Rok 2020 będzie Rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie

Antoni Garnuszewski
Tczew - Rok 2020 będzie Rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie
Radni powiatu tczewskiego zdecydowali, że rok 2020 będzie Rokiem stulecia Szkoły Morskiej w Tczewie. Stosowna rezolucja została przyjęta na styczniowej sesji Rady Powiatu.

Tekst przyjętej rezolucji można znaleźć tutaj.

Jak to się zaczęło? Po odzyskaniu niepodległości Polsce przyznano wybrzeże bez jakiegokolwiek większego portu morskiego. Zanim powstał port w Gdyni, adaptowano do celów związanych z żeglugą dawny port rzeczny w Tczewie. Podjęto również działania związane z utworzeniem placówki kształcącej kadry dla potrzeb floty handlowej i gospodarki morskiej. Doprowadziło to do powołania Szkoły Morskiej w Tczewie. To tutaj blisko 100 temu - 17 czerwca 1920 roku - wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej z dwoma Wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla Spraw Morskich zakupił fregatę szkolną "Lwów". - mówił - Szkołę przeznaczono dla kształcenia oficerów marynarki handlowej. Początkowo traktowano ją jako placówkę wojskową. Dyrektorem został mianowany komandor Antoni Garnuszewski.

Początki tczewskiej Szkoły Morskiej były bardzo trudne - w latach 20-tych na łamach prasy pisano, że placówka będzie fabryką bezrobotnych. Krytykowano również brak odpowiedniego wyposażenia. W 1930 roku szkoła została przeniesiona do Gdyni, do nowych gmachów przy ul. Morskiej, w których mieści się do dziś. Otrzymała też nowy żaglowiec szkoleniowy "Dar Pomorza". W Tczewie szkoła działa w budynku, który istnieje do dziś, który zbudowany został w 1914 roku i początkowo mieściła się w nim szkoła żeńska. Obecnie w budynku dawnej Szkoły Morskiej mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie.


17 czerwca Uniwersytet Morski w Gdyni będzie świętował stulecie na terenie uczelni - dzień wcześniej specjalne uroczystości mają odbyć się w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +1

  w_gość

  05.02.2020, 11:26

  Spoko szkoła, ale szkolnictwo wymaga jeszcze wiele reform. Niestety nikomu nie chce sie za to zabrac.

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx8.xx3 
 • -3

  ..._gość

  05.02.2020, 12:17

  Więcej masła.

  Co 4 kromka chleba posmarowana jest margaryną, a bywa, że i smalcem.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA