"Jan Paweł II. Piaseczno - Pelplin - Watykan". Kolejna ekspozycja poświęcona papieżowi

Alicja Gajewska i ks. Piotr Wysga podczas wernisażu (fot. tcz.pl)
Tczew - "Jan Paweł II. Piaseczno - Pelplin - Watykan". Kolejna ekspozycja poświęcona papieżowi
Już szóstą wystawę poświęconą pamięci Jana Pawła II można oglądać w tczewskiej Fabryce Sztuk. Ekspozycję otwarto już tradycyjnie w rocznicę śmierci papieża Polaka. Wystawę "Jan Paweł II. Piaseczno - Pelplin - Watykan" będzie można oglądać do 3. maja.

Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii, przedstawiających m.in. koronację figury Matki Bożej w Piasecznie w 1968 roku z udziałem Karola Wojtyły, wizytę Ojca Świętego w Pelplinie w trakcie pielgrzymki do Polski w 1999 roku, a także udział przedstawicieli powiatu tczewskiego podczas uroczystej beatyfikacji Papieża-Polaka w Watykanie 1 maja 2011 roku. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, Archiwum Parafialnego ks. prałata Kazimierza Myszkowskiego i Ewy Kamińskiej w Piasecznie oraz ze zbiorów prywatnych Senatora RP Andrzeja Grzyba, ks. Ariela Januszewskiego, Gabrieli Zielińskiej, Wojciecha Ziemniaka oraz Józefa M. Ziółkowskiego.

- Tradycją stało się już, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II otwieramy naszą wystawę. To już nasze szóste przedsięwzięcie - wyjaśniła dyrektor Fabryki Sztuk, Alicja Gajewska. - Zeszłoroczna ekspozycja "Jan Paweł II. Drogi do świętości" została wystawiona również w tczewskich parafiach, a także w Pelplinie i muzeum misyjnym w Pieniężnie. Obejrzało ją 31 tysięcy osób. Mamy nadzieję, że nowa wystawa będzie się cieszyć równie dużym zainteresowaniem.

W trakcie wernisażu, który odbył się w ostatni poniedziałek (02.04), na wystawie zaprezentowano także relikwiarz z fragmentem szaty papieża, na co dzień stojący w farze.

- Dzisiaj w kościele spotkałem grupę młodych ludzi, którzy przygotowywali pieśni na wieczór. Spytałem, na to przygotowują. Odparli, że na godzinę 21.37. Ta godzina na trwałe została zakodowana w naszych umysłach - podkreślał ks. prałat Piotr Wysga, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. - Nie ma chyba innej daty, przy której podajemy tak dokładny czas. Wielu z nas było podczas wizyty Ojca Świętego w Pelplinie, na audiencjach, jego pogrzebie, czy podczas beatyfikacji.

Podczas poniedziałkowego wernisażu można było również obejrzeć film dokumentalny autorstwa Józefa M. Ziółkowskiego, opowiadający o wizycie Ojca Świętego w Pelplinie w 1999 roku, zawierający wspomnienia osób związanych z organizacją tego niecodziennego wydarzenia, o jego okolicznościach oraz nieznanych szerzej szczegółach. Otwarcie wystawy uświetnił występ chóru młodzieżowego "Juventus".
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  ...._gość

  04.04.2012, 07:55

  do radnego Żyndy i radnej Kamińskiej

  Szanowni Państwo, proszę o komentarz tego zdarzenia w aspekcie równości dostępu wszelkich opcji politycznych i religijnych do mieszkańców Tczewa za pośrednictwem instytucji miejskich.

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx6.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.