15 koncertów podczas II Zjazdu Akordeonistów

II Zjazd Akordeonistów
Tczew - 15 koncertów podczas II Zjazdu Akordeonistów

zobacz galerię zdjęć: 6
Już po raz drugi odbył się w Tczewie Zjazd Akordeonistów. Jego inicjatorką i organizatorką była Wiesława Quella i jej fundacja pod patronatem Starostwa Powiatowego w Tczewie, Prezydenta Miasta Tczewa i Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W tym roku dwa razy więcej uczestników w wieku od 8. do 16. roku życia wzięło udział w konkursie młodych akordeonistów. Profesorowie z Akademii Muzycznej w Gdańsku na czele z profesor Elżbietą Rosińską oceniali postępy młodych i utalentowanych muzyków. Laureatami konkursu zostali Paweł Ratajek - lat 13 z Gdańska i Krzysztof Bondar z Kalisza.

Na zjazd zjechali się goście z zagranicy m.in. znany tczewskiej publiczności Piotr Zotowicz z Owidiopola na Ukrainie, litewskich Taurogów oraz Mińska - Nikolaj Siewriukow profesor Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku, wieloletni dziekan katedry akordeonu, Prezes Związku Akordeonistów, zasłużony artysta i wieloletni solista filharmonii na Białorusi.
Laureatami nagród ufundowanych przez Prezydenta Miasta Tczewa, Starostę Tczewskiego, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Akademię Muzyczną w Gdańsku, Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Wójta Gminy Tczew, Wydawnictwo Pomorskie oraz Fundację dla Tczewa zostali - Krzysztof Bondar, Paweł Ratajek, Kwartet akordeonowy PSM z Grudziądza, Alicja Jankowska,Mateusz Kłos, Piotr Litwiński, Błażej Wróbel, Marcin Wołoszyk, Emilia Sviklyte, Trio akordeonowe z Malborka, Brigita Greiciutie, Mateusz Kloskowski , Krzysztof Fornalik, Marta Kotlęga, Maciej Sinkiewicz, Jakub Baran oraz Michał Kozikowski.

W dniach 22-24 września przy pełnych salach odbyło się 15 koncertów na terenie całego powiatu tczewskiego w Tczewie, Gniewie, Piasecznie i Pelplinie. Akordeoniści grali w domach kultury, szkołach, szpitalu, domach pomocy społecznej. Nie obyło się bez bisów, duża cześć słuchaczy przechodziła z koncertu na koncert, żeby jeszcze raz zobaczyć i posłuchać artystów. Poza koncertami odbyły się warsztaty gry na akordeonie poprowadzone przez profesora Krzysztofa Olczaka z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Na koncercie Galowym 23 września w Gimnazjum nr 1 wystąpili mistrzowie akordeonu z towarzyszącymi im zespołami. Sobotni koncert w wykonaniu aktorki Emilii Komarnickiej pozostawił niezapomniane wrażenia. W loterii fantowej główną wygraną była dwuosobowa wycieczka do Szwecji, którą ufundowało biuro podróży Panda. Szczęśliwcem wygranej został mieszkaniec Tczewa. Każdy z uczestników Zjazdu Akordeonistów podkreślał, że to wyjątkowa impreza na skalę całego kraju i bardzo ważna dla Polski północnej warta zainteresowania i kontynuacji w następnych latach.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia