e-ZLA - mniej obowiązków dla pacjentów i pracodawców

Lekarz (fot. tcz.pl)
Tczew - e-ZLA - mniej obowiązków dla pacjentów i pracodawców
Termin, od którego elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedynym sposobem dokumentowania niezdolności do pracy, został przesunięty. Jednak już teraz warto zapoznać się z korzyściami jakie niesie e-ZLA. Jest to bowiem rozwiązania komfortowe dla pacjentów i pracodawców - przekonuje ZUS.

Pacjenci, przede wszystkim, nie muszą, tak jak do tej pory, podawać numeru NIP pracodawcy, ponieważ lekarz po wpisaniu numeru PESEL ma dostęp do danych zarówno pracownika, jak i płatnika składek. To rozwiązanie bardzo pomocne, szczególnie, gdy pacjent ma kilku płatników. Obecnie zdarzają się, bowiem sytuacje, że zwolnienie trafia tylko do jednego z nich, a u pozostałych pracownik jest niejako "zdrowy". Może to powodować konieczność wyjaśniania sytuacji i problemy z wypłatą zasiłku chlorowego.

- Papierowe zwolnienie trzeba doręczyć pracodawcy (w przypadku pracowników) lub ZUS (m.in. w przypadku przedsiębiorców) w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Gdy przekroczymy ten termin, należny zasiłek od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy będzie obniżony o 1/4. Pacjent, który dostanie e-ZLA nie musi podczas choroby czy opieki nad chorym dzieckiem iść do pracodawcy czy placówki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych. e-ZLA zostanie przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. Warunkiem jest, aby pracodawca posiadał konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli takiego profilu nie ma, co lekarzowi podpowiada system wyświetlając odpowiedni komunikat, dostaniemy wydruk zwolnienia opatrzony podpisem i pieczątką. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Pracodawcy korzystający z PUE otrzymają e-ZLA pracowników bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza. Dokumenty te mogą filtrować, według wybranego kryterium, np. z ostatniego dnia, czy tygodnia albo zwolnienia konkretnego pracownika, eksportować i archiwizować. Funkcja archiwizacji pomaga uporządkować e-ZLA na koncie PUE. Istotne jest również to, że pracodawca może drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę zwolnienia.

Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienie lekarskie od początku 2016 r. Do tej pory były alternatywą dla klasycznych "zielonych" druków, od grudnia zastąpią je całkowicie.
W maju pomorscy lekarze wystawili ponad 113 tys. zwolnień. Prawie 32 % z nich miało formę elektroniczną, co jest 4 wynikiem w kraju. Warto podkreślić, że w słupskim Oddziale ZUS ponad połowa zwolnień lekarskich to e-ZLA.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • ona_gość_gość

  13.06.2018, 08:25

  nie prawda

  Nieie zgadzam sie calkowicie, w tym artykule pisze tuba rumcajsa nie prawde zygac mi sie chce tymi artylulami nie obiektywnych dziennikarzy, ooooo i pan Smolinski niech sobie robi relkame jak te miszkania Pani Jolanto w Baldowie ( mieszkanie na plus) ha ha ha

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.