Dziś duża akcja we wszystkich krajach UE. Drogówka łapie piratów drogowych

Samochód, wyprzedzanie
Dziś duża akcja we wszystkich krajach UE. Drogówka łapie piratów drogowych
We wszystkich państwach Unii Europejskiej prowadzone są dzisiaj policyjne działania pn.Prędkość. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Uczestniczy w nich także polska Policja.

Policyjne działania pn. Prędkość mają charakter międzynarodowy, a biorą w nich udział funkcjonariusze policji drogowej z ponad dwudziestu krajów Europy, zrzeszonych w międzynarodowej organizacji policji ruchu drogowego TISPOL.

W ramach akcji funkcjonariusze dyscyplinują kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Taktyka działań zakłada organizację zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń.

Pomimo, że dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.


W 2016 roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło aż 846 osób (tj. 37% ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierujących), a 9 619 zostało rannych.

Brawura, pośpiech, chęć zaimponowania innym lepszym samochodem, pokazania, że jest się lepszym kierowcą - to czynniki, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości. Policjanci ruchu drogowego ujawnili w 2016 roku 1 647 420 przypadków naruszeń polegających na przekroczeniu prędkości. Dane te świadczą o tym, że wykroczenie to jest nagminne.

Dzisiejsze działania pn. Prędkość, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poprzedziła kampanią społeczną "Kierujesz Życiem". Kampania ma na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata.

Wspólnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczenie liczby wypadków drogowych, a tym samym liczby zabitych i rannych.

TISPOL - Międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje drogowe z krajów europejskich, finansowane jest przez Komisję Europejską. Polska jest członkiem TISPOL-u od maja 2006 r.

Ogólne cele i założenia:

- zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych w wypadkach na drogach Europy;
- współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń wpływająca na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
- organizowanie i koordynowanie działań na terenie Europy;
- wprowadzanie badań nad poprawą stanu bezpieczeństwa w Europie
- inicjowanie i popieranie działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach;
- dostarczanie informacji i opiniowanie rozwiązań związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach;
- wprowadzanie programów edukacyjnych.




Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • gosc_gość_gość

    25.08.2017, 13:19

    Policjant

    Zanim redakcja opublikuje zdjęcie to może tak jakiejś informacje zasięgnie kogo pokazuje , czy to nie ten policjant o którym ostatnio na tcz.pl było głośnio ze wypadek po alkoholu itd..... wstyd myślę ze to nie najlepszy przykład jak już.....

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx0.xx3 
  • ka_gość

    25.08.2017, 14:00

    Niedostosowanie prędkości

    Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to wygodna pozycja do zaklasyfikowania do niej wszystkiego, co ewidentnie nie pasuje do innych pozycji. Przez długie lata zły stan dróg też nie był przyczyną wypadku - pakowano to w niedostosowanie prędkości. W ubiegłym roku ze względu na zły stan drogi było tylko 56 wypadków, w których śmierć poniosły dwie osoby, a 58 zostało rannych. Dla osób znających stan polskich dróg ta ilość jest śmieszna. Ostatnio nawet politycy wypowiadali się, że stan dróg sprawia, że bezpieczeństwo na drogach jest najgorsze (jedno z najgorszych) w Europie. A tymczasem statystyki absolutnie tego nie potwierdzają. Tak więc trochę z rezerwą proszę podchodzić do statystyk.

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx6.xx2 
  • observateur_gość

    26.08.2017, 09:23

    Statystyki generuje się dla propagandy dla maluczkich i ogłupialych propagandą. Nigdy (a przynajmniej w Polsce nigdy) nie odzwierciedlały prawdziwego stanu rzeczy . Dlatego kwestię statystyk (jako narzędzia do podlizywania się przełożonym w wojewódzkiej czy wyzej przed samym jenerałem) to nalezy wrzucic do kosza z nazwa science fiction.

    Cytuj
    IP: 31.0.xx2.xx8 

    ka_gość

    26.08.2017, 13:05

    do Observateur

    Mam tego pełną świadomość i, jeżeli nie godzi to w moje interesy, to ignoruję statystyki. Problem pokazuje się jednak wtedy, gdy spotykam się z myśleniem typu: Są wypadki, trzeba coś zrobić, policja bierze radar, ktoś jechał za szybko, dostał mandat, będzie jeździł spokojnie, swoje zrobiliśmy. Ten chory sposób myślenia uderza we wszystkich kierowców i dlatego trzeba otwierać oczy innym. Skoro już o szybkości, to zadałem pytanie (kilka lat temu) dlaczego na krajówce w Tczewie jest ograniczenie do 50 km/h, a nie przynajmniej 70 km/h. Dostałem odpowiedź, że droga nie spełnia jakichś wymogów (oczywiście bliżej nieokreślonych). Jakiś czas później był remont krajówki. Byłem głęboko przekonany, że tak duży remont pozwoli na usunięcie również tych bliżej nieokreślonych niedociągnięć. Po otwarciu drogi zdziwienie było ogromne: Pozostało 50 km/h. Może gdyby temat podniosła większa ilość ludzi, nie mielibyśmy debilizmu w środku miasta. Pozdrawiam

    Cytuj
    IP: 83.20.xx8.xx5 
  • kierowca_gość

    25.08.2017, 17:52

    h= >30 km/h

    Niech POLICJA (drogówka) zajmie się w końcu zupełnym przeciwieństwem piratów , bo tych jest co niemiara w samym Tczewie, a potem dopiero piratami. Niejeden pirat zostaje nim przez OSTROŻNEGO (czyt. niedzielnego) kierowcę, śpiesząc się np. do pracy. Temat rzeka. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx0.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.