzmi z wieży magistratu (fot. tcz.pl)
Tczew - Za kilka dni hejnał Tczewa zabrzmi z wieży ratusza
Już 30. stycznia - w dzień inauguracji jubileuszu 750-lecia Tczewa po raz pierwszy z wieży magistratu zabrzmi hejnał naszego miasta. Dostojną, trwającą około 45 sekund melodię będzie można odtąd usłyszeć codziennie w samo południe. Melodię wybrano podczas specjalnego konkursu - komisja powołana przez prezydenta miasta przesłuchała 84 propozycje hejnału przesłane przez 34 autorów. Najlepsza okazała się sekwencja przygotowana przez Macieja Szymańskiego z Poznania.

Przypomnijmy, że jurorzy pracujący pod przewodnictwem Tadeusza Żmijewskiego, dyrektora Centrum Kultury i Sztuki oraz dyrygenta poznańskiej Orkiestry Kameralnej Le Quattro Stagioni mieli twardy orzech do zgryzienia - ostatecznie wybrali jedną spośród 84 melodii. Wykonanie całego utworu zajmuje około 45 sekund, a jego krótkie fragmenty - jak tłumaczą nam przedstawiciele magistratu - doskonale nadają się np. do wykorzystania w spocie reklamowym promującym miasto. Wkrótce sami przekonamy się, jak brzmi:

- Hejnał zostanie po raz pierwszy odegrany podczas uroczystej sesji w Centrum Kultury i Sztuki, inaugurującej 750-lecie miasta - wyjaśnia Ludwik Kiedrowski, szef Biura Promocji Urzędu Miejskiego - Później melodię będzie można usłyszeć z wieży ratusza.

Na urzędowej wieży zamontowano już specjalne urządzenia nagłaśniające. Melodia ma być wygrywana codziennie w samo południe. Swoje hejnały - oprócz najsłynniejszego Hejnału Mariackiego w Krakowie - mają m. in. Malbork i Grudziądz.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  _gość

  18.01.2010, 17:25

  no no ciekawe jak ten hejnał bedzie brzemieć...

  Odpowiedz
  IP: 82.160.xx9.xx6 
 • -3

  davidoo_gość

  18.01.2010, 18:30

  prawie jak Kraków

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx7.xx9 
 • zyga_gość

  18.01.2010, 21:52

  yoo

  ciekawe co to za " specjalne urządzenia nagłaśniające " ----- żeby za jakiś czas nie okazało się też ,że to jakiś plagiat jest

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx6.xx5 
 • -1

  :)_gość

  19.01.2010, 16:03

  ciekawe

  znowu z Poznania... Że też w tym Poznaniu tak bardzo się naszym Tczewkiem interesują... :))

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia