ZWiK podpisał umowę, teraz rozpoczną się prace

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w magistracie - (od lewej) Mieczysław Struk, Marcjusz Fornalik, Danuta Grodzicka - Kozak i Mirosław Pobłocki (fot. tcz.pl)

odbyło się
11
09.2009
Piątek
Tczew - ZWiK podpisał umowę, teraz rozpoczną się prace
W tczewskim magistracie podpisano umowę związaną z największą inwestycją w historii Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. Budowa nowego kolektora ma kosztować blisko 28 mln zł i ruszy dzięki ponad 11-milionowemu dofinansowaniu z Funduszu Spójności. Nowa infrastruktura powstanie najprawdopodobniej do końca 2011 roku.

Dzięki inwestycji do kanalizacji sanitarnej będzie mogło podłączyć się blisko 1000 osób, zaś do miejskiej sieci wodociągowej ponad 600 osób. Poziom skanalizowania Tczewa wzrośnie z 92 proc do 96,9 proc. Ułożenie sieci pozwoli na uruchomienie nowych terenów inwestycyjnych i poprawi warunki odbioru z osiedli, które zrzucały ścieki do dotychczasowych kolektorów. W tym tygodniu w magistracie podpisano umowę o dofinansowanie projektu, którego pełna nazwa brzmi "Kompleksowe wyposażenie w kanalizację sanitarną miasta Tczew - etap IV wraz z magistralą wodociągową". Umowę parafowała Danuta Grodzicka - Kozak, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marcjusz Fornalik, dyrektor ZWiK. W urzędzie pojawił się także wicemarszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk:

- Tczewskie projekty unijne idą jak burza - podkreślał gość ze stolicy regionu - To już kolejny projekt , na który Tczew zdobył dofinansowanie, można wręcz powiedzieć, że na Tczew spadł deszcz pieniędzy. Wasze miasto staje się bardzo dobrym beneficjentem środków unijnych. Z unijną pomocą realizowany będzie dom przedsiębiorcy, regionalny węzeł komunikacyjny. Na ostateczne zatwierdzenie czeka również bardzo dobry projekt rewitalizacyjny. Pamiętajmy, że to nie są środki zadekretowane dla Tczewa, ale zdobyte przez wasze miasto w konkursach.


Z uzyskanego dofinansowania cieszył się prezydent Tczewa, Zenon Odya:

- Nasz projekt jest spójny z zadaniem realizowanym przez gminę Tczew. Część ścieków stamtąd będzie można odprowadzać do naszej oczyszczalni. Dlatego cieszę się, że i miasto, i gmina będzie mogło być wyposażona w kanalizację.


Prezes ZWiK-u podkreślał, że teraz firmę czeka wyłonienie wykonawcy, ciężka praca i sprawdzanie dokumentacji w związku z unijnym dofinansowaniem:

- Wołanie o środki na lata 2007-13 jest ostatnim tak bogatym wołaniem - podkreślał Marcjusz Fornalik - Kto z tego nie skorzystał, zostanie w blokach startowych.


Budowa kolektora sanitarnego A2 została podzielona na 5 etapów. Do drugiego kwartału 2008 roku ZWiK zrealizował trzy pierwsze przy dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR w wysokości 35 procent wydatków kwalifikowanych. W wyniku tamtych prac powstały blisko 2 km. kolektora. Podczas czwartego etapu budowy zostanie ułożonych ponad 5 km kanalizacyjnej sieci grawitacyjnej, wybudowana zostanie magistrala wodociągowa oraz nowa hydrofornia. Rozpoczęcie plac budowlanych ma nastąpić w listopadzie tego roku, zaś zakończenie inwestycji planuje się na koniec 2011 roku.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia