Narodowe czytanie w Gniewie

(fot. gniew.pl)
Narodowe czytanie w Gniewie
W piątek, 8 września, na rynku w Gniewie, odbyło się Narodowe Czytanie 2023. Podczas tegorocznej edycji wspólnie odczytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem co roku obejmuje Para Prezydencka, która samodzielnie wybiera tytuły spośród wielu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Gniewie uczestniczyli: wiceburmistrz Miasta i Gminy Gniew Joanna Kamińska, niezawodni seniorzy ze Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku, reprezentacje ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Gen. Józefa Hallera w Gniewie, Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie, Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Św. Dzieci z Fatimy w Gogolewie, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Polskim Gronowie, Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Tymawie, Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Henryka Mrossa w Gniewie, a także przedstawiciele CKiBP i mieszkańcy.

Podczas Narodowego Czytania w Gniewie panowała niepowtarzalna atmosfera. Mieszkańcy miasta zebrali się na rynku, by razem słuchać fragmentów utworu autorstwa Elizy Orzeszkowej.


Narodowe Czytanie to również doskonała okazja do refleksji nad znaczeniem literatury w życiu społecznym. Literatura bowiem nie tylko rozświetla nasze umysły, ale także buduje tożsamość narodową i kształtuje naszą wyobraźnię. Dlatego każda edycja tego wydarzenia jest wyjątkową okazją do uczczenia polskich pisarzy i ich twórczości.

Narodowe Czytanie 2023 w Gniewie z pewnością pozostanie w pamięci mieszkańców i wszystkich uczestników jako czas, kiedy wspólna miłość do literatury połączyła pokolenia. To również doskonały przykład tego, jak kultura może łączyć ludzi i przyczyniać się do budowania silnej wspólnoty.

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w Gniewie zakończyła się sukcesem, pozostawiając w sercach uczestników wiele wzruszeń i refleksji nad znaczeniem słowa pisanego. Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na kolejne edycje tego pięknego wydarzenia, które nie tylko uczcić literaturę, ale także jednoczyć nas jako naród w miłości do pięknych słów i opowieści.

Drukuj
Prześlij dalej