45 tysięcy osób pożegnało prezydenta Pawła Adamowicza

(fot. nadesłane do redakcji)
Tczew - 45 tysięcy osób pożegnało prezydenta Pawła Adamowicza
Rodzina, setki gości z kraju i zagranicy oraz tysiące mieszkańców Gdańska pożegnało w sobotę (19.01) prezydenta stolicy Pomorza. Prochy Pawła Adamowicza, zamordowanego w ostatnią niedzielę podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, spoczęły w kaplicy św. Marcina Bazyliki Mariackiej.

Według szacunków policji w uroczystościach pogrzebowych wzięło udział około 45 tysięcy osób - z czego 3,5 tysiąca w Bazylice Mariackiej - zaś pozostali oglądali ceremonię na telebimach ustawionych na ulicach Głównego Miasta. W Bazylice Mariackiej oprócz najbliższych i przyjaciół zamordowanego prezydenta pojawili się m. in. szef Rady Europejskiej - Donald Tusk, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, byli prezydenci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, liczni parlamentarzyści i współpracownicy Pawła Adamowicza. W Bazylice nie zabrakło też delegacji z Kociewia - w uroczystościach wzięli udział m. in. prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki, starosta, Mirosław Augustyn - a także tczewski poseł - Kazimierz Smoliński i były burmistrz Pelplina, obecnie wiceprezes Lotosu - Patryk Demski, a także wielu gości z Tczewa, którzy oglądali uroczystości pogrzebowe na telebimach ustawionych wokół kościoła.

Ostatnie pożegnanie trwało około trzy godziny. Uroczystej mszy przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, koncelebrował m. in. biskup pelpliński, Ryszard Kasyna, zaś homilię wygłosił abp Sławoj Leszek Głódź.


- Przez wielu to, co się wydarzyło, zostało odebrane jako potężny, gwałtowny, niemilknący dzwon na trwogę. Wezwanie do rachunku sumienia, do koniecznej przemiany stylu naszego życia - mówił.


Nie zabrakło również wzruszających przemówień rodziny i przyjaciół zamordowanego włodarza.

- Wierzę, że twoje idee, twórczość, nie umrą razem z Tobą, ale też że zostaniesz oczyszczony ze wszystkich pomówień. Uczyłeś otwartości, empatii, zachęcałeś do czynienia dobra. Ja wierzę, że to dobro rozleje się dalej, na inne miasta i świat, że podziały zaczną się zacierać i skończy się fala nienawiści - mówiła wdowa po prezydencie Gdańska, Magdalena Adamowicz.


Brat prezydenta - Piotr Adamowicz - przypomniał o "politycznych aktach zgonu" i umorzeniu śledztwa w tej sprawie przez śledczych. Apelował również o obywatelską aktywność. Przemawiał również dominikanin, o. Ludwik Wiśniewski, Honorowy Obywatel Gdańska:


- Dzisiaj przeżywamy tu w Gdańsku nowy dziejowy moment. Cała Polska czeka, może nie tylko Polska, że z Gdańska wyjdzie wezwanie i przywróci moralną równowagę w naszych sercach. Trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, z pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych (...) Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić publicznych funkcji w naszym kraju - mówił.


Na uroczystościach nie zabrakło też Jurka Owsiaka, który chwilę po zakończeniu ceremonii, w emocjonalnym wystąpieniu na Facebooku poinformował, że wróci do zarządzania fundacją WOŚP.

Jak informuje na portalu społecznościowym radny Sejmiku Pomorskiego, Zenon Odya, Radni Sejmiku Województwa Pomorskiego na nadzwyczajnej sesji jednogłośnie przyjęli deklarację.

