NGO do Akcjonariuszy Polenergii - "porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni Północ"

Elektrownia Północ (fot. mat. inwestora)
 NGO do Akcjonariuszy Polenergii - "porzućcie szkodliwy projekt Elektrowni Północ"
9 organizacji przyrodniczych i społecznych wystosowało list do Akcjonariuszy spółki Polenergia SA., właściciela projektu Elektrowni Północ, z apelem o wycofanie się z tej inwestycji.

Organizacje zwracają w nim uwagę na to, że projekt ten jest szkodliwy i nierentowny oraz apelują do Akcjonariuszy, aby zobligowali zarząd spółki do wycofania się z budowy Elektrowni Północ na rzecz zaangażowania potencjału finansowego firmy w rozwój odnawialnych źródeł energii.

W dobie poważnego traktowania polityki klimatycznej oraz norm środowiskowych zmierzających do ochrony powietrza nieporozumieniem jest twierdzenie, że inwestycja w elektrownię węglową kiedykolwiek się zwróci - komentuje Diana Maciąga, koordynatorka ds. ochrony klimatu ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot - Realizacja tego projektu stoi pod znakiem zapytania, a inwestycja w węgiel stanowi w tej chwili obciążenie dla spółki i jej akcjonariuszy.


Elektrownia Północ już dwukrotnie straciła pozwolenie na budowę, a sam projekt budowy elektrowni węglowej na Pomorzu zdaniem ekologów budzi szeroki sprzeciw społeczny ze względu na liczne zagrożenia zdrowotne i środowiskowe. W ciągu sześciu lat od chwili rozpoczęcia procesu inwestycyjnego zmierzającego do budowy Elektrowni sytuacja energetyki węglowej zmieniła się diametralnie. Ponowne uzyskanie pozwolenia budowlanego będzie procesem koszto- i czasochłonnym niegwarantującym sukcesu.


Elektrownia Północ będzie musiała spełniać nowe, normy emisji wynikające z obowiązującej od stycznia 2016 r. Dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED) oraz wiążące limity emisji BAT/BREF. Przewidziane przez prawo europejskie cykliczne dostosowywanie norm IED do potrzeb środowiskowych oraz kolejne rewizje dostosowujące limity BAT/BREF będą wymagać kolejnych modernizacji systemów oczyszczania spalin w niedługim czasie, co generuje olbrzymie koszty i znacznie obniży rentowność inwestycji w energetykę węglową.

Polska ratyfikowała także Porozumienie Paryskie o ochronie klimatu zobowiązując się tym samym do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych, co wymaga inwestycji w czystą energetykę. Z finansowania energetyki węglowej wycofują się największe banki i instytucje finansowe, co bardzo utrudnia finansowanie tych projektów.

W UE-28 nikt już nie buduje nowych elektrowni węglowych poza Polską. Obserwuje się proces dyskusji, czy zamykać świeżo wybudowane elektrownie np. w Holandii. Elektrownia Północ to czyste science fiction - komentuje Kuba Gogolewski, kampanier finansowy z Fundacji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".


Zmieniły się także oczekiwania Polskiego społeczeństwa. Jak wynika z analizy opinii publicznej[1] opublikowanej w 2016 r. aż 61% respondentów zdecydowanie zgadza się, że Polska powinna skupić się na rozwoju odnawialnych źródeł energii, podczas gdy zdecydowanie za rozwojem energetyki węglowej opowiada się zaledwie 7,9% ankietowanych.

- Po tym, jak Polenergia zrezygnuje z planów budowy Elektrowni Północ a skoncentruje się na rozwoju odnawialnych źródeł energii społeczeństwo obywatelskie będzie mogło wejść z nią w dialog jako partnera otwartego na nowoczesną, społecznie odpowiedzialną politykę korporacyjną. Spółka mogłaby umacniać swoją pozycję na rynku jako wytwórca czystej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Liczymy na to, że Akcjonariusze Polenergii, świadomi zagrożeń płynących ze spalania węgla i postępującego obniżania rentowności instalacji węglowych, wpłynął na decyzję spółki, aby nie rozwijała projektu wbrew interesom społeczeństwa i samych akcjonariuszy - podsumowuje Diana Maciąga z koalicji Stop Elektrowni Północ.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

  • Jam_gość

    27.02.2017, 09:12

    Ekofanatycy, zacznijmy zatrudniać chomiki, które będą nam produkowały prąd, a nie jakieś tam elektrownie węglowe, które korzystają z jakiegoś tam dużego potencjału węglowego Polski...

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx4.xx7 
  • franc_gość

    27.02.2017, 09:34

    Tylko atom tylko Żarnowiec! Górnicy w "pióropuszach" trzymają się płaszcza prezesa podczas każdej "miesięcznicy"... I będzie ekologiczny czysty węgiel a smog to fanaberia niemieckich mediów i lewackich ekologów!!! Innowacyjna Polska kraj elektromobilności wytwarzanej z ... węgla!

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx9 
  • Zielony_gość

    27.02.2017, 16:58

    Atom nie!

    Franc, gdzie będziesz składał odpady radioaktywne powstałe w procesie produkcji? To jeszcze większe zagrożenie od elektrowni węglowych bo niezniszczalne. Składowiska w Niemczech są przeładowane i nie przyjmą od nas tego świństwa.

    Cytuj
    IP: 93.223.xx2.xx3 
  • ernest_gość

    27.02.2017, 09:36

    Tylko atom tylko Żarnowiec!

    Górnicy trzymają się płaszcza prezesa podczas każdej "miesięcznicy" smoleńskiej... I będzie ekologiczny czysty węgiel a smog to fanaberia niemieckich mediów i lewackich ekologów!!!

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx9 
  • franc_gość

    27.02.2017, 09:56

    Cenzura Pobłockich działa... komentarze tylko wybrane i poprawne "politycznie"!

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx9 
  • eko-logiczny_gość_gość

    27.02.2017, 19:20

    Zrównoważony rozwój

    energetyki powinien być codziennym tematem każdego Polaka. Trzeba do tego motywować każdą władzę .- od stopnia podstawowego tj. lokalnego radnego do Premiera i Prezydenta krajowego. A u siebie na każdej dostępnej powierzchni sadzić drzewa. Dawniej grzał się biedny ale mądry lud polski chrustem.. Trzeba doprowadzić do obiegu zamkniętego od nasadzeń puszcz do pozyskiwania z ich zasobów. Do tego Polska leży na geotermii, mamy trochę wiatraków. Kiedy ruszy budownictwo pasywne to energii niewiele będzie potrzeba dla domowych gospodarstw tyle co z paneli fotowoltaicznych. tnij.tcz.pl/?u=87c6e7

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx8.xx0 
  • Gość_gość_gość

    27.02.2017, 21:56

    Ekolodzy chcą kasy i wszystko będzie ok.

    Odpowiedz
    IP: 46.215.xx6.xx8 
  • Ekoentuzjasta_gość

    28.02.2017, 08:46

    Do zwolenników energii jądrowej

    Z ostatniej chwili. W niemieckich powiatach graniczących z Belgią magazynuje się tabletki z jodem na wypadek awarii w tamtejszych elektrowniach. W poprzednim roku było kilka awarii na szczęście niegroźnych.

    Odpowiedz
    IP: 93.223.xx2.xx3 
  • ktos_gość

    16.03.2017, 14:34

    nie jestem za

    jak chcą elektrownie jądrowe to niech sobie koło swojego domu postawią, zobaczymy za jakiś czas.. energii potrzeba, ale nie jądrowej, są dużo zdrowsze rozwiązania..

    Odpowiedz
    IP: 195.191.xx0.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.