Rozpoczęli batalię o tańsze przejazdy miejską komunikacją

Stowarzyszenie z prośbą o pomoc zwróciło się do przewodniczącego Mroczkowskiego (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Rozpoczęli batalię o tańsze przejazdy miejską komunikacją
Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta i Gminy Tczew zgłosiło przewodniczącemu tczewskiej Rady Miejskiej propozycję tematu pod obrady miejskiego gremium. Mieszkańcy okolicznych miejscowości chcą, by rajcy zajęli się sprawą przywrócenia ulg na przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży spoza miasta.

W połowie listopada Przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie Włodzimierz Mroczkowski za pośrednictwem mediów zwrócił się z prośbą o składanie propozycji, które zdaniem mieszkańców powinny wejść pod obrady tczewskiej Rady w 2010 roku. Z propozycji skorzystali przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta i Gminy Tczew - niedawno Marcin Cejer, przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta i Gminy Tczew, złożył na ręce przewodniczącego pismo w sprawie ulg na korzystanie z komunikacji miejskiej.

- W piśmie prosimy, aby miasto Tczew wskazało gminie wiejskiej Tczew propozycje rozwiązania problemu poprzez poinformowanie, ile ewentualnie mogłoby kosztować współfinansowanie przez gminę dopłat do przejazdów bądź, aby nastąpiło przywrócenie dotychczasowych ulg na przejazdy dla dzieci i młodzieży z innych miejscowości. - wyjaśnia Marcin Cejer.

W piśmie, które trafiło na biurko "szefa" Rady Miejskiej czytamy, że mieszkańcy podtczewskich miejscowości z końcem września wrócili się w tej sprawie do wójta gminy Tczew. Wnioskodawcy wnosili o dofinansowanie ulg na przejazdy komunikacją miejską mieszkańcom gminy, na wzór rozwiązania przyjętego w Wejherowie. Pod pismem podpisało się 155 osób. Pomysłodawcy inicjatywy podkreślają, że pismo nie przyniosło żadnego efektu, dlatego pomocy postanowili szukać w mieście. Radni miejscy również poruszali sprawę ulg podczas listopadowej sesji - część z nich chce, by powróciły jak najszybciej. Miasto chce powrócić do tematu dofinansowywania przejazdów uczniów spoza Tczewa, ale dopiero wtedy, gdy zakończy się spór z miejskim przewoźnikiem - Veolią.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (29)
dodaj komentarz

 • +1

  ._gość

  30.11.2009, 07:58

  Życzę panu Marcinowi powodzenia w działaniu! Nie każdy ma ochote robić coś w interesie innych. a przy okazji (licząc, że pan Marcin to przeczyta) chciałabym zaproponowac, aby moze na stronie Społecznego Informatora Gminy Tczew była możliwość komentowania artykuły, może z czasem uda się prowadzić tam konwersacje na konkretnwe tematy :)

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • mieszczuch_gość

  30.11.2009, 08:36

  niech tam maja te ulgi

  skoro ulgi były 50 lat to czemu teraz nie, przeciez dzieciaki z gmin wiejskich i innych jak do nas jeżdzą to pewnie do szkoły i na basen wiec kase jakąś w miescie zostawiaja

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx4 
 • mieszkaniec _gość

  30.11.2009, 08:51

  ulgi

  W tej sprawie trzeba woli wspóldziałania, przede wszystkim ze strony Wójta Gminy Tczew z Prezydentem Miasta Tczewa. Miejmy nadzieję, że ta incjatywa uzmysłowi Władzą Gminy Tczew skale problemu, jak do tej pory gmina nie chce bądz nie potrafi zadbać o swoich mieszkańców.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx1.xx0 
 • inn_gość

  30.11.2009, 09:59

  tylko jak gmina miala zadbać o interes? na każdy cel są zabezpieczone jakieś środki, a skoro tutaj ni z tego ni z owego zlikwidowano zniżki, to wydaje mi się, że to nie jest tak hop siup aby znaleźć na ten cel określone środki. Myślę, że gmina jest w stanie zgodzić się na dokładanie kasy, ale czy ktoś z UM czy VEOLII określił jaka to ma byc kwota? i czy mozna ją juz tak teraz wpłacić i od razu powrócą zniżki?

