Poszukiwali ofiar wybuchu gazu - na szczęście to tylko ćwiczenia

Straż ćwiczyła na terenie drożdżowni (fot. tcz.pl)
Tczew - Poszukiwali ofiar wybuchu gazu - na szczęście to tylko ćwiczenia

zobacz galerię zdjęć: 3
Na terenie dawnej tczewskiej drożdżowni ćwiczyli ratownicy i strażacy z gdańskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Mundurowi mieli za zadanie odnaleźć ofiary katastrofy po symulowanym wybuchu gazu.

Podobne ćwiczenia są organizowane okresowo - wszystko po to, by w razie prawdziwego zdarzenie strażacy mogli szybko i sprawnie odnaleźć ofiary kataklizmów, czy nieszczęśliwych wypadków:

- Na tym terenie mamy mamy doskonały poligon. Teren jest rozległy - nie trzeba za dużo pozorować, żeby wyobrazić sobie, jak wyglądałoby po wybuchu gazu, czy trzęsieniu ziemi. - mówi mł. kpt. Zbigniew Rzepka, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

Ratownicy, którzy ćwiczyli w Tczewie, bardzo cenią sobie podobne ćwiczenia, bo zdobyte doświadczenie mogą wykorzystywać podczas akcji międzynarodowych - m. in. poszukiwań przysypanych ofiar trzęsień ziemi.

- Zgodnie z założeniem ćwiczeń na terenie drożdżowni wybuchł gaz - na miejsce pierwsza przyjechała jednostka JRG Tczew. Dowódca akcji, widząc rozmiar zdarzenia, poprosił o ściągnięcie grupy poszukiwawczo-ratowniczej. Pozoranci ze szkoły medycznej są poukrywani na gruzowisku, a szukają ich strażacy ze specjalistycznym sprzętem i przeszkolonymi psami. - dodaje Zbigniew Rzepka.

Ćwiczenia rozpoczęły się 11. kwietnia i trwały przez całą dobę. Strażacy mieli możliwość ćwiczenia również w warunkach nocnych. Na miejscu stanęło specjalne obozowisko, skąd dowodzono akcją. Strażacy apelują, żeby na co dzień nie wchodzić na teren drożdżowni - jest tam niebezpiecznie m. in. ze względu na stan budynków, które systematycznie przeszukują zbieracze złomu.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  ja_gość

  14.04.2012, 11:11

  fajna sprawa - będą chłopy mieli doświadczenie

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia