Emocje radnych zgasiła... świeca i Pismo Święte

Włodzimierz Mroczkowski zapala "światło pokoju" (fot. tcz.pl)
Tczew - Emocje radnych zgasiła... świeca i Pismo Święte
Emocje podczas ostatnich obrad Rady Miejskiej sięgnęły zenitu. Rajcy przez kilka godzin spierali się o kształt budżetu, przekaźniki telefonii komórkowej, ZGKZM, ale najgoręcej zrobiło się podczas sporu na linii PO - PiS. Wzburzonych radnych uspokoiło dopiero wystąpienie Kazimierza Ickiewicza, który przypomniał kolegom pewne fragmenty z Pisma Świętego.

Końcówkę ostatnich obrad zdominowała sprawa sporu pomiędzy tczewskim posłem Janem Kulasem (nieobecnym już na sali), a radnymi z klubu Prawa i Sprawiedliwości (o genezie konfliktu napiszemy wkrótce na naszych stronach). Skłóconym radnym przez dłuższą chwilę przysłuchiwał się wiceprzewodniczący Kazimierz Ickiewicz, który w końcu postanowił zabrać głos w dyskusji:

- Tak siedzę, słucham i ręce mi opadają - mówił do swoich kolegów - Jestem już długo radnym i nie zdarzyło się, żebym kogoś nie szanował. Szanuję wszystkich bez względu na to, z której są strony sceny politycznej. Parę miesięcy temu już nasz kolega Ryszard Brucki w tej sprawie się wypowiedział - mówił - "szanujmy tego posła". Gdyby posłem był, dajmy na to, Kazimierz Smoliński, powiedziałbym to samo - "szanujmy tego posła, to jest nasz tczewski poseł".

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej zaapelował do radnych, by podczas obrad okazywać sobie wzajemny szacunek. Kazimierz Ickiewicz przypomniał również słowa Honorowego Obywatela Tczewa - ks. Stanisława Cieniewicza, który przed kilkunastu laty powiedział do radnych - "gdybyście mieli się kiedyś kłócić, to sobie zapalcie tutaj świecę, niech Was zjednoczy":

- Jeżeli mają miejsce jakieś animozje na linii poseł Jan Kulas - członkowie PiS, to powinno być to gdzie indziej załatwiane. Ta sala nie jest miejscem dla tego typu spraw. Żeby zamknąć do końca kadencji słowne utarczki, proponuję, żebyśmy mieli na uwadze słowa św. Łukasza Ewangelisty, który mówi - "nie sądźcie, żebyście i wy nie byli sądzeni, bo jaką miarą wy sądzicie, taką i Was osądzą". Ten sam ewangelista mówi też "widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki w swoim nie zauważysz". I trzecia scena - może najbardziej wymowna - uczeni w piśmie i faryzeusze mówią do Chrystusa - "Panie dopiero co uchwyciliśmy ją na cudzołóstwie, Mojżesz takie jak ona kazał kamieniować - a ty co sądzisz?" I tu jaka by nie padła odpowiedź, byłaby niewłaściwa, bo skierowana przeciwko Chrystusowi. Proszę Państwa - miejmy szacunek dla siebie samych - jeśli są jakieś sprawy, to wyjaśniajmy je sobie w innym miejscu.

Radny za swoją wypowiedź zebrał gromkie brawa od kolegów z miejskiego gremium. Słowa swojego zastępcy szybko podchwycił Włodzimierz Mroczkowski, który na prezydialnym biurku ustawił i zapalił świecę. Okazało się, że... emocje na sali opadły. Grudniowy przypadek nie był pierwszym, kiedy prezydium Rady szukało sposobów na uspokojenie rajców - Włodzimierz Mroczkowski już kilkukrotnie na multimedialnym rzutniku wyświetlał napis - "lanie wody" podczas wypowiedzi "nie na temat". Teraz w kuluarach mówi się, że świeca "tak na wszelki wypadek" już na stałe zagości na biurku przewodniczącego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (17)
dodaj komentarz

 • +1

  Pan_gość

  13.01.2010, 00:14

  Pismo Święte

  Sodoma i Gomora - APOKALIPSA !!!!!!!!!!!!!!Wszyscy Święci -----------alleluja

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx1 
 • >_gość

  13.01.2010, 00:40

  {

  "Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach." (Mt 7,15-20) "Dlatego pisałem wam wówczas, byście nie przestawali z takim, który nazywając się bratem, w rzeczywistości jest rozpustnikiem, chciwcem, bałwochwalcą, oszczercą, pijakiem lub zdziercą. Z takim nawet nie siadajcie wspólnie do posiłku. Jakże bowiem mogę sądzić tych, którzy są na zewnątrz? Czyż i wy nie sądzicie tych, którzy są wewnątrz? Tych, którzy są na zewnątrz, osądzi Bóg. Usuńcie złego spośród was samych." (1 Kor 5,11-13)

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx9.xx1 
 • też gość_gość

  13.01.2010, 09:41

  czy to o zielonoświątkach

  pasuje ten fragment o zielonoświątkowcach, który zacytował (1 Kor 5,11-13) gość czy też się na nich poznałeś..