  Cytuj
  IP: 83.14.xx3.xx2 
  -1

  mieszkaniec gminy Tczew_gość

  30.11.2009, 20:38

  Komu powinno zależeć na ulgach??????

  Każdy inteligentny człowiek zdaje sobie sprawę, że na ulgach dla mieszkańców powinno zależeć Władzą Gminy Tczew, a nie Veoli czy Mieście Tczew. Chyba logicznym jest, że to "Władze" powinny wyliczyć same/ bądz wystąpić do Veoli lub Władz Miasta o pomoc w wyliczeniu kosztów dofinansowania ulg. A nie czkać, aż Miasto lub Veolia sama to zrobi - bo KOMU POWINNO ZALEŻEĆ NA DOBRU SWOICH MIESZKAŃCÓW ? ? ?? ? ? ? ? ?

  Cytuj
  IP: 188.33.xx7.xx9 
  -1

  Mieszkaniec_gość

  02.12.2009, 14:09

  Gmino weź się do roboty!

  Dla mnie jest śmiesznym to, że z inicjatywą ma występować Veolia czu Urząd Miejski to Gmina powinna te działania zapoczątkować. Nitk nie będzie pytał Gminy czy chce za darmo bądź za określoną odpłatnością wozić swoich mieszkańców w mieście.

  Cytuj
  IP: 188.33.xx4.xx3 
 • +1

  mieszkanka Czarlina_gość

  30.11.2009, 08:52

  To szlachetne, że znalazł się człowiek, który podjął się rozwiązania problemu tak bliskiego wielu mieszkańcom Gminy Tczew. Ważne, aby władze gminne bądź miejskie wykazały wolę współpracy i uregulowania tej ważnej kwestii, ale czy tak się stanie??? Miejmy nadzieję, że ten piękny gest ze strony Pana Marcina zostanie doceniony i "władze" skutecznie pomogą naszym dzieciom, czego sobie i Państwo z całego serca życzę.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx6 
 • S_gość

  30.11.2009, 09:00

  Współczuje mieszkańcom okolicznych gmin braku ulg a tym zamieszkującym gminę wiejską Tczew dodatkowo takiego wójta, który nie chce wspomóc mieszkańców swojej gminy. Po co ten wójt skoro tak podstawową sprawę muszą załatwiać za niego sami mieszkańcy? Nie wiem czy inicjatorom uda się coś wskórać w tej sprawie ale sam pomysł fajny. Powodzenia w przywracaniu normalności, może wójta za waszym przykładem też w końcu ruszy.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx9 
 • +1

  Swarożyn i Zabagno_gość

  30.11.2009, 09:01

  Coś możemy powiedzieć o wójcie gminy tczew

  Pan wójt po tym jak sie Zabagno i Swarozyn niezgodziło na wytwórnie mas bitumicznych objął jak sądzimy w stosunku do tej części gminy strategie polegająca na "odwetowym" lekceważeniu naszych problemów. To oczywiście tylko nasze domysły, ale Turze - 2 place zabaw, a Swarożyn żadnego, Zabagno - brak perspektyw na remont drogi. Może jestesmy przeczuleni, ale nie widzimy żeby wójt i urząd gminy tczew coś robił zeby ulgi powróciły. Z reszta inne Gminy chyba też nic nie robią.

  Odpowiedz
  IP: 87.96.xx7.xx8 
 • o._gość

  30.11.2009, 10:06

  a mi się wydawało, że w Swarożynie były jakieś sieci wodociągowe robione i przepompownia ścieków, czy coś. a to chyba tez jakaś inwestycja? wydaje mi się, że nawet większa aniżeli dwie huśtawki z opon i zjeżdżalnia ;) a w Swarożynie nie ma żadnego placu zabaw koło szkoły?

  Cytuj
  IP: 83.14.xx3.xx2 

  no pewnie_gość

  30.11.2009, 10:25

  ale nie tylko w Swarożynie takie inwestyce robiono

  nasze odczucie jest takie a nie inne. A tak nawiasem mówiąc to przecież główny włodarz mieszka w Turzu gdzie ostatnio też jakąś oczyszczalnie wyremontowali. A Tczewskie Łąki wzbogacą się o świetlicę mimo małej liczby mieszkańców bo...

