Dwa obrazy trafiły z Niemiec do Gniewu

(fot. gniew.pl)
Tczew - Dwa obrazy trafiły z Niemiec do Gniewu
Od kilku dni możemy oglądać wiszącą w gniewskiej farze kopię obrazu Petera Paula Rubensa "Pan Jezus i Jan Chrzciciel jako dzieci". Trafiła tu ona wraz z malowidłem "Satyr wśród chłopów" wzorowanym na pracach Jacoba Jordensa. Oba obrazy można podziwiać w kościele św. Mikołaja. W przyszłości Satyr trafić ma do kamienicy przy pl. Grunwaldzkim 16/17. Cenne kopie to dar Huberta Sawatzkiego dla Gniewu. Mężczyzna urodził i wychował się w naszym mieście, a w 1989 wyjechał do Niemiec.

W kościele św. Mikołaja w Gniewie 4 października odbyła się uroczystość przekazania obu obrazów. Oprócz darczyńcy w świątyni obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz przyjaciele pana Sawatzkiego. Akt przekazania miał uroczystą oprawę. Po wybrzmieniu hejnału Gniewu w wykonaniu Jadwigi Mielke i wstępnym słowie ks. kan. Zbigniewa Rutkowskiego, wiceburmistrz Joanna Kamińska podziękowała gościowi za wspaniały dar dla naszego miasta. Wręczyła też podziękowanie na piśmie i drobny upominek.

Potem przyjaciel naszego darczyńcy, Wiesław Megger, przedstawił biografię Huberta Sawatzkiego i jego sukcesy na stanowisku dyrektora Museum im Schafstall w Neuenstadt. Z kolei Hubert Sawtzki mówił o obrazach-kopiach i o swoim przywiązaniu do Kociewia. -Gniew nie jest moją drugą ojczyzną, to jest moja ojczyzna! - podkreślał muzealnik.
Przy dźwiękach "Limelight" Charliego Chaplina w wykonaniu Zbyszka Kamińskiego zebrani w kościele goście kontemplowali to co widzą na nowych obrazach.

Ksiądz proboszcz oprowadził gościa po kościele i Ogrodzie Historii. Dawny uczeń pana Sawatzkiego, Michał Ruda, powoził bryczką, którą gość podziwiał zachodzące w Gniewie zmiany.

Po oficjalnej uroczystości dalsze rozmowy o rodzinnym mieście i aktualnych wydarzeniach przeniosły się na zamek.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +3

  Polonistka_gość_gość

  10.10.2019, 05:25

  Gniewamy się?

  Do Gniewa chyba.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx7.xx0 
 • Polo_gość

  10.10.2019, 20:03

  Moze jezdzi z Tczewu do Gniewu

  Cytuj
  IP: 178.203.xx6.xx9 
 • +1

  q1 _gość

  10.10.2019, 10:56

  hitlerjzgend

  brawo blac MERKELKA ODDAJ to co polskie

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx9 
 • +2

  były Solidaruch.._gość

  10.10.2019, 16:35

  Styr wśród chłopców....

  ....z immunitetem gwarantowanym przez koloratkę pasowałby najlepiej!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.