Portretowali Tczew - ich prace trafiły na wystawę

Prace wystawiono w CKiS (fot. J. Cherek)
Tczew - Portretowali Tczew - ich prace trafiły na wystawę
Za nami XVII Tczewski Plener Plastyczny "Tczew - miasto nad Wisłą", zorganizowany w ramach Dni Ziemi Tczewskiej przez Centrum Kultury Sztuki. W tym roku w tym artystycznym przedsięwzięciu wzięło udział 25 malarzy nie tylko grodu Sambora, ale z terenu całej Polski.

Artyści przez kilka dni portretowali najbardziej urokliwe zakątki naszego miasta. Efekty ich prac można było podziwiać podczas specjalnej wystawy. Obrazem pleneru w drodze głosowania został obraz "Panorama Tczewa od strony Wisły" autorstwa Anny Rogowskiej.

- Po raz siedemnasty w Tczewie odbywa się plener, który ma na celu uczczenie Dni Ziemi Tczewskiej oraz uwiecznienie na płótnach piękna naszego miasta, bo jest ono niezaprzeczalne - mówił dyrektor CKiS, Tadeusz Żmijewski, zaś Zenon Drewa, wiceprezydent Tczewa, dodał - To już siedemnasty plener. Zostały jeszcze trzy i za trzy lata będziemy obchodzić skromny jubileusz 20-lecia. Cieszę, że przyjechała do nas tak liczna grupa artystów i że włączyli się w to przedsięwzięcie także tczewscy malarze.

Joanna Czarnecka, kustosz wystawy i opiekun artystów, podziękowała wszystkim za udział w plenerze:

- Tym roku było nas 25 osób. Powstało dużo pięknych prac, także jest co podziwiać. Atmosfera podczas pleneru była przyjemna, mimo jak zwykle rożnych trudności i usterek. Mam nadzieję że wiele nauczyliście się od siebie nawzajem - ja również od was się wiele nauczałam i bardzo miło było mi z państwem współpracować.

Anna Komorowska - mieszkanka Warszawy i uczestniczka pleneru - podzieliła się swoimi wrażeniami:

- Gratuluję pomysłu na takie plenery. Jestem też pod wrażeniem różnorodności spojrzenia na prace zarówno strony artystów jak i odbiorców, bo różnie ludzie reagują na pokazywane tutaj prace. W Tczewie jestem pierwszy raz - o waszym mieście mogę powiedzieć, że jest ciekawe i zadbane.

Równolegle do pleneru odbył się konkurs VI plener plastyczny młodzieży "Tczew Miasto nad Wisłą". Przedsięwzięcie adresowane było do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wręczono nagrody i wyróżnienia. Przyznano równorzędne nagrody, które otrzymali - Karol Treder, Dagmara Sroka, Bogna Storma, Dominika Andrzejewska, Daria Sarkowicz, Max Steinke oraz wyróżnienia dla Rafała Malinowskiego, Alicji Topolskiej, Emilii Wawrzyniak, Karola Nagórskiego ,Nikoli Gierch, Agnieszki Wachowskiej i Agaty Andrusiewicz.

Uczestnicy pleneru

Jadwiga Antczak (Pruszków), Barbara Bielecka-Przygodzka (Sopot), Stanisław Buczkowski (Tczew), Marta Czyżewska (Tczew), Paweł Galiński (Tczew), Zofia Gąsiorowska (Tczew), Zbigniew Herbasz (Gdańsk), Maria Jaworańska (Tczew), Katarzyna Kaczyńska (Tczew), Anna Komorowska (Warszawa), Danuta Kornatowska (Gdańsk), Marek Krzyżanowski (Tczew), Paweł Kurzeja (Katowice), Barbara Lambryczak (Poznań), Katarzyna Lauer (Gdańsk), Romana Małecka (Kwakowo k/Kobylnicy), Irena Ociepka (Tczew), Janina Olczak (Teresin), Jadwiga Pańczyniak (Tczew), Ewa Piasecka- Kudłacik (Warszawa), Anna Rogowska (Tczew), Maria Świderek (Gdańsk), Wanda Szydłowska (Gdańsk), Lucyna Wawrzynowska (Tczew), Ireneusz Wierzbowicz (Piastów).
Drukuj
Prześlij dalej