  Cytuj
  IP: 88.199.xx0.xx4 

  o._gość

  30.11.2009, 11:15

  No tak racja, oczyszczalnia była rozbudowana, ale tego przez ile czasu żyliśmy w smrodzie nikomu nie życzę:) jakiś czas temu podłączono pod nia inne miejscowości, miedzy innymi chyba Wedkowy i poprostu oczyszczalnia nie dawała rady tego przerobić. A jak wiał wiatr to smród wydostawał się z umywalek, kratek pod prysznicami, więc to było juz naprawde niezbędne... Nie bronię wójta, ale staram sie zrozumieć, bo w każdej miejscowości każdy coś chce, kasy na wszystko nie ma i trzeba jaoś dzielić,a jak wiadomo cięzko dogodzic wszystkim :) A mi akurat Swarożyn wydawał się zawsze w miarę zadbany przez Gminę. Ostatnio chyba coś robili przy szkole? Ze szkołą? Ale w sumie nie mam pewności ;)

  Cytuj
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • -2

  Tczew WIĘCEJ NIŻ MIASTO

  30.11.2009, 11:04

  przykre

  Wczoraj odwiedziłem Gdańsk i korzystałem z komunikacji miejskiej Miasta Gdańsk i usłyszałem przypadkową rozmowę po między młodymi osobami o komunikacji w Tczewie i rozmowa ta była nie miła dla opinii naszego miasta nie będę powtarzał co było mówione i chciałem im przyznać racje w słowach ale wstyd mi było że jestem z Tczewa.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • Tak_gość

  30.11.2009, 11:12

  to ogólnopolska anty reklama Tczewa

  Gratulacje za pomysł tylko korzyści odwrotne

  Cytuj
  IP: 87.96.xx3.xx1 
 • mieszkaniec_gość

  30.11.2009, 11:16

  ulgi dla mieszkańców

  wreszcie znalazła sie osoba która myśli o mieszkańcach całej gminy a nie tylko o swoim ogrodzie , mam nadzieje że w końcu Pan wójt porozumie i się z miastem i ulgi wrócą , pytam dlaczego to tak długo trwa i kto mi zwróci koszty które ponoszę do dzisiaj a należą mi się ulgi ; bardzo dobra robota Panie Marcinie tak dalej ....dzięki

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • S do inn_gość

  30.11.2009, 11:29

  Każdy ma w budżecie zabezpieczone środki na wypadek spraw nagłych, nieprzewidzianych. O ile mi wiadomo to poza akcją z biletami nie było w gminie wiejskiej takich niespodziewanych przypadków, toteż jeśli budżet spełnia podstawowe standardy pieniądze na dopłaty powinny się znaleźć bez problemu.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx9 
 • inn_gość

  30.11.2009, 12:16

  no, ale czy Gmina ma już określona kwotę jaką ma zapłacić? Czy ktos to określił? Istnieje taka możliwość ze względu na karty i czytniki? Tak żeby nie było kolejnych problemów z pobieraniem opłat? I czy jest to możliwe tak od zaraz? Bo moim zdaniem opłata sama w sobie nie powinna byc ogromnym problemem.

  Cytuj
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • PK esowicz_gość

  30.11.2009, 12:12

  biletów nie ma nic nie ma

  wszystko się sypie ulg nie ma w mieście tez się nie mogą dogadać z veoilą coś nie tak z ta komunikacją czyli się poddają wójt się ma jeszcze dobrze - aby do wiosny a później to się pewnie da o drogach to nie ma co się rozpisywać - tez ich nie ma sen zimowy a inicjatywa dobra ale co przyniesie w sumie odświeżona no i dobrze trzeba o tym rozmawiać

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx1.xx2 
 • S do inn_gość

  30.11.2009, 13:29

  Przypuszczam że na podstawie wykonanych w danym miesiącu połączeń przez dzieciaki. Połączenia te mogą być zliczone za pomocą systemu. Kasa miała być chyba przekazana bezpośrednio do Veolii.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx9 
 • aleee jaja_gość

