Azbest pójdzie w odstawkę

Usuwanie azbestu (fot. gminadobre.pl)
Azbest pójdzie w odstawkę
Na terenie Tczewa zakończyła się inwentaryzacja azbestu. Na grudniowej sesji będzie głosowana specjalna uchwała w sprawie przyjęcia do realizacji Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Tczewa na lata 2016-2032.

W wyniku inwentaryzacji każdemu pokryciu dachowemu i elewacji, w budowie których wykorzystany został azbest, przypisana została lokalizacja, funkcja budynku, typ własności obiektu, określono typ wyrobu azbestowego oraz stopień pilności jego usunięcia. Dzięki temu powstała aktualna, szczegółowa i kompletna baza danych o ilości azbestu znajdującego się na terenie naszego miasta. W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono, że na terenie Tczewa znajdują się 342 obiekty budowlane, których pokrycia dachowe zostały wykonane z użyciem wyrobów zawierających azbest - mowa zatem o 484 tonach płyt azbestowo-cementowych. Na szczęście ich stan jest dobry, a w mieście nie ma dróg utwardzonych odpadami zawierającymi azbest, co niestety zdarza się w naszym kraju.

- Obowiązek opracowania Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Tczewa na lata 2016-2032 wynika z założeń Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, w którym wskazano, że do zadań samorządu gminnego należy przygotowywanie i aktualizacja programów usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Program opracowano w celu zaplanowania bezpiecznego dla zdrowia mieszkańców i środowiska naturalnego usunięcia wyrobów zawierających azbest z obszaru miasta do końca 2032 roku. - wylicza Małgorzata Mykowska, rzecznik tczewskiego ratusza.

Program zakłada realizację zadań inwestycyjnych, zmierzających do oczyszczenia Tczewa z wyrobów zawierających azbest (usuwanie płyt azbestowo-cementowych z pokryć dachowych i elewacji obiektów budowlanych) oraz pozainwestycyjnych, polegających na:


a) organizacji kampanii informacyjnych o szkodliwości azbestu oraz bezpiecznym użytkowaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest,
b) wdrożeniu monitoringu realizacji Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Tczew,
c) podjęciu działań w kierunku pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych dla wsparcia usuwania wyrobów zawierających azbest i ich unieszkodliwiania,
d) okresowej weryfikacji i aktualizacji Programu.

Większość budynków pokrytych płytami azbestowo-cementowymi jest własnością prywatną. Stanowią one około 81% łącznej powierzchni zinwentaryzowanych płyt azbestowo-cementowych. 14% stanowią pokrycia dachowe obiektów należących do firm, zaś pozostałe 5% stanowią obiekty należące do miasta Tczewa, PKP, spółdzielni mieszkaniowych lub stanowiące współwłasność.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • 2017 Honda NSX_gość

    15.12.2016, 12:31

    Niech miasto udostępni wyniki inwentaryzacji, mamy prawo mieć dostęp do tego dokumentu.

    Odpowiedz
    IP: 95.51.xxx.xx4 
  • Dorian_gość

    15.12.2016, 14:51

    az best de best klozest klozet

    najlepszy, jak zawsze, ale nie modny i nie ładny, lepiej iść w blachodachówkę

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx1.xx8 
  • Gość_gość

    15.12.2016, 16:43

    Rury azbestowe prozdrowotne

    Kiedy wymiana rur azbestowych dostarczających wodę do naszych kranów.

    Odpowiedz
    IP: 46.76.xx0.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.