90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Garcu

(fot. pelplin.pl)
90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Garcu
Jubileusz 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Garcu obchodzono 28 maja 2022 r. (sobota) Rozpoczynając uroczystość, druhowie wraz z strażacką orkiestrą udali się w przemarszu spod remizo-świetlicy w Wielkim Garcu do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Msze Świętą w intencji strażaków i ich rodzin.

Dalsza część uroczystości odbyła się we wnętrzu remizo-świetlicy, ze względu na padający tego dnia deszcz. Prowadzący uroczysty apel mł. kpt. Konrad Majewski powitał przybyłych gości, wszystkich ochotników, rodziny. Prezes OSP w Wielkim Garcu Michał Myrda w powitalnym przemówieniu opowiedział o historii istnienia oraz funkcjonowania jednostki.

W roku 1971 mieszkańcy Wielkiego Garca czynem społecznym wybudowali nową remizę. W 2007 r. obiekt został zmodernizowany i rozbudowany. Strażacy we własnym zakresie wybudowali drugi boks garażowy. Możliwe było to dzięki zaangażowaniu środków własnych jednostki, ale także poprzez otrzymanie dofinansowania z Urzędu Miasta i Gminy Pelplin oraz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku. Dalsze modernizacje były możliwe dzięki uzyskanym dotacjom z KSRG oraz Gminy Pelplin.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Garcu zrzesza 31 czynnych członków oraz 1 młodzieżową drużynę pożarniczą. Od 2015 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co przekłada się na ilość realizowanych działań. W roku 2020 - 49, 2021 - 50, do dnia jubileuszu było ich już 23. - mówił dh. Michał Myrda, prezes OSP w Wielkim Garcu.


Jednostka jest rozwojowa, pozyskuje sukcesywnie nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz środki ochrony indywidualnej strażaka. W chwili obecnej posiada dwa samochody ratowniczo-gaśnicze: GBA 2,5/16 na podwoziu STAR 244 z 1976 r. (potocznie nazywany dziadek), GCBA 6/32 na podwoziu JELCZ z 1984 r. oraz nowo nabyty w kwietniu br. ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz z 1999r, obecnie poddawany konserwacji i dostosowaniu do posiadanego sprzętu.

Jednostka OSP Wielki Garc w chwili obecnej gwarantuje podjęcie skutecznych działań ratowniczo-gaśniczych z uwagi na:

- posiadane pojazdy ratowniczo-gaśnicze oraz sprzęt specjalistyczny,
- dyspozycyjny stan osobowy z normatywnym wyszkoleniem,
- wyposażenie w łączność bezprzewodową zapewniającą utrzymanie wymaganej łączności podczas akcji ratowniczych.

- Wysłuchując wystąpień wszystkich gości - nie można się nie zgodzić z tymi wszystkimi słowami. Jednak jedna rzec jeszcze tutaj nie wybrzmiała - podziękowania dla rodzin wszystkich druhów. Wy niejednokrotnie poświęcacie swój prywatny, czas spędzany z rodziną, gdy rozbrzmiewa dźwięk syreny alarmowej, przerywacie rodzinne spotkania, uroczystości i stawiacie się w gotowości do ratowania ludzi i mienia. Wielkie słowa uznania należą się waszym rodzinom, że wspierają was w waszej służbie. - powiedział Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła.


W uroczystości wzięli udział: nadbryg. Piotr Świeczkowski - wieceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. Pomorskiego, mł bryg. Zbigniew Rzepka - zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie, Mirosław Chyła - Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin, Andrzej Flisik - Wicestarosta Powiatu Tczewskiego, ks. dr Wojciech Gruba - proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wielkim Garcu oraz Józef Czapla - sołtys Wielkiego Garca.

Drukuj
Prześlij dalej