  30.11.2009, 19:11

  populizm do potęgi

  Zabagno i droga - szok. Mieszkańcu Zabagna ile lat Ty mieszkasz w Zabagnie (1 lub 5 lat nie więcej) Masz wszystkie media i butków boisz się pobrudzić. Inni mieszkańcy naszej gminy (długoletni) Jeszcze przez jakiś czas nie będą mogli nawet marzyć o takiej drodze jaka Ty masz. Trochę krytyki w własną stronę

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx4.xx9 
 • -1

  Piotr_gość

  30.11.2009, 19:17

  M. Cejer

  Drogi Panie Marcinie Cejer jakoś Pan nie słucha dobrych rad. Powiem drugi raz być może wyraźniej. Jest jedna osoba, która może Pana problem załatwić - Pana kolega partyjny (należy do PiS) Pan Misiewicz. Ciekawe czemu tam Pan się nie zwraca, czyżby nie wiedział Pan, że ulgi odebrała rada miasta Tczew i tylko ona może je przywrócić a nie Wójt Gminy Tczew. Chyba, że już Panu koledzy partyjni z PiS odpowiedzieli, ze nie chcą ulg dla mieszkańców z okolicznych miejscowości. Gratuluję inicjatywy dezinformacji

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx4.xx9 
 • K.Misiewicz_gość

  01.12.2009, 00:26

  do Pana Piotra!

  Panie Piotrze, nie powinien Pan pisać o wprowadzaniu dezinformacji ze strony Pana Marcina skoro sam ją Pan uprawia. Przywołując moje nazwisko powinien Pan najpierw sprawdzić, co w danej sprawie zrobiłem. Tematem zajmuję się (nie tylko ja) od dłuższego czasu. Nie jest on prosty do rozwiązania ze względu na obowiązującą umowę oraz trwający konflikt z firmą „Veolia”. Pomimo w/w trudności dotyczących wprowadzenia ulg dla młodzieży nie mieszkającej w Tczewie złożyłem wniosek następującej treści: 1. W związku z wieloma dyskusjami i przedłużającym się czasem rozwiązania problemu dotyczącego zniżek na przejazdy komunikacją miejską dla młodzieży i dzieci zamieszkujących poza terenem Miasta Tczewa proszę o zorganizowanie spotkania z wójtami Gmin oraz burmistrzami Miast Powiatu Tczewskiego, w celu wspólnego rozwiązania problemu. 2. Proszę również o przeanalizowanie skutków prawnych, dotyczących zmiany obowiązującej uchwały Nr XXII/187/2000 dotyczącej powyższego problemu mających wpływ na obowiązującą umowę z firmą „Veolia”. 3. Równocześnie wnoszę o zabezpieczenie odpowiednich środków w przyszłorocznym budżecie miasta lub w pierwszej korekcie tegoż budżetu na refundację przejazdów ulgowych komunikacją miejską, tak aby młodzież oraz dzieci odwiedzające nasze miasto były traktowane na równi z dziećmi i młodzieżą mieszkającą w Tczewie. Ponadto na ostatniej sesji rady miasta popierając innych radnych apelowałem o jak najszybsze rozpatrzenie mojego wniosku i doprowadzenie sprawy do finału jeszcze w tym roku. W interesie naszego miasta jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu, dlatego inicjatywa Pana Marcina jest jak najbardziej potrzebna, bo problem dotyczy również młodzieży z gmin naszego powiatu. Pozdrawiam K.Misiewicz

  Cytuj
  IP: 88.199.xx9.xx9 
 • tau7_gość

  30.11.2009, 19:18

  Powiem tylko tyle. Jest mi normalnie wstyd że w moim mieście nie ma zniżek dla przyjezdnej młodzieży szkolnej.

