Narodowy spis powszechny. Co, jak i kiedy?

Narodowy spis powszechny (fot. www.spis.gov.pl )
Tczew - Narodowy spis powszechny. Co, jak i kiedy?
Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. odbywać się będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Już rozpoczął się tzw. obchód przedspisowy, podczas którego rachmistrze weryfikują adresy figurujące w "ich" okręgu spisowym. W związku z licznymi pytaniami internautów, prezentujemy szczegółową informację na ten temat.

Na terenie Tczewa spis przeprowadzi go 27 rachmistrzów (dodatkowo jest 5 rachmistrzów rezerwowych) zatrudnionych przez Wojewódzki Urząd Statystyczny. Rachmistrzowie pracować będą pod nadzorem Miejskiego Biura Spisowego, w skład którego wchodzą pracownicy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

- Spis obejmie osoby stale zamieszkałe w Tczewie i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach oraz pomieszczeniach nie będących mieszkaniami. Spis obejmie też osoby nie posiadające miejsca zamieszkania oraz mieszkające w budynkach zbiorowego zakwaterowania. - wyjaśnia Małgorzata Mykowska z Biura Promocji tczewskiego magistratu. - Spis będzie przeprowadzany w formie elektronicznej, tzn. rachmistrze spisowi będą przekazywali dane drogą elektroniczną, a nie w formie papierowej. Dane uzyskane podczas spisu są danymi chronionymi, objętymi tajemnicą statystyczną. Każdy rachmistrz będzie posiadał odpowiedni identyfikator, którym wylegitymuje się przed rozpoczęciem zbierania danych od mieszkańców. Tożsamość rachmistrza można potwierdzić dzwoniąc na infolinię NSP 2011.

Spis ma m. in. dostarczyć informacji o liczbie ludności, warunkach życia i strukturze demograficznej naszego kraju. Ma także pomóc określić zmiany, jakie zaszły w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. W spisie powszechnym będą zebrane dane dotyczące stanu i charakterystyka demograficzna ludności, edukacji, aktywności ekonomicznej osób, dojazdów do pracy, źródeł utrzymania, niepełnosprawności, obywatelstwa, migracji wewnętrznych i zagranicznych, narodowości i języka, wyznania (przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego, gospodarstw domowych i rodzin oraz stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

Jak to będzie wyglądało?

Metody spisu

Po raz pierwszy spis ludności i mieszkań zostanie przeprowadzony w formie elektronicznej, bez użycia formularzy papierowych. Spis będzie realizowany metoda mieszaną, tj. z wykorzystaniem systemów informacyjnych oraz danych zebranych w badaniu pełnym i reprezentacyjnym (art. 5 ust. 1 ustawy), w następującej kolejności:
● pobranie danych z systemów informacyjnych
● samopis internetowy, polegający na zaakceptowaniu lub korekcie danych pozyskanych z systemów informacyjnych; trwa w dniach od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 r.
● wywiad telefoniczny przeprowadzany przez ankietera statystycznego; trwa w dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r.
● wywiad prowadzony przez rachmistrza spisowego z wykorzystaniem przenośnego urządzenia elektronicznego; trwa w dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r.

Tajemnica statystyczna

Wszystkie informacje zebrane podczas spisu są prawnie chronione w ramach tajemnicy statystycznej na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U., Nr 88, poz. 439, z późniejszymi zmianami). Dane zebrane w spisie zostaną odpersonalizowane. Mogą być one wykorzystywane jedynie do opracowań, zestawień, analiz statystycznych oraz do aktualizacji operatu do badań prowadzonych przez służby statystyki publicznej. Udostępnianie lub wykorzystywanie danych uzyskanych w spisie do innych celów niż wyżej wymienione jest zabronione.

Samospis internetowy

Formularz możesz wypełniać przez 14 dni od pierwszego zalogowania. Możesz go uzupełniać etapami, dowolnego dnia, o dowolnej porze. Wprowadzone dane są zapamiętywane. Jeśli nie wypełnisz formularza do końca, wyjdź z aplikacji przyciskiem wyloguj. Jeśli chcesz ponownie uruchomić formularz, wpisz PESEL i zapamiętane hasło.
UWAGA! Po upływie 14 dni dane do logowania tracą ważność i spis w danym gospodarstwie domowym zostanie dokończony droga telefoniczna lub przez rachmistrza.

Jeśli nie masz dostępu do Internetu, a chcesz dokonać samopisu, otrzymasz program w najbliższym biurze zlokalizowanym w Urzędzie Miasta/Gminy/Dzielnicy lub Urzędzie Statystycznym.

Samopis internetowy to najdogodniejsza forma udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i mieszkań 2011.
1. uruchom przeglądarkę internetową
2. wejdź na stronę:
http:/www.spis.gov.pl lub http:/www.stat.gov.pl
3. wybierz zakładkę: Formularze spisowe
4. wybierz formularz identyfikacyjny
5. wpisz swoje dane oraz zdefiniuj hasło dostępu
6. wpisz we wskazane miejsce kod z obrazka
7. zaloguj się i przystąp do wypełniania formularza spisowego.

Więcej na stronach www.spis.gov.pl , www.stat.gov.pl oraz pod adresem spis@stat.gov.pl
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +20

  Dama_gość

  14.03.2011, 01:41

  Coś tu mi nie gra.

  Spis przez ankietera na telefon? Już zacierają ręce "firmy" pozyskujące dane osobowe.Potem będą nimi handlować, a mnie wywoływać do telefonu z ofertami kupna samowiksujących majtek itp. Jeśli zaś chodzi o potwierdzanie tożsamości rachmistrza, to zanim zdobędę nr telefonu na infolinię, to może się okazać, że właśnie przybył "przebieraniec" i zanim się obejrzę z terenu posesji zniknie mi pierścionek albo rowerek dziecka zaparkowany na podwórzu.Skoro to tak ważne dla kogoś jakiego jestem wyznania, to ten cały geszeft powinien być porządnie przygotowany. Skoro spis ma być powszechny, to powszechnie wszyscy powinni być przed tym zapoznani chociażby z ogólnym wyglądem identyfikatora rachmistrza albo lepiej wizerunkami rachmistrzów na terenie Tczewa.Pytam: to ja mam się o to martwić?Czy ten kto to organizuje?Oby się nie okazało, że metoda "na wnuczka" nie zostanie przemianowana na "metoda na rachmistrza". Wtajemniczeni wiedzą , co mam na myśli.

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • ......_gość

  14.03.2011, 13:42

  A będzie wiadomo w jakich godzinach oni będą np chodzić po domach. Dużo ludzi pracuje i to na zmiany to mogą dużo ludzi nie zastać w domu. Dobrze że będzie można za pomocą internetu.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • +3

  qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

  15.03.2011, 14:16

  :)

  A ja mam to gdzieś !

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia