Prawie 400 tysięcy złotych na szkolnictwo zawodowe w powiecie tczewskim

Uczestnicy projektu poznali m. in. arkana sztuki barmańskiej (fot. mat. starostwa)
 Prawie 400 tysięcy złotych na szkolnictwo zawodowe w powiecie tczewskim
Projekt Fundacji Pokolenia "KUCHARZ NADWIŚLAŃSKI" znalazł się na liście rankingowej projektów pozytywnie ocenionych w ramach konkursu 9.2 "Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Tym samym projekt zakwalifikował się do dofinansowania. Ocenę formalną przeszło 56 projektów, jednak tylko 11 z nich oceniono pozytywnie.

Projekt obejmuje dwie szkoły z powiatu tczewskiego: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie i Zespół Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Do 40 uczniów i uczennic tych placówek skierowane zostaną szkolenia i kursy o wartości niemal 400 tysięcy złotych. Projekt został napisany w partnerstwie z Zamkiem w Gniewie Sp. z o.o.

Uczniowie i uczennice uczestniczyć będą w szeregu aktywności edukacyjno-zawodowych, które podniosą ich konkurencyjność na rynku pracy. Będą to zarówno zajęcia językowe (angielski zawodowy dla branży gastronomicznej i hotelarskiej) jak i kursy (baristyczny, barmański, kelnerski). Dodatkowym plusem uczestnictwa w projekcie będzie, prowadzony przez znanego kucharza, kurs gotowania "Kuchnia nadwiślańska".

Uczestnictwo w projekcie to szansa, by poznać techniki profesjonalnej obsługi klienta, komunikacji interpersonalnej, zarządzania personelem, marketingu i sprzedaży usług gastronomicznych i hotelarskich, sprzedaży usług dodatkowych i nowych trendów w branży gastronomicznej. 16 najlepszych osób trafi na miesięczne płatne staże zawodowe do pracodawców z branży gastronomicznej m.in. do Zamku w Gniewie. Dodatkowo młodzież otrzyma wsparcie z zakresu doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości, by umiejętności zdobyte w czasie zajęć wykorzystać na rynku pracy.


- Jest to projekt innowacyjny, który nie skupia się na zajęciach szkolnych. Warsztaty i szkolenia są prowadzone w weekendy w prawdziwej restauracji, kuchni hotelu, barze kawowym - mówi autorka projektu, Bożena Białas z Fundacji Pokolenia - Uczniowie i uczennice poczują prawdziwe warunki pracy kucharza, barmana, baristy, kelnera… Takich możliwości w obecnym systemie kształcenia zawodowego nie mają.

Pomysł na projekt powstał w odpowiedzi na problem niedopasowania kwalifikacji absolwentów i absolwentek tczewskich szkół zawodowych z branży gastronomicznej i turystycznej do potrzeb rynku pracy. Pracodawcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej podkreślają, iż do obsługi hotelu, restauracji i imprez potrzebują pracowników wykwalifikowanych, komunikatywnych, z umiejętnościami sprzedażowymi, potrafiących profesjonalnie obsłużyć klienta, a o takich absolwentów trudno. Realizacja projektu rozpocznie się najprawdopodobniej we wrześniu i będzie trwała do końca sierpnia 2013 roku.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • _gość

    22.08.2012, 07:43

    supcio

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx6 
  • _gość

    22.08.2012, 19:18

    TO SUPER, NAUKA PRAKTYKI LEŻY, RESTAURACJE KAŻĄ UCZIOM, ZMYWAĆ GARY PRZEZ 3 LATA, MECHANIK I JEGO PRAKTYKI TO PORAŻKA, NACZELNY INFORMATYK TEJ SZKOŁY NA PYTANIE UCZNIA ODPOWIADA: ,,POSZUKAJ SOBIE...", ZAWÓD MECHANIKA LEŻY, CEKAP NA SOBIESKIEGO TO JEDNA WIELKA PORAŻKA, UCZNIOWIE LATAJĄ Z MIOTŁĄ ALBO PO ZAKUPY DLA SZEFA. PORAŻKA TOTALNA, RÓBTA CO CHCETA

    Odpowiedz
    IP: 91.54.xx8.xx6 
  • _gość

    24.08.2012, 09:06

    Myślisz że tutaj będzie lepiej? Może...?

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.