  Odpowiedz
  IP: 80.239.xx2.xx1 
 • Do Piotr_gość

  30.11.2009, 23:59

  A czym Panie Dobra Rada niby jest to pismo jeśli nie zwróceniem się do Rady Miasta m.in. o przywrócenie ulg przez miasto? Ja to nie wiem ale coraz większa impotencja umysłowa na tym portalu się objawia . Panie Piotrze szanowny najpierw czytamy ze zrozumieniem a potem dopiero komentujemy, lub jak w tym wypadku dajemy dobre rady. Te jak widać w rzeczywistości są dobre bo ci goście zgodnie z nią zgłosili się ze sprawą biletów do Rady Miejskiej a w tym do Radnego Mojsiewicza:))). Lol w podstawówce dzieciaki szybciej łapią czasami. Pozdrowionka

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx0.xx9 
 • Piotr ze Swarożyna_gość

  01.12.2009, 07:16

  a jak tam ul. piastowska w Swarożynie

  Ulgi odebrała rada kadencji 2002 - 2006, jak by ktoś śledził prasę to większość radnych miejskich od dawna jest za tym aby ulgi przywrócić, tylko sie czeka na rozwiązanie problemu z Veolią. A głos mieszkańców w każdej formie jest potrzebny bo tylko wtedy sa podejmowane jakieś działania i jest szansa że sprawa nie ucichnie - jak to ma miejscse z rozrytą ul. Piastowską w Swarożynie z którą nic sie nie dzieje czy wieloma innymi sprawami. A tak w ogóle to radni diety biora i nic nie robią ?!

  Odpowiedz
  IP: 87.96.xx7.xx9 
 • mieszkaniec Zajączkowa_gość

  01.12.2009, 08:05

  JESTEM ZAWIEDZIONY

  Jestem zawiedziony postępowaniem w tej sprawie, ale już nie Wójta Gminy Tczew, ale moim Radnym, że nic w tej sprawie nie ZROBIŁ , a na niego GŁOSOWAŁEM.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx3 
 • qwerty_gość

  01.12.2009, 15:39

  Wola jakies beznadziejne płytki na Halera kłasc niz dofinansowac to ;p to jest smieszne .,

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx9.xx4 
 • Żuławiak podtczewski_gość

  02.12.2009, 00:31

  Ech.. stratedzy powiatowi... jak to pisał Wańkowicz. Po pierwsze stosunki Gminy z Miastem, są nieco bardziej skomplikowane niż się wydaje niektórym.Już na długo przed rządami obecnego wójta (a i trochę przed rządami prezydenta) szło na noże od dzieci gminne uczęszczające do SP 7 i wtedy już się nie cofano przed używaniem dzieciaków w tej dziwnej walce. Trochę racji miała każda ze stron, ale słowo kompromis gdzieś nie trafiało do nikogo. Teraz akcja z ulgami, która abstrah**ąc od zachowania władz gminy jest fundamentalnie idiotyczna. Bo tylko czekam, aż Gdańsk wpadnie na pomysł, by znieść ulgi uczniowskie i studenckie dla mieszkańców Tczewa. Zniesienie tych ulg był idiotyczny z punktu widzenia miasta i jego finansów. Przypomnę za każdego ucznia kształcącego się w samorządowej szkole samorząd ów dostaje od MEN coś około 5 tys.złotych (jak dobrze kojarzę). A ile kosztuje ulga komunikacyjna dla tego samego ucznia? Paredziesiąt złotych? A czy klasa liczy 20, czy 25 uczniów, to zatrudnić trzeba tyle samo nauczycieli, utrzymać tyle samo sal, opłacić takie same koszty z prąd. Ale kto by tam w czasach niżu się przejmował ilością uczniów... Gdy inne samorządy fundują okolicznym wsiom autobusy, i stypendia by zachęcić do nauki w ich mieście, Tczew takowych wygania z obrażoną miną, bo Gmina to same zło... Inną sprawą zaś jest fakt, że szacowne władze gminy przypomniały sobie o zapomnianym jej zakątku na północ od Tczewa. No czas najwyższy zrealizowac inwestycje obiecywane od 20 lat...

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx7 
 • Sebastian_gość

  19.03.2010, 15:24

  Marcin Cejron na Wójta!!!

  Pan Marcin Cejron sie naprawde stara biega od urzędu do urzedu i stara się cos załatwić, jest bardzo pracowity i wie czego potrzeba naszej gminie najlepiej, dlatego moa nadzieje, że ktos go namówi żeby kandydowal na wójta bo napewno przydal by sie taki wójt i przy okazji moż radni by sie zmienili bo ci pupilkowie obecnego wojta nic nie robia.

  Odpowiedz
  IP: 194.169.xx6.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.