Sprzęt do nauki o klimacie trafia do 40 metropolitalnych szkół. Tczew wśród rekordzistów!

Sprzęt dla szkół (fot. UM Tczew)
Sprzęt do nauki o klimacie trafia do 40 metropolitalnych szkół. Tczew wśród rekordzistów!

zobacz galerię zdjęć: 3
Interaktywne monitory oraz laptopy z projektorami i ekranami - sprzęt o wartości prawie 300 tys. zł trafia do 40 szkół, które biorą udział w największym projekcie edukacyjnym w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. "Klimat w szkołach metropolii" to także szkolenia dla nauczycieli oraz inwestycje, takie jak ogrody deszczowe czy zielone ściany. W Szkole Podstawowej nr 11 w Tczewie 4 października 2022 r. odbyło się uroczyste przekazanie uczniom sprzętu, który pomoże im w nauce o zmianach klimatu.

W projekcie "Klimat w szkołach metropolii" prowadzone są działania, dzięki którym uczniowie i ich rodzice w przystępny sposób dowiedzą się więcej o zmianach klimatycznych i o tym, jak łagodzić skutki tych zmian. Do 12 metropolitalnych szkół pod koniec wakacji trafiły projektory i notebooki, a do kolejnych 28 placówek docierają właśnie monitory interaktywne. Montaż zakończył się 6 października.

W projekcie bierze udział 40 szkół z 28 metropolitalnych samorządów. Rekordzistami są powiat tczewski (7 szkół) oraz miasto Tczew (4 szkoły). Dlatego to właśnie w Tczewie odbyło się uroczyste przekazanie uczniom monitora interaktywnego przez przedstawicieli OMGGS.

- Klimat nie zna granic administracyjnych, dlatego to oczywisty obszar współpracy w ramach metropolii - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - Zaczynamy od dostarczenia sprzętu komputerowego. Do szkół m.in. w Gdańsku, Malborku, Dębogórzu, Tczewie, Kłodawie trafiły już projektory, ekrany i laptopy, do kolejnych placówek docierają monitory, ale to dopiero początek. Jesienią ruszamy ze szkoleniami dla nauczycieli przyrody, biologii i geografii. Otrzymają od nas scenariusze zajęć i materiały dydaktyczne. W szkołach zbudujemy zielone ściany, ogrody deszczowe, niecki retencyjne i kompostowniki. Dzięki naszemu projektowi szkoły się zazielenią, a uczniowie przekonają się, że mogą zapobiegać suszy czy podtopieniom, na przykład zakładając przy domu ogród deszczowy.


Uczniowie i nauczyciele tczewskiej "jedenastki" gościli we wtorek, 4 października prezydenta miasta, Mirosława Pobłockiego oraz
dyrektorów metropolitalnych szkół z powiatu tczewskiego - Małgorzatę Domachowską ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pelplinie, Rafała Deskę z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie oraz Elżbietę Małecką z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.

- Bardzo się cieszę, że nasza szkoła przystąpiła do projektu, dzięki temu zyskaliśmy nowy sprzęt , który uatrakcyjni lekcje i jestem przekonana, że będzie w stu procentach wykorzystany - powiedziała wicedyrektorka SP nr 11, Lucyna Alberska. - Poza tym otrzymamy jeszcze jeden prezent - zieloną wertykalną ścianę. Już wiemy, że rośliny w mieście zatrzymują wodę, tworzą swoisty mikroklimat, a taka instalacja podniesie estetykę budynku i przyczyni się także do obniżenia temperatury w salach lekcyjnych w czasie upalnych wiosennych miesięcy.


Uczniowie klasy 3a i wychowawczyni Oliwia Gontarzewska ciepło przyjęli prezydenta miasta, który usiadł w trzeciej ławce pod ścianą.

- Często to dzieci, lepiej niż rodzice, wiedzą, jak segregować odpady i dbać o środowisko. Taką wiedzę mają na pewno uczniowie tczewskich szkół podstawowych, które bardzo aktywnie angażują się w rozmaite proekologiczne przedsięwzięcia - powiedział Mirosław Pobłocki. - Uczniowie zbierają surowce wtórne - w ubiegłym roku zebrali prawie 142 tony makulatury, plastiku i baterii, włączają się do akcji Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, chętnie też biorą udział w akcji Rowerowy Maj - wybierając rower jako środek transportu do szkoły i ze szkoły. W ubiegłym roku wiele naszych szkół tworzyło kwietne łąki przy okazji zgłębiając wiedzę przyrodniczą. Cieszę się, że tczewskie szkoły znalazły się w gronie 40 placówek oświatowych na terenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, które uczestniczą w projekcie "Klimat w szkołach metropolii". Mam nadzieję, że nowy sprzęt pozyskany w ramach projektu metropolitalnego jeszcze lepiej pomoże młodym ludziom zrozumieć, że każdy z nas ma wpływ na środowisko, w którym żyjemy.


- Cieszę się, że moja podstawówka jest jedną z 40 metropolitalnych placówek, które biorą udział w projekcie "Klimat w szkołach metropolii" - powiedziała Małgorzata Ciecholińska, zastępczyni dyrektora biura OMGGS, absolwentka SP 11, która uczestniczyła w spotkaniu wirtualnie, łącząc się za pomocą nowego sprzętu. - Mam nadzieję, że budując w szkołach ogrody deszczowe, ściany zieleni, niecki retencyjne i przekazując uczniom ten wspaniały sprzęt, przyczynimy się do tego, że nauczymy się przeciwdziałać zmianom klimatu i w przyszłości nie będą nam już grozić susze i zalania.

Uczniowie podczas uroczystości nie raz błysnęli wiedzą ekologiczną. Było wspólne oglądanie strony internetowej www.klimatwszkolach.pl, filmowej relacji z montowania monitorów w szkołach, a także premiera filmu o projekcie. Spotkanie zakończyło się wielkim rozdawaniem autografów - początkowo przez prezydenta Tczewa, potem również przez dyrektorów szkół, dziennikarzy, a na koniec nawet pana woźnego. To się nazywa dobry "Klimat w szkołach metropolii".

Więcej informacji na stronie www.klimatwszkolach.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • yygf_gość

    11.10.2022, 10:31

    Segregowanie w europie jak na zdjęciu . Segregowanie w afryce czy azji smieci do rzeki lub palenie na stosie :D

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx2.xx6 
  • o tak_gość

    11.10.2022, 14:23

    Segregowanie w Tczewie - na papierze.

    Cytuj
    IP: 109.197.xx7.xx2 
  • Mądry _gość

    11.10.2022, 12:36

    Mnożą debili w szkołach.

    Pokolenie debilnych niewolników przeznaczonych do roboty dla rasy wyższej .Nauka o klimacie ? To może czas nie produkować amunicji ,bomb i plastików i głosować na tych idiotów polityków,księży i innych zwodzicieli.tyle pieniędzy znowu wyrzuconych w błoto.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx1.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.