DEKLARACJA NA POŻEGNANIE PAWŁA ADAMOWICZA - PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA
My, Sejmik Województwa Pomorskiego - wszyscy radni województwa pomorskiego, zebrani w Sali im. Lecha Bądkowskiego, żegnamy dzisiaj Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żegnamy z bólem i smutkiem wybitnego pomorskiego samorządowca, autentycznego lidera gdańskiej wspólnoty. Człowieka, który całe swoje życie, od wczesnej młodości, poświęcił służbie publicznej. To za sprawą głównie Jego wizji, usilnej pracy oraz zdolności przywódczych, Gdańsk - stolica Pomorza - stał się w ciągu ostatnich dwudziestu lat prawdziwie europejską metropolią z której jesteśmy dumni. Gdańsk stał się miastem nowoczesnym, przyjaznym mieszkańcom i gościom, dobrym miejscem do życia. Miastem Wolności i Solidarności, jak często powtarzał Paweł Adamowicz, całym swym niestrudzonym działaniem wcielając te wartości w życie.
Jego dzieło - niedokończone przecież - zostało tragicznie przerwane przez zbrodniczy akt. Mowa nienawiści, jakże często wymierzona również w Jego osobę, budziła nasz sprzeciw. Niech ta tragedia stanie się dla nas wszystkich przestrogą i momentem opamiętania. Apelujemy do wszystkich uczestników życia publicznego - polityków, mediów, czy też osób zabierających głos w mediach społecznościowych: pamiętajmy, to co mówimy, to, jakie emocje - i jakim językiem - wyrażamy, może budować dobro, ale może też niestety - siać zło. Żadne różnice, również polityczne, żadne doraźne korzyści, nie są warte ceny ludzkiego życia. Zatrzymajmy tę zalewającą nas falę nienawiści.
Żegnamy - choć trudno uwierzyć w te słowa - dla jednych naszego przyjaciela, a dla drugich kolegę, Pawła Adamowicza, z głęboką wolą podjęcia jego politycznego testamentu i moralnego przesłania, jakie nam pozostawił. Będziemy działać na rzecz Gdańska i Pomorza jako wspólnoty ludzi wolnych i solidarnych, tolerancyjnych i otwartych nie tylko w deklaracjach, ale i w pracy oraz działaniu.
Niech słowa Wolność, Solidarność, Tolerancja znowu napełnią się treścią.
W ten sposób wypełnimy Twój testament, Pawle. Nec temere nec timide.
Żegnaj!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • +6

  Pozdrawiam_gość

  19.01.2019, 22:09

  Jeszcze kilka dni.

  Sound of silence zamieni się w make some noise. Taki tutaj mamy klimat na naszej miedzy. Zaczną się licytacje, wypominania itp itd. Ktoś będzie chciał skorzystać z okazji aby wjechać na szczyt na trumnie Adamowicza jak Piłsudski na Kasztance. Zobaczycie sami.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx1 
 • +12

  Cywilizacja XXI WIEKU_gość

  19.01.2019, 23:38

  Mądry Polak ?!

  Dominikanin o.Ludwik Wiśniewski powiedział rozważnie ale dobitnie , ta wypowiedź powinna być cytowana na lekcjach wychowania obywatelskiego w każdej szkole i wręczona każdemu politykowi ! NARODZIE posłuchaj i zmień swoje oblicze póki , póty istnieje planeta !!!

  Cytuj
  IP: 188.146.xx8.xx3 
  -3

  Finish_gość

  20.01.2019, 10:13

  Dziwię się że go ksiądz chował... facet całe życie udowadniał że nie po drodze mu z kościołem. tnij.tcz.pl/?u=639449

  Cytuj
  IP: 89.22.xx5.xx2 
  -9

  Ewa_gość_gość

  20.01.2019, 10:20

  Polnische folklore ...

  http://www.youtube.com/watch?v=BhI4a-eYQtg

  Cytuj
  IP: 118.174.xx4.xx8 
  +5

  On..._gość

  20.01.2019, 13:17

  bo im zalezy...

  im zależy na od homogenizowaniu Polaków mających problemy żeby starczyło do 1 ego każdego miesiąca. Nad biednymi się nie schyla tylko własne kieszenie napychali zapominając o uczciwym narodzie.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx2 
 • +3

  Ja wiem_gość

  20.01.2019, 05:42

  nie powinienem cytuję

  Przed laty prezydent Adamowicz sprzedał większość, bo 74,99 proc. udziałów GPEC niemieckiej firmie komunalnej spółce Stadtwerke Leipzig z Lipska za 183,85 mln zł. Grupa GPEC to kura znosząca złote jajka. Przewodniczącym Rady Nadzorczej GPEC jest... Paweł Adamowicz. Zainkasował ponad 900 tys. złotych.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx3 
 • Tczewiak_gość_gość

  20.01.2019, 12:28

  Podaj dowody

  Jeżeli tak piszesz proszę podaj dowody. Jeżeli nie nie wypisuj oszczerstw i pomówień.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx5.xx1 
  -8

  I know_gość

  20.01.2019, 13:23

  java:void(0);

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx7 
  -3

  I know_gość_gość

  20.01.2019, 13:25

  tnij.tcz.pl/?u=ec2c3f

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx7 
  -6

  ._gość

  20.01.2019, 16:41

  tnij.tcz.pl/?u=fb0d84

  Cytuj
  IP: 81.210.xx6.xx8 
 • -4

  Ja_gość

  20.01.2019, 05:59

  tnij.tcz.pl/?u=46980a

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx9.xx3 
 • -13

  LUIZA_gość

  20.01.2019, 09:43

  "Dominikanin o.Ludwik Wiśniewski powiedział rozważnie ale dobitnie , ta wypowiedź powinna być cytowana na lekcjach wychowania obywatelskiego w każdej szkole i wręczona każdemu politykowi ! NARODZIE posłuchaj i zmień swoje oblicze póki , póty istnieje planeta !!!"

