Pierwsze "trzynastki" dla emerytów i rencistów jeszcze w kwietniu

Pieniądze
Tczew - Pierwsze "trzynastki" dla emerytów i rencistów jeszcze w kwietniu
29 kwietnia - prawdopodobnie tego dnia pierwsi świadczeniobiorcy otrzymają swoją emeryturę lub rentę wraz z "trzynastką". W zależności od wyboru przyniesie ją listonosz lub wpłynie ona na konto.

W maju emeryci i renciści dostana więcej pieniędzy. Wszystko dzięki jednorazowemu świadczeniu pieniężnemu, tzw. "trzynastej emeryturze". Dodatkowe świadczenie dostaną osoby, które w dniu 30 kwietnia 2019 r. będą miały ustalone prawo do emerytur i rent, pod warunkiem, że pobierały to świadczenie. Dotyczy to zarówno świadczeń w systemie powszechnym, emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent inwalidów wojennych i wojskowych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających z programu Mama 4 plus. Świadczeniobiorcy otrzymają ją w standardowym terminie, w którym co miesiąc pobierają świadczenie.

- Ponieważ pierwszy majowy termin wypłaty świadczeń przypada na dzień świąteczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował, że emeryci i renciści dostaną pieniądze wcześniej. Dotyczy to również trzynastych emerytur. Także Ci, którzy standardowo otrzymują świadczenie 5 dnia miesiąca, mogą spodziewać się go wcześniej. Będzie tak dlatego, że w tym roku 5 maja jest niedzielą. Pieniądze powinni dostać więc w piątek, ale tego dnia przypada Święto Konstytucji 3 Maja, dlatego ZUS przelewy bankowe będzie realizował 30 kwietnia, natomiast poczta otrzyma pieniądze 26 kwietnia. Ci natomiast, którzy emeryturę lub rentę dostają 6 dnia miesiąca, mogą się spodziewać przelewu 2 maja, zaś poczta dostanie ich pieniądze do rozniesienia do domów 29 kwietnia. Ponieważ świadczenia i zasiłki przedemerytalne przysługujące za maj, wypłacamy w czerwcu - jednorazowe świadczenie pieniężne do tych świadczeń wypłacimy w czerwcu. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.


Co ważne "trzynastą emeryturę" dostaną też osoby, które obecnie pobierają świadczenie niższe niż minimalna emerytura - nawet jeśli jest to kilka złotych. "Trzynastka" będzie także zwolniona od egzekucji komorniczych i innych potrąceń. Będzie wypłacana "z urzędu", więc nie trzeba składać żadnych wniosków.

Kwota świadczenie dla wszystkich będzie taka sama i wyniesie 1100 zł brutto - czyli tyle ile najniższa emerytura po marcowej waloryzacji. Po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy i składkę na ubezpieczenie zdrowotne, emeryt otrzyma "na rękę" najczęściej kwotę 888,00 zł.

Decyzję w sprawie jednorazowego świadczenia pieniężnego będą wydawać i wypłacać je właściwe organy emerytalno-rentowe, w tym ZUS, KRUS (w przypadku osób objętych ubezpieczeniem rolniczym) i Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (w przypadku "mundurówki).

W Pomorskiem trzynasta emerytura wypłacana przez ZUS trafi do blisko 480 tys. osób, ok. 338 tys. stanowią emeryci a 134 tys. renciści, w tym blisko 15 tys. renciści socjalni. Otrzyma ją także ponad 3,8 tys. matek, które korzystają z programu Mama 4 plus.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • -2

  niestrazak/wiek produkcyjny_gość

  29.04.2019, 13:03

  szlak

  Szlak mnie trafia jak to wszystko widze. Trzynastki srastki 500+,300+ krowa plus i swinie. Wszystko na socjal dla "potrzebujacych" w zamian za cholerne glosy. Drogi polatane i wiecznie w remoncie. Susza jak cholera, pelno pozarow. Na strazakow te pieniadze powinni dac i na zbiorniki retencyjne i walke i prewencje a nie na cholerny socjal.Co za chory kraj. Szpitale zamykane bo kasy nie ma, sluzba zdrowia tylko prywatna a reszta to dno. I jeszcze za tym chlamem stoi ponad 40% glosujacych . Masakra

