Piaseckie muzeum ma nowe sztandary

Sztandar Cechu Czeladnik Budowlanych w Gniewie (fot. tcz.pl)
Tczew -  Piaseckie muzeum ma nowe sztandary

zobacz galerię zdjęć: 2
Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawa Oddział Piaseczno zakupiło nowe sztandary związane z Ziemią Gniewską.

- Od Henryka Holwega nabyliśmy dwa sztandary cechowe. Pierwszy to sztandar Cechu Rzeźnickiego w Gniewie z 1928 roku. Drugi to sztandar Cechu Młodych Czeladników Budowlanych w Gniewie z 1902 r. Sztandary te są już po konserwacji i można je oglądać w siedzibie naszego muzeum. Od Wojciecha Pączka muzeum zakupiło natomiast sztandar Bractwa Strzeleckiego w Gniewie z 1896 r. oraz dwa puchary - puchar Króla Bractwa Kurkowego w Gniewie i puchar Rycerza Bractwa Kurkowego w Gniewie. Oba puchary pochodzą z okresu międzywojennego - opowiadał Marek Lidzbarski, z muzeum w Piasecznie.

Dawniej za sprawą kurkowego bractwa strzeleckiego (powstało w 1846 roku) cały Gniew bawił się w Nicponi, gdzie znajdowała się wówczas strzelnica oraz sala balowa z portretami wszystkich królów i rycerzy bractwa. Co miesiąc odbywały się strzelania i zawody, jak np. turniej kawalerów o medal przechodni. Na najważniejsze strzelanie lipcowe z niecierpliwością czekali wszyscy członkowie bractwa, a było ich około stu.

W każdy sobotni wieczór poprzedzający królewskie strzelanie, pod domem króla bractwa, potem także przy domostwach jego rycerzy przygrywała orkiestra. Dawano po kilka salw sztucznych ogni, po czym król zapraszał gości na pożegnalną kolację. W niedzielę z kolei, wszyscy nadciągali do Nicponi. Przyjeżdżali tam także członkowie bractw strzeleckich z Tczewa, Pelplina, Chojnic, Starogardu, Kartuz, Gdyni i innych miejscowości. Po turnieju ogłaszano wyniki i obdarzano najlepszego strzelca tytułem króla. Dwaj następni na liście strzelców otrzymywali tytuły rycerzy. Królowi nakładano piękne insygnia i wręczano puchar. Skromniejsze puchary otrzymywali rycerze.

Bonifacy Ponczek jako strzelec od 1927 roku zawsze znajdował się w czołówce. Przypadły mu w udziale trzy tytuły królewskie i kilka rycerskich. Ostatni raz zdobył królewskie insygnia w lipcu 1939 roku. Ryzykując życie w czasie okupacji niemieckiej, przechowywał sztandar ukryty w wózku dziecięcym. Sztandary oglądać można w siedzibie muzeum w Piasecznie.
Drukuj
Prześlij dalej
 

Komentarz dnia