Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy

Wózek inwalidzki, niepełnosprawny
Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy
Rozróżnienie pomiędzy niepełnosprawnością, a niezdolnością do pracy kłopotliwe i rodzi nieporozumienia. Są to dwa zupełnie różne pojęcia. O zakwalifikowaniu do każdej z tych grup decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki.

Niepełnosprawność jest związana z naruszeniem sprawności organizmu i z utrudnieniem, ograniczeniem bądź niemożnością wypełniania ról społecznych. Ma trzy stopnie: znaczny, umiarkowany i lekki. Orzekają ją zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (miejskie lub powiatowe). Orzeczenie o niepełnosprawności pozwala nabyć dodatkowe uprawnienia takie jak karta parkingowa, ulgi podatkowe, możliwość zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, czy otrzymać świadczenia z pomocy społecznej.

- Niezdolny do pracy jest ktoś, kto całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania tej zdolności po przekwalifikowaniu. Orzekają o niej lekarze orzecznicy i komisje lekarskie ZUS.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Niezdolność do pracy orzeka się na czas nie dłuższy niż 5 lat, chyba że według wiedzy medycznej nie ma rokowań jej odzyskania przed upływem tego okresu.
Z orzeczeniem o niezdolności do pracy wiąże się możliwość ubiegania o rentę z tytułu niezdolności do pracy, tzw. rentę wypadkową, rentę socjalną czy rentę szkoleniową. Aby otrzymać rentę trzeba być niezdolnym do pracy, przy czym stan ten musi powstać w okresie zatrudnienia lub w niektórych okresach nieskładkowych np. w czasie pobierania zasiłków chorobowych, a także mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Orzeczenie o niepełnosprawności nie ma wpływu na orzeczenie o niezdolności do pracy. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy jest równoznaczne z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Natomiast nigdy nie jest na odwrót.
Co bardzo ważne orzeczenie o niezdolności do pracy nie oznacza zakazu jej podejmowania.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • Observeur_gość

    14.10.2022, 10:52

    Panie Cieszynski orzeczenie ZUS i tzw. zespołow fachowców do orzekania o niezdolnosci nie ma wpływu na samą niezdolnosc. Najwieksza paranoja od lat w Polsce jest fakt, ze niezdolnosc do pracy musi byc orzekana przez urzednikow , w dodatku na jakies okresy . To rodzi inne paranoje, gdy facet bez nogi musi jechac na kolejna komisję by owa stwierdzała,czy aby facetowi noga po 5 latach nie odrosła i stał się znowu zdolny do pracy. Instutucje pokoroju owych komisji powinno sie juz dawno rozgonic jako relikt pozostalej epoki PRL, bo obok wielu innych "inspektoratów" tylko przeżeraja pieniadze na podtrzymywanie swojego nic nie wartego statusu instutucji rzekomo potrzebnej obywatelowi do oceny swojego zdrowia i zdolnosci do pracy.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx2 
  • Gośćć_gość

    14.10.2022, 13:56

    Myśl a nie klep głupot

    Dramat człowieka z jedną nogą, to fakt. Jednak osoba z jedną nogą, z tego samego faltu, nie jest niezdolną do pracy. Może pracę wykonywać, jeżeli lekarz z Medycyny Pracy wyda stwierdzenie o zdolności do pracy określonego rodzaju.

    Cytuj
    IP: 185.167.xx2.xx0 
  • observeur_gość

    14.10.2022, 18:50

    "Dramat człowieka z jedną nogą, to fakt. Jednak osoba z jedną nogą, z tego samego faltu, nie jest niezdolną do pracy. Może pracę wykonywać, jeżeli lekarz z Medycyny Pracy wyda stwierdzenie o zdolności do pracy określonego rodzaju."

    Mi chodzi o zasadę, którą kierują się urzedasy co 5 lat wysyłajac faceta bez nogi na powtórną komisję (pewnie w nadziei, ze noga mu odrosła), a nie o to czy moze ona pracowac czy nie.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.