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx5.xx9 
 • +2

  strazak_gość

  29.04.2019, 18:38

  nie emeryt

  to jedz na tzw zachód tam lepszy socjal i doplaty dla rolnictwa tyraj za euro na sukces niemiecki

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx9 
 • -4

  Emerytka_gość

  29.04.2019, 14:21

  Trzynastki

  Mimo ;że dostane nie ciesze się.Współczuje pracującym,że muszą dźwigać wymysły człowieka,który nigdy porządnie nie pracował.Teraz jest noszony w lektyce i nie widzi nic niestosownego w swoim samouwielbieniu i kulcie wyznawców.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx6 
 • +3

  zenek _gość

  29.04.2019, 15:10

  oddaj mi jak sie nie cieszysz chetnie przyjme

  Cytuj
  IP: 83.23.xx5.xx5 
 • +3

  Fresh_gość

  29.04.2019, 15:15

  Pytanie

  Pomijając politykę, czy emeryci, którzy całe życie pracowali i gówno za to dostają, nie zasługują na głupią 13stkę??? Niech wam ludzie debile z Sejmu człowieczeństwa nie przesłaniają

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • Zbigniew.._gość

  29.04.2019, 18:16

  wreszcie po polsku...

  i taka nam władza potrzebna. Moja matka 13 lat czyściła ryby w Troci az kapitaliści zniszczyli dobry zakład co to by przytulic dla siebie. Nigdy żadnej już dobrej roboty nie dostała i ma emerytury 1280 i z tego zyj człowieku. Ale Polska się upomina o tych uczciwych co jej nie okradali i myśli o ludziach. Bardzo dobra decyzja władzy centralnej co to o robotniku myśli.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx6 
 • +1

  niestrazak_gość

  29.04.2019, 19:55

  wladza

  Wladza promująca nieróbstwo? Z calym szacunkiem ale Panska matka zyla w chorym systemie z ktorego nie potrafila sie uwolnic. Tak jak wielu innych ludzi. Teraz mamy typowy konflikt pokolen. Stare pokolenie, ktoremu "sie nalezy" i mlodsze (roczniki 70, 80) pokolenie ktore potrafi zadbac o siebie i rodzine.Odnalezc siew kazdej sytuacji. Mimo ze prace zaczynalem zaraz po studiach, w trudnych czasach przelomu wieku to nigdy nie bylem bezrobotny i imalem sie kazdych prac. Nawet tych pogardzanych. Nigdy nie wzialem zlotowki socjalu w jakiejkolwiek formie. Tego tez panstwo powinno oczekiwac od obywateli. Socjal tylko dla skrajnie potrzebujacych a reszta podatkow na infrastrukture, szpitale, sluzby mundurowe i to co ulepsza panstwo. Wedka a nie ryba.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx5.xx9 
 • +1

  Zbigniew..._gość

  29.04.2019, 21:20

  kolejna antypolskosc..

  "Wladza promująca nieróbstwo? Z calym szacunkiem ale Panska matka zyla w chorym systemie z ktorego nie potrafila sie uwolnic. Tak jak wielu innych ludzi. Teraz mamy typowy konflikt pokolen. Stare pokolenie, ktoremu "sie nalezy" i mlodsze (roczniki 70, 80) pokolenie ktore potrafi zadbac o siebie i rodzine.Odnalezc siew kazdej sytuacji. Mimo ze prace zaczynalem zaraz po studiach, w trudnych czasach przelomu wieku to nigdy nie bylem bezrobotny i imalem sie kazdych prac. Nawet tych pogardzanych. Nigdy nie wzialem zlotowki socjalu w jakiejkolwiek formie. Tego tez panstwo powinno oczekiwac od obywateli. Socjal tylko dla skrajnie potrzebujacych a reszta podatkow na infrastrukture, szpitale, sluzby mundurowe i to co ulepsza panstwo. Wedka a nie ryba."

  Tak to tylko może wyglądać antypolska gadanina i narracja sprowadzająca Polaka, a najczęściej katolika do podmiotu w przepychaniu antyludzkich zamierzeń totalnej opozycji dbającej o niemiecki interes i narodowe sprawy szkopow. Za takie stosowanie słów do Polaków władza powinna wsadzać do kryminału i karać najsurowiej.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.