  Cytuj
  IP: 88.199.xx3.xx7 

  _gość

  13.01.2010, 12:52

  wychodzi na to za cala rada miejska jest nic nie warta i powinna byc w ogien rzucona albo wycieta bo owocow nie daje a jak daje to byle jakie nic nie warte

  Cytuj
  IP: 212.183.xx0.xx2 
 • +1

  Saper_gość

  13.01.2010, 07:26

  Dajcie spokoj z tym posłem, stare czasy...

  Cieakawe co Pan Posel powiedzialby radnym Tczewa i tczewianom wyznajacym Islam? Pewnie by sie troche zgrzal bo musialby pomyslec w innych kategoriach. Ciekawe tez jak by pan posel zareagowal na cytaty z Koranu? Swieckosc w wykonaniu radnych Tczewa to wzor dla innych miast w obszarze rozdzialu Kosciola od Panstwa.

  Odpowiedz
  IP: 212.160.xx5.xx9 
 • kakadu_gość

  13.01.2010, 08:54

  Średniowiecze!!!!

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx8.xx9 
 • +1

  promocja_gość

  13.01.2010, 09:17

  sam sobie dogadzam

  Zaraz po sesji w wydaniu Gazety Tczewskiej ukazał się sponsorowany tekst na pół strony jaki to poseł skuteczny i jaki znakomity. Super !! Tekst jest sponsorowany jak myslicie, kto za to zapłacil ?

  Odpowiedz
  IP: 83.14.xx3.xx2 
 • +1

  ministrant_gość

  13.01.2010, 10:17

  Z szacunkiem Tosz to Jest Zakon pod Wezwniem Odyi

  POprostu Cep Cepa Cepem POgania i POrozuminia niema. Ciekawie w trawie PISzczy.Cudowny ul a truten oblatuje dalej i podpina wszystko dosie. No to ks.Cieniewicz na Prezydenta i Basta.

  Odpowiedz
  IP: 84.144.xx8.xx9 
 • +1

  moslem_gość

  13.01.2010, 10:28

  KORAN

  TY SAPER !!!! PRECZ LAPY OD MOSLEMOW!!!! I KORANU WY MACIE BOGA!!! I PROSZE CIE 0 KOMENTAR!!!!

  Odpowiedz
  IP: 217.237.xx6.xx3 
 • Saper_gość

  13.01.2010, 11:49

  do Koran

  Komentarz moj jest tylko jeden - prosze o czytanie tekstu ze zrozumieniem, przed skomentowaniem, Podsumowaniem mojej wypowiedzi jest ostatnie zdanie mojego posta. Prosze polaczyc to ze znaczeniem slowa "ironia" lub "sarkazm"

  Cytuj
  IP: 212.160.xx5.xx9 
 • +1

  Abraham_gość

  13.01.2010, 12:24

  Emocje radnych

  1 . Ile NAS kosztuje taka SeSJa - Rady Miejskiej , A najgorsze jest , że siędzą teraz w domach odczytując NASZE EMOCJE ...!!!!! i liczą diety , - dziękujemy Wyborcy .....

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx8.xx6 
 • majka_gość

  13.01.2010, 15:19

  Prawie jak szopka noworoczna

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • wyborca _gość

  13.01.2010, 21:15

  poziom radnych sięga dna

  Wyborcy dali radnym mandat zaufania do zarządzania miastem. A tu takie zgniłe owoce trawia ,że smiech ogarnia. Skąd Ci ludzie się w tej radzie znależli??? Dosłownie ciemnogród wykonuja jakieś sposoby zarządzania z zapalona świecą i pismem świętym. Dla Pisma świętego to nie miejsce na posiedzeniu Rady Miasta ,a świeca to jak będzie brak energii elektrycznej to mozna zapalić nie rozumiem odwoływania się do wymysłów dziekana jak to czynią radni.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx7.xx6 
 • -1

  zibi

  13.01.2010, 23:02

  POmalowani radni....

  CIEKAWE JAK TO SIĘ STALO,ŻE WYBRANI DO RADY MIASTA RADNI P. GERTRUDA PIERZYNOWSKA Z SLD I P. TOMASZ JEZIERSKI Z MOST NAGLE PRZED WYBORAMI W PAZDZIERNIKU TEGO ROKU PRZESZLI-HMMM ZOSTALI ZWERBOWANI.....DO PO !!!!!! I JAK TU IŚC GLOSOWAC ??????

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  ministrant_gość

  14.01.2010, 13:52

  miejska burznica tczewska w akcji

  PO-prostu , to jest lujostwo z lumpostwem PO-litycznym.PO-grzebana kultura.Prrrrr +, koniska Prrrrrrrrrrrrrr +paniska.

  Odpowiedz
  IP: 84.144.xx3.xx1 
 • +1

  wyborca_gość

  14.01.2010, 17:08

  czy radni to sekta nierobów???

  Czy Radni w Tczewie to ludzie zagubieni w wykonywaniu zadań na rzecz mieszkańców Tczewa. Na podstawie bredni dziekana ,którego chore pomysły do nich dotarły tworzą sektę radnych w magistracie.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx4 
 • +1

  ketil_gość

  14.01.2010, 23:37

  sekta

  normalnie to to jest sekta

  Odpowiedz
  IP: 193.71.xx8.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.