Ćwierć wieku minęło - jubileusz "Piaseckich Kociewiaków"

"Piaseckie Kociewiaki" zaprezentowały się na tczewskiej scenie (fot. Jacek Cherek)
Tczew - Ćwierć wieku minęło - jubileusz "Piaseckich Kociewiaków"
"Piaseckim Kociewiakom" - najstarszemu zespołowi ludowemu w regionie - właśnie "stuknęło" 25 lat. Z tej okazji w ostatnią sobotę (5. grudnia) w sali Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbył się uroczysty występ grupy. Nie zabrakło gromkiego "Sto lat" dla Jan Ejankowskiego - pomysłodawcy i opiekuna zespołu.

Zespołowi przygrywała kapela rodzinna Mielke - była okazja do podwójnego świętowania, bowiem Jadwiga Mielke, która zastąpiła zmarłego, zasłużonego harmonistę Teofila Watkowskiego, obchodziła 10-lecie pracy w Piaseckich Kociewiakach. Podczas jubileuszowych uroczystości Jan Ejankowski, pomysłodawca i opiekun grupy, wspomniał m. in. o jubileuszu, jaki miał miejsce 5 lat temu w sali CKiS i opowiedział o kapelach, które działały przed powstaniem Piaseckich Kociewiaków m. in. o zespole Pieśni i Tańca "Kociewie", który był pierwszym zespołem folklorystycznym w powiecie tczewskim. Na jubileuszowy występ kapeli przyjechały delegacje wszystkich ludowych grup z całego Kociewia - m. in. Modraki, Burczybas, Kapela Kociewska, Lubichowskie Kociewiaki, Wiecznie Młodzi, a także z Kaszub - zespół KASZEBE z Chojnic.

Choreografem zespołu jest Mirka Móller ze Starogardu Gdańskiego. Podczas koncertu Jan Ejankowski zdradził zgromadzonej publiczności, że zespół w swoim repertuarze ma opanowane 25 kociewskich tańców - 8 walczyków, 15 polek, 1 oberka i 1 chodzonego. W ciągu swojej 25 letniej działalność zespół opanował ponad 40 tańców.
Z okazji Jubileuszu wydano pamiątkową publikację "25-lecie Piaseckich Kociewiaków" (1984-2009) autorstwa Jana Ejankowskiego, którą można było nabyć podczas koncertu. Krótką recenzję tej książki przedstawił senator RP Andrzej Grzyb. Dochód z publikacji będzie przeznaczony na działalność Piaseckich Kociewiaków.

Podczas koncertu złożono również podziękowania darczyńcom, bez których zespół nie mógłby działać - Krzysztofowi Luchowskiemu (Eurotrans), Kazimierz Poznańskiemu (Fama), Mariusz Lewińskiemu (Rolls Roys), Krystynie Kręcisz (Bank Spółdzielczy W Gniewie), Olgierdowi Krauze(Wega) Iglotex w Skórczu, Starostwu Powiatowemu w Tczewie i Senatorowi Andrzej Grzybowi - to dzięki nim została sfinansowana m .in. jubileuszowa publikacja 25-lecie Piaseckich Kociewiaków.

O zespole

Piaseckie Kociewiaki powstały w jesienią 1984 roku z inicjatywy Jana Ejankowskiego . Twórcami zespołu byli także Hidegarda Makowska, Teresa Klimecka i ks. Zdzisław Osiński Na swoim koncie mają bardzo wiele występów w kraju i zagranicą. Swój premierowy występ mieli 18 maja 1985 roku podczas wilki manifestacji patriotycznej, z okazji 40-lecia zakończenia II wojny światowej. Do tych najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć udział w 1987 roku w przeglądzie teatrów, chórów i zespołów pieśni i tańca organizowany przez Krajowy Związek Kółek Rolniczych i Koła Gospodyń Wiejskich w Kielcach, gdzie zespół zajął pierwsze miejsce. W 1993 zespół pojechał do Weilburga, gdzie Niemiecka publiczność entuzjastycznie przyjęła występy Piaseckich Kociewiaków. Czego dowodem jest że 3 zaplanowanych koncertów dał 6 . W tym roku Zespół zajął I miejsce w XVI przeglądzie Kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie w kategorii pieśni i tańca.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia