Seniorzy świętowali na balu retro

W balu wzięło udział ok. 200 osób (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Seniorzy świętowali na balu retro
W nietypowy sposób w Tczewie obchodzono Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji urządzono Retro-bal, czyli bal wspomnień lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. W atmosferę sprzed kilkudziesięciu lat przeniosło się ponad 200 uczestników imprezy.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku. Święto jest każdego roku okazją do promocji aktywności lokalnego środowiska osób starszych oraz upowszechnienia działań realizowanych na rzecz seniorów w mieście. Ponadto stwarza szansę na pogłębienie więzi międzypokoleniowej oraz podjęcie społecznej debaty na temat aspektów i przejawów życia seniora w lokalnym środowisku i szerzej - w Polsce. Tczew dzięki partnerskiej inicjatywie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zarządu Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej jest wieloletnim organizatorem obchodów. Do współpracy włączają się ponadto lokalne instytucje, organizacje i przedsiębiorcy. W tym roku do organizacji działania włączyli się: Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, Zespół Wiecznie Młodzi pod kierunkiem Bożeny Szczepańskiej Szkoła Tańca Piotr Popielarczyk, Halina Kaszubowska, sklep Stare Kino w Tczewie, zakład fotograficzny "FOTO Kopyłowicz" Mikołaj Kopyłowicz, MBF sp. z.o.o. w Tczewie. Gościem specjalnym był Krzysztof Schabowski - wicemistrz Polski i Europy Strong Men.

Tegoroczne obchody zrealizowane zostały z wykorzystaniem formuły balu z konkursami połączonego z artystycznymi prezentacjami działań lokalnych grup seniorów oraz dzieci i młodzieży ze szkoły tańca, strongmenów, rzemieślników. Stylizacja na lata 20’ i 30’ XX wieku jest odwołaniem do lat młodości gospodarzy imprezy, okazją do wspomnienia stylu życia, mody oraz wizerunku miasta w tamtych latach. W trakcie balu odbyły się między innymi: pokaz mody lat 20 i 30, pokazy scenek z życia w latach 20 i 30, występy Strongmenów, występy wokalne i taneczne. Imprezę poprowadził Marcin Derbis, oprawę muzyczną przygotował zespół Megaton. W obchodach wzięło udział około 200 osób.

- Organizacja tego wydarzenia jest promocją niestereotypowego wizerunku osoby starszej. Oprócz międzypokoleniowej zabawy i atrakcyjnej formuły obchodów realizowanych w przestrzeni miejskiej, święto sprzyja tworzeniu nowych rozwiązań w zakresie opieki i wsparcia osób starszych, metod aktywizacji, rozwoju ruchu samopomocy. Tego dnia w szczególny sposób potrzeby i problemy seniorów mają szansę zostać dostrzeżone przez lokalne podmioty kształtujące politykę społeczną. - wyjaśnia Sławomir Chodorowicz z tczewskiego MOPS-u - Inicjatywa promuje jednak przede wszystkim wielokierunkową aktywność najstarszych mieszkańców Tczewa, formy uczestnictwa w życiu społecznym i obywatelskim miasta. Dedykowane im działania dnia obchodów kierowane są zatem na wspieranie aktywności osób starszych poprzez wspólną - międzypokoleniową zabawę, naukę, pracę. Program obchodów zmienia się co roku, odpowiadając na zmieniające się potrzeby osób starszych, które w ramach m.in. projektów realizowanych przez MOPS w Tczewie włączane są do planowania i organizacji inicjatywy. Tczewscy seniorzy są zatem nie tylko uczestnikami, ale również gospodarzami obchodów. Liderami działań animacyjnych skierowanych do wszystkich - bez względu na wiek - mieszkańców Tczewa.

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Tczewie są realizowane w ramach projektu "Kontynuacja działalności kawiarenki dla seniora Cafe Senior" dofinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Tczew w ramach zadania publicznego w zakresie "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego".
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • stary zając

  08.10.2010, 20:10

  Stary zając ostrzega

  Stary zając przypomnia że każdy kiedyś będzie seniorem o ile Kubusiowy las mu pozwoli.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Prezes_gość

  10.10.2010, 21:12

  wielka sprawa

  Uczmy się bawić od tczewskich Seniorów brawo,brawo!!!!

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia