Będzie przełom w sprawie niszczejącego mostu? Minister Grabarczyk obiecuje interwencję

Cezary Grabarczyk (fot. tcz.pl)
Tczew - Będzie przełom w sprawie niszczejącego mostu? Minister Grabarczyk obiecuje interwencję
W ostatnią środę (01.09) w Tczewie pojawił się szef resortu infrastruktury - Cezary Grabarczyk. Minister wziął udział w uroczystościach upamiętniających wybuch II wojny światowej. Te odbyły się w sąsiedztwie niszczejącego mostu przez Wisłę. Dlatego szef ministerstwa zajmującego się infrastrukturą, nie mógł uniknąć pytań o przyszłość zabytku.

Sprawa ponad 150-letniego mostu przez Wisłę dla tczewskich mediów jest tematem dyżurnym. Obiekt, pozostający w zarządzaniu tczewskiego starostwa, jest tylko doraźnie łatany, bo poważny remont oznacza wielkie nakłady finansowe. Ostatnie, najpilniejsze prace remontowe pochłonęły pół miliona złotych. Podczas rozmów o renowacji mostu podają bardzo różne kwoty - czasami nawet 200 mln zł. Dlatego coraz częściej padają głosy, że jedyną szansa dla mostu jest przyjęcie obiektu pod "rządowe skrzydła". O to, czy jest szansa dla niszczejącego zabytku, zapytaliśmy ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka. Poniżej prezentujemy jego wypowiedź. Już po rozmowie z ministrem udało się nam ustalić, że szef resortu infrastruktury ponownie przyjedzie do Tczewa już wkrótce - jednym z tematów rozmów ma być właśnie most.


Cezary Grabarczyk


Sonda - odpowiedz na pytanie

Jak Ci się żyje w mieście Tczew?

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +3

  xyz_gość

  03.09.2010, 09:51

  Oby cokolwiek z tego wyszło : ) No i oczywiście nie warto upierać się przy wielkich kwotach 200 mln albo nic. Każde pieniądze, które pozwolą cokolwiek wykonać na moście bedą przydatne i pomogą zabytkowi. Więc może warto wyremontować zabytkowe wieżyczki (koszt paru mln złotych) po to aby umieścić w nich jaką mini kawiarnie, sklep ze starociami czy coś innego w zamian z czynsz od właścicieli), : ) No i most zacznie żyć : )A wbrew pozorom wieżyczki w środku nie są takie małe.

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • -4

  robak

  03.09.2010, 10:12

  rok to nie tak długi; poczekamy, zobaczymy co 1 września 2011 usłysymy z ust Ministra Infrastruktury; oby do tego czasu nie było żadnej afery z jego udziałem, bo okaże się że przyjedzie jego następca i usłyszymy, że on o niczym ne wie, ale mozna spróbować walki o środki europejskie... tyle że taką koncepcję już znamy; mówił wieloktorne o tym Starosta Sosnowski; tylko jakoś na razie nie widać efektów; wszyscy wypięli się na ten most, bo nie pełni on żadnej waznej funkcji; nasze dzieci albo wnuki będa świadkami ostatecznego upadku mostu do Wisły.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  mieczyslaw

  03.09.2010, 10:34

  Robak,

  Bo kniaź z reguły dużo mówi, szczególnie w tematach chwytliwych, a jak trzeba zająć się czymś trudnym,to cisza jak makiem zasiał. Widzisz co się w mieście dzieje, ile narzekań ludzi na remont mostu, budowę wiaduktu i inne wynalazki starostwa - a kniaź milczy. A jak wstążka jest do przecięcia - kniaź na pierwszym planie w marynarze się pręży.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +8

  aha_gość

  03.09.2010, 10:21

  'szukamy sposobu aby znalezc sposob' - dobre :D

  'szukamy sposobu aby znalezc sposob' - dobre :D

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx8 
 • +4

  _gość

  03.09.2010, 10:26

  Odbudowa tego mostu to podstawa. Wydaje mi si€, iz osoba, ktra sie do tego przyczyni, znajdzie poparcie w wyborach niemalze do konca zycia :)

  Odpowiedz
  IP: 88.162.xx4.xx7 
 • -3

  mieczyslaw

  03.09.2010, 10:44

  Obietnice.

  Cóż brzmi pięknie, ale nie padło nic, z czego nie można by się wycofać. Pamiętam, jak po dwóch latach, kiedy otwarto most (to było chyba w roku 2000) przyjechał sam ówczesny premier - Jerzy Buzek i również obiecywał, a przynajmniej takie można było odnieść wrażenie, że sprawy mostu ruszą w dobrym kierunku - dziś każdy z nas wie, jak rzeczywistość wygląda. Ale dajmy mu szansę, może jednak.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -5

  Robike_gość

  03.09.2010, 10:52

  Znam firmę, która by odnowiła most, zajmuje się renowacją mostów i wiaduktów oraz instalacjami rafineryjnymi. W innych rekach musiałaby być odbudowa wieżyczek.

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx8.xx7 
 • -1

  mieczyslaw

  03.09.2010, 11:47

  Robike,

  to teraz jeszcze poznaj kogoś, kto tej firmie zapłaci.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +10

  Lokis_gość

  03.09.2010, 11:04

  Tylko bez złudzeń...

  Los mostu lisewskiego/tczewskiego został przesądzony w 1940 roku, gdy III Rzesza przystąpiła do budowy mostu w Knybawie. Utracił on (oczywiście chodzi most w Tczewie-dop. L) wówczas strategiczne znaczenie dla Polski (do tego czasy był jedyną przeprawą drogową przez Wisłę w tym regionie). Obecne, jak i poprzednie "elyty" nie znają i nie rozumieją zasady: "dobrego nigdy za wiele", minister Grabarczyk również, dlatego w tej sprawie nikt nic nie zrobił i nie zrobi. Wprawdzie ze względu na zbliżające się wybory pan minister puszcza oko do potencjalnych zwolenników PO w Tczewie, rzucając słowa w stylu : "pracuję nad tym...", aby nie zniechęcić ich do głosowania na partyjnych kandydatów, ale tak naprawdę nawet palcem nie kiwnie, aby zaangażować konkretne środki na odbudowę mostu. Most Tczewski/ Lisewski, wybudowany ogromnym kosztem przez Prusaków, będący oczkiem w głowie najwyższych władz II RP, zwyczajnie zostanie niedługo zamknięty, o ile wcześniej sam nie zwali się do wody...

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx7.xx8 
 • +4

  Ale to już było, znikło gdzieś_gość

  03.09.2010, 11:46

  Obiecanki cacanki a głupiemu radość ;-)

  Jak to ten sam Cezary Grabarczyk który przed drugą turą wyborów mówił ,że obwodnice będą darmowe a teraz że nawet nie mają takich planów(niedawnym kondrwywiad w RMF FM) to jestem spokojny o ten most:) Już możecie odtrąbić sukces w remońcie mostu, tylko przed samorządowymi wyborami miejcie kase na remont bo po wyborach to... nawet nie będzie jak go spytać bo w RMF nie zapytają a do następnych wyborów nie pojawi się i wszyscy zapomną ten artykuł.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx2.xx5 
 • Maxx

  03.09.2010, 12:53

  Zmieni się właściciel a reszta zostanie po staremu

  Szybko przejmuj obiekt i przeznacz 200mln na remont ministrze Grabarczyk. Żebyś zdążył tydzień po wyborach samorządowych przedstawić premierowi cięcia na 200mln w budżecie swojego ministerstwa :P.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  qq

  03.09.2010, 13:51

  "Szukamy sposobu na sposób..." Tyle w temacie.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +4

  zaratustra83

  03.09.2010, 16:35

  yyy

  Najwięcej w tej wypowiedzi jest "yyy"

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • jajo54_gość

  03.09.2010, 17:56

  most na pół

  zrobić za unijne pieniądze nowy most remontując część zabytkową która istnieje ale na normalnych zasadach a nie gdybaniu.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx3 
 • +4

  max_gość

  03.09.2010, 18:16

  jak woźny

  i mamy pozamiatane ! z debilicznym uśmiechem , z miłością w głosie powiedział ,że za rok przyjedzie i powie co zrobił. Tak zachowuje się minister rządu , który traktuje ludzi jak idiotów. Skąd on taki pewny ,że za rok przyjedzie ????? za rok to ten most się zawali i nie będzie problemu , bo za rok będzie /a może nie będzie/ most w Kwidzynie i wmówią nam ,że objazd przez Kwidzyn będzie lepszy... a głupi lud to kupi

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • aby byl taki jak przed wojna_gość

  04.09.2010, 00:21

  i oby nie zapomnial...trzymam kciuki:)

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx7 
 • loki55

  04.09.2010, 09:24

  MINISTER KTÓRY UNIKA W WYPOWIEDZI KONKRETNYCH DAT JEST MINISTREM Z INSTRUKCJAMI

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  wyborowa_gość

  04.09.2010, 15:58

  Pokarm POlitycznego populizmu PO RP matactwo prawd

  Winne jest gremium polityczne-administracyje PLATWORMY OBYWATELSKIEJ RP od Tczwa do Warszawy.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Brak koncepcji i zakusy z cechami korupcji. Parlament Europejski i Komisja Europejska konkretnie wskazuje i oczekuje koncepcji-wnioisku w tej sprawie tylko ADMINISTRACJA NASZEJ KOCHANEJ POLSKI BIMBA SOBIE!!!! TRWA TO 2,5 roku. Ciekawe jak wyborcy x dadzom tym osobnikom?

  Odpowiedz
  IP: 92.224.xx7.xx6 
 • spacerowicz_gość

  04.09.2010, 23:08

  Blablablablablablabla... Wije się jak piskorz. "NIE POWIEDZIAŁ "NIE" - taki powinien być tytuł. Naiwne pytanie- żałosna wypowiedź. Złomiarze się cieszą i biją brawo. Może jednak to My, Tczewianie się zbierzemy i zakaszemy rękawy (nie pierwszy raz w historii tego mostu) ? Parę osób chciało rzucić złotówkę, ktoś tam dyszkę, ktoś raz na kwartał... Grosz do grosza... Może by u Angeli coś wskórał ten niemiecki profesor, co to przypływał statkiem i rysował, rysował, rysował,a potem uczył studenciaków historii budowy mostów? Mamy też jakieś partnerskie miasta, czy coś tam... a reszta z Unii.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.