Gdański Obszar Metropolitalny. Bezrobotni pojadą za darmo

W metropolii będzie łatwiej o pracę? (fot. tcz.pl)
Tczew - Gdański Obszar Metropolitalny. Bezrobotni pojadą za darmo
Dyrektorzy ośmiu Powiatowych Urzędów Pracy z terenu Pomorza podpisali umowę, która ma zapewnić pakiet wsparcia dla osób poszukujących pracy. Ma to być pierwszy krok do tworzenia metropolitalnego rynku pracy, bo umowę przyjęły ośrodki związane z Gdańskim Obszarem Metropolitalnym. Na co będą mogli liczyć bezrobotni?

Dokument dotyczący partnerstwa lokalnego PUP-GOM podpisali urzędnicy z "pośredniaków" w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Pucku, Wejherowie, Malborku, Nowym Dworze i Tczewie.

- W ramach działania na rzecz tworzenia metropolitalnego runku pracy, będziemy realizować wspólne przedsięwzięcia. - tłumaczy Elżbieta Płóciennik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie - Chodzi m. in. o organizację metropolitalnych targów pracy, przedsiębiorczości i edukacji, które odbędą się w Gdańsku. Znajdzie się tam około 300 stoisk - targi odbędą się w maju. Ponadto w ramach projektu wsparcia dla mieszkańców aktywnie poszukujących pracy, który zostanie rozszerzony m. in. o mieszkańców powiatu tczewskiego, bezrobotni z naszego terenu aktywnie poszukujący pracy, będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej na terenie Gdańska - od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.

Podczas spotkania w Gdańsku podpisano także deklarację o swobodzie wyboru miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla bezrobotnych, którzy będą skutecznie ubiegać się o przyznanie środków na otwarcie własnego biznesu.

- Oznacza to, że bezrobotni z powiatu tczewskiego będą mogli również w innych powiatach uruchomić swoją działalność. Do tej pory z racji ograniczonych środków preferowaliśmy otwarcie działalności tylko na naszym terenie. - dodaje dyrektor tczewskiego PUPu.

Udogodnienia dla bezrobotnych mają wejść w życie na początku przyszłego roku. Cieszą zarówno pracowników urzędów pracy, ale i władze miasta, które niedawno podjęły decyzję o uczestniczeniu w inicjatywie zaproponowanej przez prezydenta Gdańska:

- Dobrze, że ta inicjatywa zaczyna żyć nie tylko na papierze. - mówi Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa - Bezrobotni będą mogli szukać pracy na trójmiejskim runku pracy, ale nie ukrywam, że najbardziej nam zależy, by tu - w Tczewie - stworzyć miejsca pracy. Pracujemy nad tym - i mam nadzieję, że efekty będą już widoczne w przyszłym roku.

Na koniec listopada na terenie naszego powiatu było 5088 osób bezrobotnych (w październiku 4889, ale w czwartym kwartale roku liczba bezrobotnych rośnie, ze względu np. na zakończenie prac sezonowych). Stopa bezrobocia koniec października wynosiła 12,9 procent (w kraju i województwie 11,8).

Jakie bezrobocie w GOM?

powiat nowodworski 26,7 proc
powiat malborski - 23,1 proc
powiat tczewski - 12,9 proc
powiat gdański - 7,4 proc
Gdańsk - 5,2 proc.
Sopot - 3,5 proc.
powiat kartuski - 10,1 proc.
powiat wejherowski - 14,1 proc.
powiat pucki - 12,1 proc.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +9

  Gość_gość

  30.12.2011, 01:01

  Ponownie

  Nie ma przejazdów za darmo. Za darmo to nawet w pysk już dostać nie można. Takie przejazdy powinny się nazywać "innopłatne", bo kto inny jedzie, kto inny płaci. W tym przypadku płacą wszyscy pracujący (czyli płacący podatki), a jadą niepracujący. Tylko czy naprawdę chcemy sprawić, żeby niepracującym żyło się coraz lepiej? Co ich wtedy ma skłaniać do podejmowania pracy? Na koniec niewielki fragment dokumentu z YT: http://www.youtube.com/watch?v=qR3H-j089gc - nie zrażajcie się brakiem tłumaczenia przez pierwsze sekundy. Najważniejsze jest przetłumaczone...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx5 
 • +1

  zibiern

  30.12.2011, 18:04

  popieram

  do d**y sie im dobrac i to konkretnie.nie rozumie bezrobocia,sam jako ojciec i maz zawsze kombinowalem tak ze praca byla-legalna.poczawszy od absolwenta.podejmowalem ryzyko i zawsze bylo ok.Raz byly lepsze pieniadze raz gorsze ale pracowac trzeba!A te nieroby co za 1500 reka nie rusza to do obozu pracy!Zlikwidowac posredniak bo nie rozumie po co ten biurokratyczny twor nadal istnieje!Dobija mnie ta polityka-wiezniow do roboty nie zagonia bo prawa czlowieka itp,bezrobotnych karmia bo jakze inaczej?A ja pracuje,zona pracuje i placimy kredyt i syn do szkoly i panstwo sie na nas wypina bo sobie jakos radzimy!A moze wlasnie pracujacym do BILETOW NA SPOZNIONE POCIAGI DOLOZYC!

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Whatever_gość

  30.12.2011, 08:12

  Zgadzam się. Płacą wszyscy pracujący. Tak nie powinno być. Pan z filmiku ma absolutną rację.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx3 
 • -3

  GryFFF

  30.12.2011, 11:44

  Takie czasy, że więcej zarabia bezrobotny niż ten który pracuje. Ale takie są skutki państwa opiekuńczego.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  bezrobotny_gość

  30.12.2011, 14:13

  niech PUP- w Tczewie przestanie klamc wkoncu bo lgaja a kazdym kroku i co pani kierownik PUP w Tczewie mysli ze ludzie z Tczewa pojada charowac za 1400-1600zl brutto a gdzie bilety he.spotkalem sie z taka sytuacja ze PUP w Tczewie zaoferowal mi prace na czarno nie legalna bo taka poponuja lub za 1200zl brutto po za miastem.PUP TCZEW nadaje sIe do TVN TYLKO potrfia tylko robic pod gorke czlowiekowi nic wiecej wlasnie w tym PUP w Tczewie siedziza duzo pasozytow w tych biurach.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx6.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia