Kociewiacy z wizytą na Żuławach

Tczew - Kociewiacy z wizytą na Żuławach

zobacz galerię zdjęć: 3
Członkowie oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Tczewie byli współorganizatorami sesji poświęconej Żuławom, która miała miejsce w Zespole Szkół w Suchym Dębie. Wygłosili tam referaty związane z tematyką Żuław.

Spotkanie prowadził Tomasz Jagielski. Na sesję przybyli - Marian Cichon - wicestarosta powiatu gdańskiego, Janusz Goliński - wójt gminy Cedry Wielkie, Barbara Kamińska - wójt gminy Suchy Dąb, Krystyna Bucka - przewodnicząca Rady Gminy Suchy Dąb, Jerzy Wiśniewski - dyrektor szkoły podstawowej w Koźlinach, Aleksandra Lewandowska - dyrektor Zespołu Szkół w Suchym Dębie, Mirosława Polanowska - dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Suchego Dęba.

Po powitaniu głos zabrał dr Michał Kargul - prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie, który w referacie "Przeszłość i teraźniejszość Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego" przedstawił historię i działalności Zrzeszenia Kaszubskiego- Pomorskiego - jednej z największych organizacji pozarządowych działających na Pomorzu i w Polsce. Następnie Małgorzata Kruk - sekretarz Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie opowiedziała o zbiorach regionaliów, które znajdują w bibliotekach cyfrowych Pomorza. Natomiast Tomasz Jagielski - nauczyciel Zespołu Szkół w Suchym Dębie przedstawił historię niezwykłej i malowniczej wsi Wróblewo, znajdującej się na terenie gminy Suchy Dąb. Jako ostatni głos zebrał ponownie Michał Kargul, który w referacie "Lokalne portale miłośnicze a Żuławy - szanse i zagrożenia edukacji historycznej" przedstawił działalność witryn internetowych propagujących i skupiających miłośników historii regionu.

Po referatach uczestnicy sesji wysłuchali krótkiego koncertu gitarowego w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół w Suchym Dębie. Na koniec uczestnicy sesji zwiedzili miejscowość Wróblewo. Uczestników po urokliwej wsi oprowadzał Tomasz Jagielski - autor książki "Wróblewo - 700 lat historii wsi żuławskiej", która będzie wydana w tym roku. Uczestnicy zwiedzili m. in. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w XVI wieku.

Sesji towarzyszyły dwie wystawy wystawa "Cedry Wielkie - kadry czasu" przedstawiająca stare zdjęcia i pocztówki wsi położonych na terenie gminy Cedry Wielkie i wystawa prac plastycznych Barbary Jankowskiej i uczniów Zespołu Szkół w Suchym Dębie. Każdy uczestnik sesji otrzymał w prezencie V numer Tek Kociewskich. Organizatorem sesji był Zespół Szkół w Suchym Dębie, Urząd Gminy Suchy Dąb, Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Tczewie i Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  mieczyslaw

  01.04.2012, 11:58

  Brakuje inicjatyw przybliżających dziedzictwo kulturowe, już nie tylko Kociewiakom Żuławiaków, ale samym mieszkańcom danego regionu - problem wydaje się być szerszy i dotyczy większości kraju, chyba tylko Kaszubi sobie świetnie radzą, natomiast na Żuławach, gdzie zdecydowana większość ludności to przesiedleńcy, kultura i dziedzictwo tych ziem, umiera, a przejawia się to choćby w zdegradowaniu regionu, architektury, majątków oraz samej infrastruktury.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.