  Spadaj trollu.

  Odpowiedz
  IP: 95.87.xx4.xx7 
 • +6

  Tczeiwak_gość

  20.01.2019, 12:26

  Smolinski

  Pan Smoliński mógł sobie darować obecność. Nie był żadnym kolega Pana Adamowicza a Partia do której należy to dla Adamowicza było i nadal jest najgorsze zło dla Polski i demokracji. Podobnie Pan Demski. Ale tacy ludzie wszędzie widza politykę. Ponadto partie PiS reprezentował premier i minister glinski.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx1 
 • -12

  dokodziarza_gość

  20.01.2019, 12:35

  po uj taki gowniany post zamieszczasz pelen mowy nienawisci????? moze sie znali, moze nie, przyszedl na pigrzeb bo zegnal moze kolege a moze zwyklego kolege z pracy, a co wszyscy z pisu mieli zakaz wjazdu? kwasniewski czy dasz bul komor z zonkami byli w 1szym rzedzie i co? co ma sld do tego albo byly prezydent . pierlisz wez ochlon KOD

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx6 
  -6

  On...._gość

  20.01.2019, 12:39

  gdyby nie...

  gdyby nie musiał to by nie był ale chamom nie można oddać pola do jakiegoś zawłaszczania pola żałoby. Gdańsk jest tak sami PiS jak i zmarłego Adamowicza. Cyrk kosztem narodu. Czy wiesz że gdyby tacy jak były prezydent Gdanska wzial władze we swoje ręce to by biedota to odczula? u nich tylko budowanie i poprawianie tego co już jest ale żeby pomoc bezrobotnej matce czy komus to już nie! Ciesz się że jest tak jak jest bo wszyscy maja takie same szanse a nie jak to było ...

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx2 
  +2

  Edek_gość

  20.01.2019, 20:00

  Gdyby nie poszedł też byłoby źle, gdy poszedł źle. Opozycja już totalnie odjechała - PIS nawet gdy milczy, to robi to oczywiście złowrogo.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx7.xx6 

  tczewiak_gość_gość

  20.01.2019, 23:07

  Widzę

  Widzę, że ludzi związanych z Pisem boli zjednoczenie się porządnych obywateli, tego gorszego sortu.Nie będę wchodzić w w polemikę na takim poziomie. Poczytajcie sobie jaki nepotyzm panuje w waszej partii dobrej zmiany. Daleko nie musicie szukać, tyle wam podpowiem. A CO DO ZAWŁASZCZANIA POLA ŻAŁOBY TO CHYBA PIS I SMOLEŃSK JEST TEGO NAJLEPSZYM PRZYKŁADEM, WIĘC POMYŚL ZANIM COŚ NAPISZESZ.

  Cytuj
  IP: 83.21.xx3.xx9 
 • -4

  Marta Wójcik_gość

  20.01.2019, 21:46

  Nasz prezydent

  Liczyłem, że będzie co najmniej 150 tysięcy Polaków, a nawet żydów i muzułmanów. Cóż, nie uszanowali wspaniałego liberalnego prezydenta wolnego miasta. Wstyd!

  Odpowiedz
  IP: 185.217.xx8.xx2 
 • +5

  H_gość_gość

  21.01.2019, 00:26

  Złe prawo

  Nie język nienawiści ,nie heyt w internecie ,przyczyniły się do tej tragedii!Bestialski mord na oczach milionów ludzi jest owocem złego systemu wymiaru sprawiedliwości. Obecnie mamy takie prawo że debile biegają na wolności i dostają śmiesznie niskie kary!Mam nadzieję że obecny minister sprawiedliwości zrobi w końcu z tym porządek a ludzie którym min. nie odpowiadają zmiany w resorcie sprawiedliwości i sądownictwie ,niech przestaną przeszkadzać i niech nie szukają winy w mowie nienawiści którą sami często się posługują!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.