Wypalanie traw - ekolodzy apelują

Co roku ekolodzy apelują, a trawy wciąż płoną (fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - Wypalanie traw - ekolodzy apelują
To, co w ostatnich dniach zdarzyło się na Słowacji daje wyraz prawdziwemu zagrożeniu, jakie wywołać może nieumyślna zabawa z ogniem. W płomieniach stanął tam bezcenny, gotycki zamek - zamek Krasna Horka. Niestety "palący" problem to coroczna zmora ekologów, który teraz apelują o rozsądek.

Podczas wypalania traw ginie wiele zwierząt i roślin. Giną jeże, sarny, krety, zające, a także dżdżownice i pszczoły tak bardzo cenione w naszych ogródkach. Śmierć w płomieniach czyha również na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Przykłady te stanowią niezbity dowód, że wypalanie traw niszczy wszystkie organizmy, nie tylko szkodniki. Giną organizmy glebowe, owady zapylające kwiaty, drobne kręgowce, pisklęta wcześnie zakładających gniazda ptaków. Zdarza się, że w pożarze tracą życie zwierzęta chronione.

- Chcemy być postrzegani jako nowoczesne, światłe społeczeństwo, a wciąż hołdujemy staremu niesłusznemu i przede wszystkim prawnie zakazanemu zwyczajowi, jakim jest wypalanie traw. Zastanówmy się więc choć przez chwilę, czy nie lepiej wykosić rośliny, jednocześnie zażywając ruchu na świeżym powietrzu - apelują pracownicy Gniewskiego Centrum Edukacji Ekologicznej Helianthus w Gniewie.

Ogień to nieokiełznany żywioł. Miejmy nadzieję, że przykre doświadczenia ostatnich dni pozwolą zrozumieć skalę problemu wypalania traw, a jednocześnie doprowadzą do stopniowego zanikania tego przykrego zjawiska. Dodajmy, że w ostatnim tygodniu tylko tczewscy strażacy wyjeżdżali 35 razy do podobnych pożarów.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  _gość

  26.03.2012, 22:07

  Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx7.xx5 
 • +1

  _gość

  26.03.2012, 22:07

  Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx7.xx5 
 • +1

  _gość

  26.03.2012, 22:08

  Wypalanie, nawet jednorazowe, obniża wartość plonów o 5-8%; pogarsza się skład botaniczny siana. Niszczone są między innymi rośliny motylkowe. Zdecydowanie zwiększa się udział chwastów. Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed pożarem.

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx7.xx5 
 • +1

  _gość

  26.03.2012, 22:09

  Artykuł 59 rozdziału 8 ustawy o ochronie przyrody mówi, że "kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów i trzcin, podlega karze aresztu lub grzywny".

  Odpowiedz
  IP: 81.219.xx7.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia